Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame nasledovné :
1./ Ohľadom darov pre manžela zo strany jeho rodiny uvádzame, že podľa ust. § 143 Občianskeho zákonníka platí :
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."
Súčasne uvádzame, že príjem zo zamestnania patrí do BSM, a teda nemá slúžiť len na uspokojovanie osobných potrieb toho manžela, ktorému bol vyplatený.
2./ Zrušenie BSM počas trvania manželstva :
V otázke uvádzate, že nechcete riešiť zrušenie BSM počas trvania manželstva. Súčasne uvádzate, že chcete začať s podnikaním.
Tu platí ust. § 148a Občianskeho zákonníka /citujeme/ :
" (1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.
(2) Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
(3) Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou; ak taká zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom."
Ako vyplýva z uvedeného zák. ustanovenia, možnosťou je zrušenie BSM na základe začatia podnikania, ktorý návrh by však musel podať manžel ako nepodnikajúca osoba. V prípade, že manžel je podnikateľom, tento návrh môžete podať už teraz Vy sama.
Ak by ste získali živn. oprávnenie a manžel je tiež podnikateľom návrh na zrušenie BSM môže podať ktokoľvek z Vás.
Ohľadom nezhôd pri nakladaní s majetkom v BSM môžete podať návrh na súd podľa § 146 Občianskeho zákonníka :
"(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd."
Nadobudnutie nehnuteľnosti Vami do Vášho výlučného vlastníctva bez zrušenie BSM je možné, je však potrebný písomný súhlas manžela.
Založenie účtu na Vaše meno je možné, avšak prostriedky ak budú pochádzať z času trvania BSM bez jeho zrušenia, rovnako patria do BSM.