Dobrý deň,
zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku upravuje tri rôzne možnosti, kto môže byť oprávnený na poberanie rodičovského príspevku, teda tri možnosti byť oprávnenou osobou.
Podľa § 2 zákona o rodičovskom príspevku, oprávnená osoba podľa tohto zákona je
a) rodič dieťaťa,
b) fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo
c) manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.
Váš priateľ by spĺňal status oprávnenej osoby podľa § 2 písm. a) zákona, ak by bol zapísaný v rodnom liste dieťaťa, ako jeho rodič. Na to je potrebné vyhlásenie Vás oboch, ktoré sa robí na súde, nakoľko vy, ako matka, nie ste ešte plnoletá.
Podľa § 91 zákona o rodine, za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Maloletý rodič môže urobiť súhlasné vyhlásenie iba pred súdom. Vyhlásenie matky nie je potrebné, ak nemôže pre duševnú poruchu posúdiť význam svojho konania alebo ak je zadováženie jej vyhlásenia spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
Čiže je potrebné sa obrátiť na súd, za účelom vykonania súhlasného vyhlásenia rodičov, aby Váš priateľ bol zapísaný v rodnom liste ako jeho rodič a potom on, ako otec požiada o rodičovský príspevok.
Ak ide o určenie príslušného súdu, tak podľa § 106 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok platí, že na konania vo veciach určenia rodičovstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa bydlisko. Ak takého súdu niet, je príslušný všeobecný súd matky, inak všeobecný súd toho, koho otcovstvo má byť určené alebo zapreté.
Čo sa týka rodičovského príspevku, podľa § 5 ods. 1 zákona o rodičovskom príspevku, o rodičovskom príspevku rozhoduje a rodičovský príspevok oprávnenej osobe vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta jej pobytu (ďalej len „platiteľ“).