Podnikanie manžela a zrušenie BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Podnikanie manžela a zrušenie BSM

Môj manžel, ktorý je v súčasnosti dôchodcom, v minulosti podnikal ako živnostník. Toto podnikanie je momentálne pozastavené. Koncom minulého roku si založil vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.) a pôsobí v nej ako konateľ. Okrem toho podniká v oblasti stavebníctva a v rôznych iných sektoroch. Náš byt sa už tri roky nachádza v stave rekonštrukcie a je v žalostnom stave. Žijeme tu ako v sklade alebo na stavbe. Manžel sa bytu vôbec nevenuje a postupne sa stáva neobývateľným, pretože v ňom ukladá svoje podnikateľské veci. Zistila som, že si bez môjho vedomia požičiaval na svoje podnikanie peniaze z rôznych bánk. Neprispieva na žiadne domáce výdavky a jediné, čo platí, sú poistky na naše auto. Cítim sa ohrozená jeho podnikaním, okrem iného aj preto, že si našiel priateľku, ktorá ho podporuje v podnikaní. Dozvedela som sa, že takto už priviedla na mizinu už viacerých mužov. Z jeho podnikania som doposiaľ nevidela ani cent. Na podnikanie a splácanie jeho pôžičiek využíva svoj dôchodok. Preto by som chcela vedieť, či je manželovo podnikanie v s.r.o. považované za podnikateľskú činnosť z hľadiska možnosti zrušenia BSM súdom na moju žiadosť?

Odpoveď: Podnikanie manžela a zrušenie BSM

Dobrý deň,

podľa 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,

b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,

 c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,

d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

Výkon povolania je aj podnikanie jedného z manželov ako fyzickej osoby. Podnikanie, definované v § 2 ods. OBZ, „ako sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku“, je jedným z možných spôsobov ekonomického zaistenia manželov. V porovnaní s pracovným pomerom je podnikanie zárobkovým spôsobom rizikovejším, a to už len preto, že podnikateľ musí popri svojej práci vynaložiť aj materiálne a iné náklady. Pre bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len BSM) má podnikanie manžela významný ekonomický dopad nielen ako jeho zdroj, ale ovplyvňuje tiež jeho rozsah: veci slúžiace výkonu povolania resp. podnikania manžela sú jeho oddeleným majetkom a tiež neúspešné podnikanie môže mať vplyv na rozsah BSM . Podľa § 147 OZ pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným nie je podnikanie fyzickej osoby podľa zákona, preto či by bol manžel ako spoločník alebo konateľ SRO, nezakladalo by to Vaše právo podať návrh na zrušenie BSM počas manželstva.

Pokiaľ ide podnikanie v stavbárčine, je otázka, ako vykonáva túto činnosť, predpokladám, že to je na uvedenú spoločnosť, v ktorej má predmet podnikania na vykonávanie tejto činnosti, teda SRO má na túto činnosť živnostenské oprávnenie. Ak je to tak, tak tiež to nezakladá právo podať návrh na zrušenie BSM počas manželstva.

Nakoľko má však manžel živnosť (hoci pozastavenú) je možné podať z tohto dôvodu návrh na zrušenie BSM počas manželstva. Nie je pritom rozhodujúce, že má pozastavanú živnosť alebo fungujúcu. Takýto návrh súdy akceptujú, je potrebné však pripojiť aj nižšie uvedený judikát. Tento problém vyriešil Najvyšší súd v ČR (úprava je rovnaká aj v SR), keď budete podávať návrh použite nižšie uvedený judikát v texte návrhu:

(rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 174/1998)

Podnikateľskou činnosťou je aj činnosť vykonávaná na základe živnostenského oprávnenia (pozri § 2 OBZ). Predpokladom zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva účastníkov podľa § 148a ods. 2 OZ – získané oprávnenie žalovaného na podnikateľskú činnosť, zanikne až vtedy, ak dôjde k zániku živnostenského oprávnenia, nie však samým pozastavením prevádzkovania živnosti podľa § 58 Živnostenského zákona.