POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nesúhlasím so zrušením BSM z dôvodu podnikania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Nesúhlasím so zrušením BSM z dôvodu podnikania

Môj manžel predložil návrh na rozdelenie BSM z dôvodu, že mám živnosť. Z súdu mi prišlo uznesenie s výzvou na vyjadrenie. Aké mám možnosti, ak s rozdelením nesúhlasím?

Odpoveď: Nesúhlasím so zrušením BSM z dôvodu podnikania

Dobrý deň,

podľa §148a ods. 2 Občianskeho zákonníka Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

Z gramatického výkladu tohto ustanovenia vyplýva, že súd nemá možnosť zamietnuť návrh na zrušenie BSM z dôvodu podnikania, pokiaľ bolo riadne preukázané, že druhý manžel získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.

Nesúhlasiť síce môžete, avšak pokiaľ nepreukážete opak, napríklad, že máte oprávnenie na podnikateľskú činnosť zrušené, potom súd vyhovie návrhu na zrušenie BSM.