POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Jednostranné zvýšenie nájomného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Jednostranné zvýšenie nájomného

Dobrý deň, ráda by som sa spýtala na nasledujúcu vec: V podnájme bývajú dve dospelé osoby a jedno dieťa, onedlho pribudne ďalšie. Prenajímateľ nám chce zvýšiť nájom o 50 € za spotrebu. Viem, že oficiálne je za užívanie bytu nahlásená iba jedna osoba, avšak v zmluve sme uvádzaní obaja. Informácia, pre koľko osôb prenajímateľ byt prenajíma, ale nie je v zmluve uvedená. Mám obavy, že keďže nám vyberá viac peňazí za spotrebu, musí teda nahlásiť aj ďalšiu osobu ako užívateľa bytu. Netuším, či neplánuje brať od nás peniaze za "zvýšenú spotrebu" a následne pri ročnom zúčtovaní nám ešte vymení za nedoplatok. Myslím si, že pokiaľ berie viac za spotrebu, mal by platiť aj vyššiu zálohu za užívanie. Rada by som mu tento nápad navrhla, avšak mám strach, že jednoducho odpovie, že ak sa nám to nepáči, môžeme sa vysťahovať. Ďalej by som sa chcela opýtať, keďže v zmluve figurujeme ako nájomník 1 a nájomník 2, nemal by prenajímateľ automaticky nahlásiť dve osoby za užívanie bytu? Ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Jednostranné zvýšenie nájomného

Dobrý deň, nájomná zmluva je dvojstranný právny úkon a na jeho zmenu je potrebný súhlas oboch zmluvných strán. Nie je možné zo strany prenajímateľa jednostranne rozhodnúť o zvyšovaní nájomného. Rovnako je potrebné vedieť, že v nájomnej zmluve musí byť presne uvedené v akej výške sa platí nájomné a v akej výške zálohové platby za energie. V zmysle relevantnej judikatúry je bez tohto delenia nájomná zmluva neplatná. Je povinnosťou vlastníka nehnuteľnosti nahlásiť správcovi, resp. zástupcovi vlastníkov bytov počet osôb obývajúcich nehnuteľnosť, aby sa nestalo, že nehnuteľnosť obýva viac ľudí, ale zálohové platby sa platia za menej osôb (môžu potom vznikať vysoké nedoplatky ako ste sám uviedli). V tomto smere Vám odporúčam s prenajímateľkou sa dohodnúť jednak na úprave nájomnej zmluvy tak, aby v nej bola uvedená presná výška zálohovej platby za energie a výška nájomného. A teda, aby bolo celkové nájomné navýšené iba o časť, o ktorú sa zvýšia zálohové platby za energie.