Možno zrušiť BSM pre podnikanie jedného z manželov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Možno zrušiť BSM pre podnikanie jedného z manželov?

Dobrý deň, chcela by som požiadať o zrušenie BSM počas trvania manželstva. Môj manžel si otvoril živnosť, preto by som chcela chrániť svoj podiel na spoločnom majetku, ako aj zabezpečiť ochranu našich neplnoletých detí. Je proces zrušenia BSM a vysporiadania majetku rozdelený do dvoch krokov, alebo je možné tieto dve etapy zlúčiť? Delí sa spoločný majetok na polovicu medzi manželov alebo je možné započítať aj podiely neplnoletých detí? Ďakujem.

Odpoveď: Možno zrušiť BSM pre podnikanie jedného z manželov?

Dobrý deň, v zmysle § 148a Občianskeho zákonníka (OZ), súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Z uvedeného dôvodu preto môžete požadovať zrušenie BSM. Vysporiadať BSM však možno až po jeho zrušení, k čomu je potrebné osobitné súdne konanie, ak sa s manželom na vysporiadaní nedohodnete. Podľa § 150 OZ, pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Základným kritériom je preto polovičný nárok každého manžela na spoločnom majetku, ku ktorému pristupujú ďalšie zásady, ktoré toto kritérium môžu modifikovať. BSM tvorí spoluvlastníctvo medzi manželmi, preto nie je možné, aby z tohto majetku získali v súdnom konaní podiel aj deti manželov. Na základe dohody s manželom však môžete určité majetkové hodnoty previesť na Vaše deti, prípadne iné osoby.