Ako zapísať do rodného listu otca, ktorý je vo väzbe?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako zapísať do rodného listu otca, ktorý je vo väzbe?

Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o radu týkajúcu sa postupu v nasledujúcej situácii. V čase, keď sa nám narodil syn, bol môj priateľ vo väzbe a nie je uvedený v rodnom liste. Keďže sa stále nachádza vo väzbe, rada by som ho nechala zapísať do rodného listu, aby náš syn niesol jeho priezvisko. Potrebuje mi rada. Priateľ s tým súhlasí a chce byť zapísaný ako otec, preto sa mi zdá zbytočné to riešiť cez súd. Aké sú moje možnosti v takomto prípade? Ako by som mala postupovať? Stačilo by, ak by za ním išiel notár s príslušným tlačivom? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zapísať do rodného listu otca, ktorý je vo väzbe?

Dobrý deň, vo Vašom prípade je možné otcovstvo k maloletému dieťaťu určiť súhlasným vyhlásením rodičov pred matrikou. Nie je potrebné pred súdom, nakoľko na súde by to pravdepodobne trvalo dlhšie. Istý problém môže spôsobiť skutočnosť, že Váš priateľ sa nachádza stále vo väzbe. Podľa našich skúseností je totiž potrebné, aby sa obaja rodičia osobne dostavili pred matriku a urobili vyhlásenie o určení otcovstva. Vzhľadom na Vašu situáciu Vám odporúčam navštíviť matričný úrad, pod ktorým ste vedení a požiadať ich o poskytnutie informácii ohľadom postupu vo Vašej veci. T.j. že akým spôsobom by bolo možné spraviť súhlasné vyhlásenia, ak je Váš priateľ vo väzbe. Všeobecne je však možné skonštatovať, že na súhlasné vyhlásenie rodičov je potrebné matričnému úradu predložiť platné OP, rodné listy obidvoch rodičov, potvrdenie o rodinnom stave matky a trvalom pobytu matky dieťaťa, prípadne ak ste rozvedená, tak aj rozsudok o rozvode. Po súhlasnom vyhlásení rodičov následne matrika vykoná zápis v rodnom liste maloletého dieťaťa.