Dobrý deň,
ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:
nie je možné zapísať do rodného listu dieťaťa ako jeho otca muža len na základe výsledkov testov DNA bez súčinnosti otca (spočívajúceho vo vyhlásení na matrike alebo súde, že je otcom dieťaťa) alebo bez rozhodnutia súdu (ktorým súd určí otcovstvo).
Teda, ak biologický otec po testoch DNA bude súhlasiť s určením otcovstva, môže spolu s Vami na matrike (alebo pred súdom, spravidla sa však tak robí priamo na matrike) spoločne vyhlásiť, že je otcom dieťaťa - k tomuto nie je potrebné matrike predkladať žiadne dôkazy o tom, že sa toto vyhlásenie zhoduje s biologickou realitou. K tomuto vyhláseniu však biologického otca nemožno nútiť. Zákon o rodine ani iný právny predpis neustanovuje lehotu, v akej najneskôr po narodení dieťaťa je možné týmto spôsobom určiť otcovstvo.
Ak po testoch DNA biologický otec odmietne spoločným vyhlásením spolu s Vami určiť svoje otcovstvo, nezostane Vám iná možnosť, ako podať návrh na určenie otcovstva súdom. Znalecký posudok o výsledkoch testoch DNA môžete spolu s návrhom predložiť súdu ako dôkaz.
V prípade ak súd koná o určenie otcovstva, s konaním je spojené aj konanie o úprave výkonu práv a povinností rodičov k dieťaťu a o výžive maloletého - spolu s určením otcovstva tak súd rozhodne aj o tom, ktorému z rodičov bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti (ak rodičia spolu nežijú), o výške výživného, úprave styku s dieťaťom a pod.
Čo sa týka priezviska, do času, kým nie je určené otcovstvo, dieťa nadobúda priezvisko, ktoré má matka v čase jeho narodenia. Po určení otcovstva je rozhodujúce, či sa dohodnete na priezvisku dieťaťa alebo nie. V prípade, ak sa na priezvisku dieťaťa nedohodnete, rozhodne o priezvisku dieťaťa súd (vychádzajúc z § 4 ods. 6 zákona č. 300/1993 Z. z. v účinnom znení v spojení s § 40 ods. 2 a 3 zákona č. 36/2005 Z. z. v účinnom znení).