Náhradný byt po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: Náhradný byt po rozvode

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na povinnosť poskytnúť náhradný byt po rozvode mojej bývalej manželke. Súd nám pred vyše pol roka rozviedol manželstvo. Počas manželstva moja exmanželka užívala byt v rodinnom dome, ktorého vlastníkom som bol ja a stále aj som. Avšak aj po rozvode si moja bývala manželka nárokuje právo na užívanie tohto bytu a ignoruje moje výzvy na vypratanie tohto bytu, pokiaľ nedostane adekvátnu náhradu. Chcem sa teda opýtať, či má právo tento byt naďalej užívať, ignorovať moje výzvy a žiadať o zabezpečenie náhradného bytu po rozvode?

Odpoveď: Náhradný byt po rozvode

Dobrý deň,

pokiaľ ide o náhradný byt po rozvode, na slovenských súdoch bolo ústalené, že manžel resp. manželka má právo po rozvode manželstva o náhradný byt. Aj keď takáto povinnosť nie je v zákonne priamo upravená, súdy vychádzajú z análogie v Občianskom zákonníku.

Manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, svoje právo bývať v tomto byte odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu (porov. správu uverejnenú v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk, ročník 1978, pod por. č. 14), lebo obsah tohto vzťahu okrem iného tvorí povinnosť manželov žiť spolu a vzájomná vyživovacia povinnosť na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť.

Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania treba posúdiť analogicky (§ 853 OZ) podľa tohto ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol, rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol.

rozsudok NS ČR sp. zn. 26 Cdo 1544/2005