Dobrý deň, ak ste dom nadobudli do podielového spoluvlastníctva (do bezpodielového by patril, ak by ste ho nadobudli za trvania manželstva), potom je nevyhnutné, ak už v tomto nechcete zotrvať, podielové spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať, a to formou dohody (mimosúdne) alebo súdnou cestou. Ak sa váš partner nechce s vami dohodnúť, potom budete nútená vec riešiť súdnou cestou.
Pokiaľ ide o súdne vyporiadanie, tu je súd povinný postupovať v zmysle poradia zákonných spôsobov vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Súd teda najprv bude musieť skúmať, či je vyporiadavaná nehnuteľnosť deliteľná. To, či je stavba vertikálne deliteľná na bytové jednotky závisí od jej konštrukcie. Súčasne však judikatúra hovorí, že pokiaľ by žiadny zo spoluvlastníkov nebol ochotný nič vynaložiť na vykonanie nevyhnutných stavebných úprav, stavba by sa musela považovať za nedeliteľnú. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že by súd aj vo vašom prípade dospel k záveru o nedeliteľnosti stavby (pozemky sú v zásade deliteľné). Ak by teda reálne rozdelenie vyporiadavanej nehnuteľnosti neprichádzalo do úvahy, súd by pristúpil k druhému spôsobu vyporiadanie, t. j. k prisúdeniu nehnuteľnosti jednému zo spoluvlastníkov s povinnosťou výplaty ustupujúcemu spoluvlastníkovi. Čiže, ak má váš bývalý partner záujem nadobudnúť spoločnú nehnuteľnosť do vlastníctva, potom by bol nevyhnutne povinný vás pri zániku podielového spoluvlastníctva vyplatiť.
Súdny spor sa môže natiahnuť dôsledkom znaleckého dokazovania, ale aj v takomto prípade platí, že o váš vyrovnací podiel neprídete.
Pokiaľ by súd rozhodol o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva tak, že by nehnuteľnosť prikázal do vlastníctva vášmu bývalému partnerovi s povinnosťou výplaty vo vzťahu k vám, pričom partner by vám aj na podklade takéhoto súdneho rozhodnutia odmietal vyrovnací podiel vyplatiť, tento budete vedieť vymáhať prostredníctvom exekučného konania, nakoľko už budete disponovať exekučným titulom (súdnym rozhodnutím).