Máte
otázku?

Ako zapísať otca do rodného listu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako zapísať otca do rodného listu?

Dobry den, da sa do rodneho listu dodatocne zapisat meno otca, kedze pri narodeni synceka sme to s priatelom nestihli? Je potrebny sud alebo staci len na matrike nejake cestne vyhlasenie? Ak je potrebne ist na sud, ake su poplatky? Dakujem

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

Dobrý deň, podľa § 90 a 91 zákona o rodine, ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Otcovstvo teda možno určiť pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, v ktorej je dieťa zapísané. Následne matričný úrad zapíše do knihy narodení ako otca muža, ktorý s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa.

Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
chcela by som dať na rodný list otca. Ako mám postupovať? Som samoživitelka. Ani na malého neplatí vôbec nič a viem, že pracuje na čierno a peňazí má dosť. Na to mám veľa dôkazov.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 12.05.2022)

Dobrý deň, podľa ust. § 90 a 91 zákona o rodine, ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Súhlasné vyhlásenie musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Ak otec nebude s určením otcovstva súhlasným vyhlásením pred matrikou súhlasiť, je tu možnosť určiť otcovstvo pomocou súdu. Vy ako matka môžete podať návrh na určenie otcovstva k vášmu mal. dieťaťu. Svoj návrh môžete podložiť aj konkrétnymi dôkazmi. Za otca súd bude považovať toho, kto s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní. Toto platí, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Na podanie návrhu je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má mal. dieťa bydlisko. Ak takého súdu niet, je príslušný všeobecný súd matky, inak všeobecný súd toho, koho otcovstvo má byť určené alebo zapreté. S konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého, čo má za následok, že súd ak určí, že tento muž je otcom vášho dieťaťa rozhodne aj o plnení jeho vyživovacej povinnosti vo vzťahu k mal. dieťaťu. 


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
za chvíľu budem rodiť. Nie som vydatá. Zápisnicu o určení otcovstva už vybavenú mám. Problém je, že vyhlásenie o mene dieťaťa otec nevie podpísať, nakoľko je v nemocnici. Ako vybavím rodný list?

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 25.11.2021)

Dobrý deň,

k vybaveniu rodného listu je potrebné mať k dispozícii hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré zasiela matrike zdravotnícke zariadenie a vyhlásenie o mene dieťaťa, ktoré musí byť podpísané oboma rodičmi. Ako matka ho podpíšte ešte v pôrodnici a otec pri preberaní rodného listu. Ak by bol otec dlhšie v nemocnici a nemohol sa po rodný list osobne dostaviť, môže sa nechať Vami splnomocniť na tento úkon. V takom prípade však predložte matrike aj otcom podpísané vyhlásenie, že s menom dieťaťa súhlasí. 


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň
Mám adoptované dieťa, rok po adopcii som bola vpísaná do rodného listu ako matka a dieťa nadobudlo moje priezvisko.
Žijem dlhodobo s priateľom, s ktorým sme sa rozhodli, že ho chceme dopísať do rodného listu dieťaťa ako otca. Nie sme manželia, je to možné? Čo k tomu potrebujeme?

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 06.03.2020)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že dieťa už osvojené je (má v RL zapísaného aspoň jedného rodiča) je najjednoduchšou, a podľa nášho názoru, jedinou cestou k osvojeniu dieťaťa Vaším partnerom, že si ho osvojí ako manžel matky. Osvojenie dieťaťa osamelou osobou je možné iba vo výnimočných prípadoch, a to podľa ustanovenia § 97 a nasl. v spojení s § 100 Zákona o rodine. Práve prípad osvojovania dieťaťa manželom matky upravuje ustanovenie § 100 ods. 3 Zákona o rodine. Ak budete obaja s osvojením súhlasiť, ide o veľmi rýchly a formálny postup súdu, avšak musíte byť v čase osvojovania manželmi.


Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, je potrebné, aby na matrike pri súhlasnom vyhlásení boli obidvaja rodičia naraz? Alebo môže dať súhlasne vyhlásenie najprv matka a potom otec? Jedná sa o zápis už dospelej osoby. Ďakujem.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 05.02.2020)

Dobrý deň, nie je potrebné, aby sa tohto úkonu zúčastnili súčasne. Je však potrebné, aby vyhlásenia boli urobené na tej istej matrike.


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať niečo ohľadom rodného listu. Otca som neuviedla synovi do rodného listu, ale chcela by som ho tam dopísať. Keďže jeho otec je vo väzení a by mi to pomohlo. Ja by som sa chcela iba opýtať, či ten nový rodný list čo mi vystavia na matrike posielajú na matriku trvalého bydliska? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 24.06.2019)

Dobrý deň,

podľa § 90 a 91 zákona o rodine, ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Matrikár by podľa nášho názoru mohol prísť aj do tej, ktorej väznice, aby súhlasné vyhlásenie mohol urobiť aj otec dieťaťa. Otcovstvo teda možno určiť pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, v ktorej je dieťa zapísané. Následne matričný úrad zapíše do knihy narodení ako otca muža, ktorý s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa.

Nový rodný list si vyzdvihnete na tej matrike, na ktorej máte dieťa zapísané aj teraz osobne. 

Ak otec nebude so súhlasným vyhlásením pred matrikou súhlasiť, je tu možnosť určiť ho pomocou súdu. Vy ako matka môžete navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Za otca súd bude považovať toho, kto s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní. Toto platí, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. 


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, nechcem uviesť otca dieťaťa v rodnom liste. Keď bude otec neznámy ako to bude s alimentami? Nebudem od neho dostávať na dieťa nič? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 09.09.2018)

Dobrý deň,

práva a povinnosti vznikajú otcovi, až keď sa považuje za právneho otca (ak je určený na základe jednej z domnienok, ako otec). Ak nebude uvedený v rodnom liste, môže sa brániť tým, že on nie je otec a nemusí Vám výživné platiť. Ak by tak urobil, môžete podať návrh na určenie otcovstva. Na základe toho by ste už mohli žiadať výživné. Samozrejme záleží aj na jeho ochote. Ak si uvedomuje svoje povinnosti, potom by mohol platiť aj dobrovoľne, bez uvedenia v rodnom liste. 


Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať na doplnenie otca do rodného listu. Priateľ je narodený v Srbsku a je vo väzení chceme ho spolu zapísať nemôže ale prísť na Slovensko ako sa ro dá riešiť, keď nemôže byt prítomný pri tom.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 30.04.2018)

Dobrý deň, keďže nemôže prísť  na Slovensko, nedá sa urobiť súhlasné vyhlásenie rodičov na matrike. Buď teda počkáte, kým ho pustia alebo podáte návrh  na súd na určenie otcovstva.


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Veľmi súrne prosím o radu. Bohužiaľ na krátku chvíľu som sa zamotala s nesprávnym mužom a s ním som aj otehotnela. Keď som zistila, čo je v skutočnosti zač, že kradne, za čo som aj neskôr zistila, že má podmienku, a aby toho nebolo malo, tak bral aj tvrdé drogy a predával ich. Ukončila som tento krátky románik a o malú chvíľu na to som zistila, že som tehotná. Nakoľko mám 25r. A rôzne gynekologické problémy a po dieťatku som v živote veľmi túžila, rozhodla som si ho nechať. No on mi nikdy nedal pokoj (je mnou priam až posadnutý) a počas jednej hádky s domnienkou, že toto ho určite KONEČNÉ odradí, som mu vykríkla, že som tehotná. Na moje obrovské počudovanie zareagoval šťastné a celú situáciu to len zhoršilo. Ešte pred tým celým ho ale odsúdili na 7 mesačný trest po jednej "nevydarenej" krádeži. V podstate šiel sedieť tesne po tom, ako sa dozvedel, že bude otcom, čo mi aj odľahlo, že budem mať pokoj a tam ho to nejak prejde. No stále mi píše listy, snaží sa so mnou skontaktovať, sľubuje, že sa zmení, že sa teší, ale ja s tým človekom nechcem byt. Je to kriminálnik, drogovo závislí a aj díler. Moje dieťa takému človeku nikdy do rúk nedám a verím, že ani súd. Do rodného listu ho v žiadnom prípade neplánujem zapísať. Niekde medzitým som sa vrátila k bývalému, ktorý nás s dieťaťom chce, je ochotný si ho osvojiť a vychovávať ako svoje. Chcem byt s ním, milujeme sa a nechcem, aby nám ten človek kazil život. On to v base ešte nevie, že som s iným, bojím sa jeho reakcie. Môže nám nejak uškodiť, ťahať po súdoch (o čom pochybujem lebo nemá peniaze) a môžem do rodného listu zapísať ako otca terajšieho priateľa, hoc podľa DNA ním nieje? Môže sa štát, že ak pravý otec požiada o DNA testy, tak môjho priateľa výmazu z RL a napíše sa tam on? Bohužiaľ raz som mu do basy odpísala (keď som sa ešte nad tým tak nezamýšľala), že hoc je otcom, tak ja s ním nikdy nebudem a o starostlivosti sa budeme baviť neskôr. No dnes to už tak nevidím, nechcem ho v našom živote vôbec aj s priateľom sme sa dohodli, že celej rodine naokolo povieme, že dieťa je jeho, no bojím sa, že nám bude robiť ešte veľké problémy. Prosím poraďte mi, ako by som ho mohla vymazať z nášho života (hoc viem, že je to nesprávne vzhľadom k skutočnosti, že ako otec dieťaťa ma naň právo, no keby som mohla vrátiť čas, nikdy mu to ani nepoviem, no uznajte, že takí ľudia sa nemenia. ). Ak sa bude ťahať po súdoch, možno o to lepšie, pretože ak sa pred súdom preukáže, že berie drogy, predáva ich a už aj sedel za krádež, predtým tie podmienky, tak by súd aj po preukázaní DNA mohol zamietnuť styk s dieťaťom? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 08.02.2017)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by išlo o určenie otcovstva súhlasným vyhlásením. Ak obaja na matrike súhlasne vyhlásite, že otcom je Váš terajší priateľ, prevezme  tým na seba všetky práva  a povinnosti k dieťaťu, ktoré mu dáva zákon. Zákon teda priamo takéto konanie nezakazuje, ale vo svojej podstate ide o obchádzanie zákona, čo sa podľa zákona považuje za neplatné. 


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Chcem sa spýtať, ak som neuviedla otca do rodného listu a rozhodla som sa to zmeniť a zapísať ho tam, dá sa to ešte zmeniť, alebo už nie, ďakujem.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 31.01.2017)

Dobrý deň, dá sa to urobiť aj dodatočne a to súhlasným vyhlásením rodičov na matrike.


Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Chcem sa spýtať. Som v 7 mesiaci tehotenstva. Nechcem zapísať odca (bývalého partnera) do rodného listu. Ma nárok spraviť test DNA bez môjho súhlasu? Ak si aj určí otcovstvo, akú ma šancu dostať dieťa do striedavej starostlivosti (keď ma dlhy na zdravotnej poisťovni , ma trvalý pobyt na Slovensku ale pracuje vo Švajčiarsku kde trávi aj viac času, keď mal 2ročnu podmienku)?

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 05.12.2016)

Dobrý deň,

ak neuvediete otca do rodného listu dieťaťa, má muž, ktorý tvrdí, že je otcom dieťaťa, právo podať na súd návrh na určenie otcovstva. 

Súd samozrejme môže v rámci dokazovania nariadiť znalecké dokazovanie testom DNA. Toto rozhodnutie súdu sú povinní rešpektovať všetci účastníci konania - teda matka dieťaťa, dieťa (v konaní zastúpené) ako aj otec. Súd môže ustanoviť účastníkom konania aj povinnosť podrobiť sa odberu biologických vzoriek za účelom vykonania testu DNA. Ak teda bude nariadené vykonanie testu DNA, Váš súhlas nie je potrebný a boli by ste povinná takéto rozhodnutie rešpektovať.

Čo sa týka osobnej starostlivosti o dieťa, resp. práva styku, tu je potrebné na úvod uviesť, že rodičovské práva a povinnosti patria obom rodičom v rovnakej miere. Teda obidvaja rodičia majú v zásade právo tráviť s dieťaťom polovicu jeho voľného času v prípade, ak rodičia dieťaťa žijú oddelene.

Samozrejme v prípade novorodencov nie je úplne predstaviteľné, že by bolo dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov (aj keď teoreticky to možné je). Novorodenec má totiž diametrálne odlišné potreby ako napr. niekoľkoročné dieťa a pod.

Súd pri rozhodovaní o striedavej osobnej starostlivosti je vždy povinný skúmať, či by zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti bolo v najlepšom záujme maloletého dieťaťa (najlepší záujem dieťaťa je rozhodujúcim kritériom). V prípade, ak by to nebolo v záujme maloletého dieťaťa, súd nezverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti ale zverí ho len jednému rodičovi s tým, že druhému rodičovi upravý styk s dieťaťom (ktorý by mal byť určený v takom rozsahu, aby sa čo najviac približoval času, ktorý trávi dieťa s rodičom, ktorému bolo zverené do starostlivosti).

Dlhy v zdravotnej poisťovni ani samotná skutočnosť, že otec dieťaťa bol trestaný nie sú rozhodujúcimi kritériami pri rozhodovaní o úprave styku, resp. zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti. Naopak, rozhodujúcimi bude, aké vie druhý rodič vytvoriť podmienky pre starostlivosť o svoje dieťa. 

Ak by sa otec dieťaťa naďalej zdržiaval vo Švajčiarsku a vy na Slovensku, je len málo pravdepodobné, že by bolo dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, nakoľko nemožno predpokladať, že by bolo v najlepšom záujme dieťaťa časté presúvanie zo Slovenska do Švajčiarska a späť. Ak sa však otec dieťaťa vráti späť na Slovensko, skutkový stav sa výrazne zmení.


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobry den mam 3 mesacneho synceka. Jeho otec ma nechal v siestom mesiaci tehotenstva. Dohodli sme sa, ze bude platit mimosudne, no žiaľ, nechce platit. Avsak syna chce vidat a pise mi, ze ked mu syna neukazem, nebude platit, pokial ho nezapisem do rodneho listu. A chce ho mat na vikendy, aj ked ja kojim. Dakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 17.11.2016)

Dobrý deň, otec, ktorý nie je zapísaný v rodnom liste dieťaťa, nemá žiadne rodičovské práva a povinnosti. Všetky oprávnenia a povinnosti tak vykonávate Vy ako jediný rodič. Váš bývalý partner sa teda nemôže domáhať stretávania so synom, keďže uvedené právo prislúcha len jeho rodičovi a on ako otec z právneho hľadiska zatiaľ neexistuje. Uvedené platí aj pre jeho povinnosť platiť výživné. Domáhať sa súdneho určenia vyživovacej povinnosti od Vášho bývalého partnera môžete až potom, ak súhlasným vyhlásením na matričnom úrade alebo pred súdom určíte jeho otcovstvo resp. v súdnom konaní o určenie otcovstva.


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobre rano, chcem sa spýtať, s frajerkou čakáme maličké no začala mi robiť problemy, ze budem platiť a ze žiadny krst nebude a ze ma nezapise do listu otcovstva, najhoršie je to ze ich moc ľúbim, chcem sa spýtať, čo sa dá robiť. Ďakujem pekne, ak dostanem odpoveď, budem veľmi rád, strašne mi pomôžete.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 09.11.2016)

Dobrý deň, 

v prvom rade je potrebné uviesť, že tvrdenia o tom, že matka dieťaťa súhlasne s Vami nevyhlási na matrike, že ste otcom dieťaťa v spojení s tým, že súčasne by ste boli povinný platiť výživné na dieťa, sa vzájomne vylučujú.

Povinnosť platiť výživné má totiž len rodič dieťaťa, teda ten, kto je zapísaný v rodnom liste ako matka alebo otec dieťaťa.

Ak by odmietla Vaša partnerka vyhlásiť na matrike, že ste otcom dieťaťa, máte právo podať na súd návrh na určenie Vášho otcovstva k dieťaťu. Súčasne, ak by Vás súd na základe vykonaného dokazovania (ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou spočívalo v urobení DNA testov) určil za otca dieťaťa, súčasne by ste sa mohli domáhať rozhodnutia o určení styku s dieťaťom a bola by Vám určená aj vyživovacia povinnosť.


Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobry den potrbujem poradit, mam 16 rokov a pred tyzdnom sa nam narodil syn. Otec dietata je plnolety a vystavili nam rodny list. V kolonke je otec neznamy. Partnerovi nedali podpisat otcovsto. Ako mame postupovat? Vopred dakujem.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň,

ak chcete, aby bol dotyčný muž zapísaný v rodnom liste potom musíte súhlasne vyhlásiť, že daný muž je otcom dieťaťa, a to na matrike alebo na súde. Následne otca zapíšu do rodného listu.


Podotázka: Ako zapísať otca do rodného listu? (Rodinné právo)

Dobry den, Rad by som Vas poziadal o pravnu radu, aby som aspon vedel odkial sa odrazit. Jedna sa o to, ze pri narodeni dietata mu nebol zapisany do rodneho listu biologicky otec, ktory nejavil a ani nejavi zaujem. Po osmich rokoch si byvaly priatel mojej priatelky osvojil toto dieta. K zapisu otca do rodného listu dieťaťa doslo na matrike. Po rokoch sa tito dvaja rozisli. Ja som jej terajsi priatel a rozhodli sme sa, teda radi by sme, aby som to bol prave ja, kto bude zapisany ako otec v rodnom liste. Akoby to islo? Jej byvaly partner by teoreticky suhlasil so zrusenim svojho otcovstva. Dakujem velmi pekne za radu. s pozdravom a prianim pekneho dna.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 12.11.2014)

Dobrý deň, pokiaľ ide o zápis nového otca do rodného listu dieťaťa, tak ako by ste to chceli Vy, je to možné. Robí sa to návrhom na súd, s tým, že súd za účastníka berie aj biologického otca dieťaťa. Ide o osvojenie dieťaťa. Dôležité je, aby bol správne napísaný návrh na osvojenie a aby ste mysleli na všetko, čo bude súd pri osvojení skúmať, aby ste boli na to pripravení (vy aj ostatní účastníci). Súd dôsledne skúma, či osvojeniu vyhovie. Súhlas biologického otca sa v určitých prípadoch nevyžaduje. So zápisom Vás ako otca do rodného listu dieťaťa Vám vieme pomôcť.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako zapísať otca do rodného listu?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku