Dedenie v prvej dedičskej skupine

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Dedenie v prvej dedičskej skupine

Dobrý deň, mám dve deti z prvého manželstva. Vyplatil som bývalú manželku z bytu. Súčasnou manželkou (sme spolu už 10 rokov) mám jedno dieťa. Napriek tomu je byt stále len v mojom vlastníctve. V prípade, že by sa so mnou niečo stalo, kto by odovzdal byt? Bola by to aj moja súčasná manželka, alebo iba deti? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prvej dedičskej skupine

Dobrý deň. Vaša otázka smeruje k tomu, kto v zmysle zákona dedí v tzv. prvej dedičskej skupine. Nakoľko v otázke nespomínate možnosť zriadenia závetu (testamentu) ani vydedenia potomkov, pokúsim sa Vám ozrejmiť situáciu týkajúcu sa výlučne dedenia v prvej dedičskej skupine.

Rozhodujúca právna úprava

Podľa ustanovenia § 473 občianskeho zákonníka platí, že:

„(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.“

Všeobecne k dedeniu zo zákona

Pre právnu úpravu zákonného dedenia je typické rozdelenie potenciálnych dedičov do dedičských skupín. V ustanoveniach § 473 až § 475a Občiansky zákonník upravuje štyri skupiny zákonných dedičov. V týchto skupinách sú dedičia označení podľa svojho vzťahu (príbuzenského, manželského alebo spoločenského) k poručiteľovi. Pritom okruh niektorých osôb sa v jednotlivých dedičských skupinách môže aj prekrývať. Typickým príkladom je manžel poručiteľa, ktorý je zaradený do prvej aj druhej skupiny zákonných dedičov, pričom v každej skupine dedí s iným okruhom zákonných dedičov.

Zákonní dedičia zaradení do jednej a tej istej skupiny dedičov sú povolaní dediť vždy len spoločne, a preto nemôže vzniknúť situácia, keď by popri nich dedili aj dedičia z iných dedičských skupín. Toto pravidlo platí aj vtedy, ak je určitá osoba (napr. spomínaný manžel poručiteľa) zaradená do viacerých dedičských skupín. Aj takáto osoba dedí vždy len v tej skupine, ktorá je v danom prípade povolaná dediť.

Prvá skupina zákonných dedičov

V citovanom zákonnom ustanovení § 473 Občianskeho zákonníka je upravený prvá skupina zákonných dedičov. Zo zákonného znenia je zrejmé, že do tejto skupiny dedičov patrí najbližšia rodina poručiteľa, t. j. manžel/manželka a deti (resp. potomkovia) poručiteľa (pritom platí, že namiesto dieťaťa, ktoré zomrelo pred poručiteľom, nastupujú deti tohto dieťaťa).

Dedenie v tejto skupine vychádza z platného a trvajúceho manželstva, ako aj z existencie zostupného príbuzenstva v priamom rade (k tomu bližšie v ustanovení § 117 Občianskeho zákonníka). Hoci sú rodičia poručiteľa jeho priami príbuzní, v tejto skupine zákonných dedičov nededia (dedia až v druhej dedičskej skupine upravenej v ustanovení § 474 Občianskeho zákonníka).

V prvej skupine zákonných dedičov teda dedia:

1) manžel/manželka poručiteľa,

2) deti (resp. potomkovia) poručiteľa.

Ad 1: Manžel/manželka poručiteľa dedí v prvej skupine zákonných dedičov iba za predpokladu, že manželstvo v čase smrti poručiteľa existovalo. Preto ak je v čase smrti porušiteľa manželstvo právoplatne rozvedené, bývalý manžel/manželka po poručiteľovi nededí. Ak však manžel/manželka zomrel/zomrela skôr, než nadobudol právoplatnosť rozsudok súdu o rozvode, manželka/manžel dedí.

Podmienkou dedenia však nie je napr. spolužitie manželov v jednej (spoločnej) domácnosti. Preto samotná skutočnosť, že manželia v čase smrti poručiteľa spolu nežili, nemá na dedenie žiadne právne dôsledky.

Nakoľko zákon vyslovene hovorí o manželovi poručiteľa, dedenie v prvej dedičskej skupine neprichádza do úvahy pri vzťahu druha a družky. Druh alebo družka by mohli dediť jedine ako tzv. spolužijúce osoby v druhej, príp. tretej dedičskej skupine.

Ad 2: V prvej skupine sú popri manželovi/manželke poručiteľa povolané dediť všetky poručiteľove deti, a to bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo neho. Za deti poručiteľa sa pritom považujú aj deti, ktoré si poručiteľ osvojil v zmysle ustanovení zákona o rodine.

Na druhej strane Deti manžela poručiteľa (inak povedané poručiteľove nevlastné deti), nepatria do prvej skupiny zákonných dedičov, a to ani vtedy, keby žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti.

Právo reprezentácie

Ako už bolo spomenuté, v prvej skupine zákonných dedičov dedia popri manželovi/manželke poručiteľa aj jeho deti, resp. potomkovia. Zákon vo vzťahu k nim zakotvil tzv. právo reprezentácie, na základe ktorého právne postavenie dedičov nadobudnú aj potomkovia detí poručiteľa, teda poručiteľovi vnuci či vnučky, a to vtedy, ak z nejakého dôvodu nededia deti poručiteľa. Na tomto mieste je však nutné poznamenať, že ak by zomrel poručiteľ, ktorý nemal žiadne deti, tak jeho manžel by v rámci prvej skupiny nemohol samostatne dediť a prešiel by tak do druhej skupiny zákonných dedičov.

Z práva reprezentácie vyplýva, že k dedeniu nie sú pripustení všetci potomkovia poručiteľa. Vnuci z dediacich detí rovnako ako jeho pravnuci z dediacich vnukov nededia. Ak niektoré z detí poručiteľa zomrelo skôr ako poručiteľ a zostal by po ňom jeden alebo niekoľko vnukov, pripadne ich podiel, ktorý by prislúchal zomretému dieťaťu poručiteľa, vnukovi celý, resp. niekoľkým vnukom rovnakým dielom. Ak by niektorý z týchto vnukov zomrel a zanechal pravnukov, rozdelí sa rovnakým spôsobom podiel zomretého vnuka medzi pravnukmi rovnakým dielom. Ak po poručiteľovi zostali ešte vzdialenejší príbuzní, dedia tiež rovnakým spôsobom. To znamená, že osobu zomretého dieťaťa nahradia (reprezentujú) vnuci pochádzajúci z tohto dieťaťa a osobu zomretého vnuka nahradia pravnuci z neho pochádzajúci.

Dedenie podľa podmienok opísaných v otázke

V zmysle skutočností uvedených v zadanej otázke by v prípade Vašej smrti (za predpokladu neexistencie závetu a listiny o vydedení) dedili všetky Vaše deti – dve deti z prvého manželstva a jedno dieťa z terajšieho manželstva a tiež Vaša súčasná manželka. Všetky tieto osoby by pritom dedili rovnakým dielom, čo znamená, že každému by patrila ¼ z hodnoty dedičstva.