Otec nie je zapísaný v rodnom liste

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Otec nie je zapísaný v rodnom liste

Dobrý večer, mám 37 rokov a otec môjho dieťaťa tohto roku oslávi 40. Som matkou trojmesačného syna, ktorého otec nie je zapísaný v rodnom liste. Opustil nás v siedmom mesiaci tehotenstva. Prvá otázka znie: Má nárok na vídanie dieťaťa, aj keď nie je zapísaný v rodnom liste? Môže to využiť proti mne a obvinovať ma, že ho obmedzujem v kontakte s dieťaťom? Do teraz sa s dieťaťom stretával takmer každý deň, ale teraz by som chcela, aby ho videl čo najmenej, ideálne raz za 10 až 14 dní. Druhá otázka: Musím ho zapísať do matriky po určení DNA testov, aj keď má exekúcie, ktoré spláca jeho otec? Má dlhy a nepracuje? Tretia otázka: Aké má šance na získanie striedavej starostlivosti o dieťa, ak má exekúciu na chatu, ktorú už štyri roky spláca jeho otec? Má tiež exekúciu na VZP, pôžičku približne 1 200 eur, exekúciu u mobilného operátora, nepracuje, nevlastní auto a nemá žiadne úspory. Štvrtá otázka: Od ktorého veku dieťaťa sa môže určiť striedavá starostlivosť? Ďakujem.

Odpoveď: Otec nie je zapísaný v rodnom liste

Dobrý deň,

pokiaľ otec nie je zapísaný v rodnom liste dieťaťa, potom nebude mať inú možnosť, ako obrátiť sa na súd a žiadať určiť otcovstvo, ak chce dieťa vídavať. Bez súdneho rozhodnutia Vás nemôže nútiť, aby ste mu umožnili styk s dieťaťom. Otec to voči Vám nemá ako využiť, ak podá návrh na súd o určenie otcovstva, môžete od neho protinávrhom v tom istno konaní požadovať výživné na dieťa. Čím je dieťa mladšie (menšie) tým viac potrebuje matku a obyčajne v nízkom veku dieťaťa sa určuje styk s dieťaťom za prítomnosti matky.

Po určení DNA testov bez súdneho konania Vás nemôže nútiť zapísať ho na matrike. Aj keby vyšli testy pozitívne, musí sa obrátiť na súd a žiadať určiť otcovstvo a zapísať do rodného listu dieťaťa, ak by ste nesúhlasili dobrovoľne s jeho zápisom.

To, že má otec dlžoby a exekúcie nemá vplyv na určenie otcovstva.

Pokiaľ ide o zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti, šance na úspech sú tým menšie, čím menej sa stretáva s dieťaťom a čím je dieťa menšie. Všetko to závisí od ich vzťahu, veku dieťaťa a podmienok, aké má vytvorené pre dieťa. Obyčajne sa stretávame s tým, že striedavú starostlivosť súd určí od 5 roku veku dieťaťa, nie je však vylúčený aj nižší vek. Závisí to od toho, či je to v záujme dieťaťa, aby bolo zverené do striedavej starostlivosti.