Je možné vymazať meno otca z rodného listu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Je možné vymazať meno otca z rodného listu?

Dobrý deň, ak matka aj jej priateľ chcú vymazať meno otca z rodného listu, je to možné? Aké sú požiadavky? Je potrebné súdne konanie? Môžete mi poskytnúť všetky detaily? Ďakujem pekne, prajem krásny deň.

Odpoveď: Je možné vymazať meno otca z rodného listu?

Dobrý deň, odstrániť údaj o otcovstve v rodnom liste dieťaťa je možné na základe inštitútu zapretia otcovstva a to len v prípade, ak otec zapísané v knihe narodení nie je skutočným biologickým otcom dieťaťa ale je ním iný muž. Zmena údaju o otcovstve je taktiež možná v prípade osvojenia dieťaťa iným mužom. Podľa § 108 zákona o rodine, osvojiteľ sa zapíše v matrike namiesto rodiča osvojenca na základe oznámenia súdu.