Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 463 a nasl. Obč. zákonníka :
"Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.
§ 464 : Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
§ 465 : Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.
§ 466 :K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
§ 467 : Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že je potrebné notárovi napísať dopor. list s úradne overeným podpisom, že dedičstvo po poručiteľovi odmietate v celom rozsahu. Aj keď zákon nestanovuje, že podpis má byť overený /overenie podpisu je možné na matrike, ktoré je lacnejšie, alebo u ktoréhokoľvek notára/, ale notár to vyžaduje vzhľadom na okolnosť, že ide o závažné rozhodnutie s právnymi následkami a to v tom smere, že následne pri odmietnutí dedičstva sa na Vás hľadí, ako keby ste sa smrti poručiteľa ani nedožili, nebudete dediť ako aktíva, tak ani pasíva. Ide aj o to, že ak by sa v budúcnosti našiel ďalší majetok poručiteľa, ktorý teraz nebude predmetom dedenia, následne už nebudete môcť dediť, lebo teraz dedičstvo odmietnete. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva následne pošlete notárovi dopor. listom, teda nemusíte sa s ním ani stretnúť osobne.