Vysťahovanie z bytu po rozvode ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Vysťahovanie z bytu po rozvode ?

Dobrý deň, som po jedenásťročnom manželstve, ktoré súd rozviedol na základe môjho návrhu na rozvod. Počas manželstva som zobrala pôžičku, ktorú ešte stále splácam (v roku 2006 to bolo 400 000 Sk), na rekonštrukciu bytu mojich svokrovcov. Pôžičku som si vzala na seba, pretože svokrovci mi ústne sľúbili, že v budúcnosti tento byt prenesú na nás, teda na môjho manžela (ich syna) a mňa. Počas manželstva sa nám narodil syn, ktorý má v súčasnosti 10 rokov a ktorého súd zveril do mojej starostlivosti. Uplynul jeden mesiac od súdneho rozhodnutia (hneď na prvom pojednávaní). Hneď po rozvode, môj terajší bývalý manžel mi povedal, aby som si urobila zoznam vecí, ktoré si z bytu beriem, a že vymení zámky. Dodávam, že si nemôžem odniesť okná, dvere, alebo plávajúce podlahy, atď., ktoré majú najväčšiu hodnotu. Keďže rozhodnutie súdu ešte nenabralo právoplatnosť, zatiaľ som nebola u súdu a nepožiadala o rozdelenie spoločného majetku. Môj bývalý manžel mi však oznámil, že v najbližších dňoch mení zámky na byte. Má bývalý manžel právo meniť zámky na byte, ak ešte neprebehlo občiansko-právne vyrovnanie? Momentálne vybavujem hypotekárny úver, pri ktorom mám podpísanú predbežnú zmluvu a zálohu vo výške 2000,- eur. Samozrejme, zatiaľ nemôžem stihnúť sa vystťahovať, tak neviem čo mám v takejto situácii robiť?

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu po rozvode ?

Dobrý večer, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Bytové náhrady po rozvode manželstva sme v našej poradni rozoberali - napríklad aj tu : https://ficek.sk/pravna-poradna/nahradny-byt-po-rozvode-757.

2./ Podľa otázky vychádzam z predpokladu, že Vy ani Váš manžel nie ste vlastníkmi nehnuteľnosti, že vlastníkmi nehnuteľnosti sú naďalej iba svokrovci. Odporúčame urobiť fotodokumentáciu  bytu a vec vyporiadať aspoň predbežne so svokrovcami, nakoľko ste investovala do cudzej nehnuteľnosti,  ktorý sú vlastníkmi nehnuteľnosti, ako vec chcú riešiť pokiaľ by nedošlo k dohode o odkúpení bytu do Vášho vlastníctva.

3./ Bývalý manžel nie je vlastníkom nehnuteľnosti a preto Vás z nej nemôže vysťahovať a ani vysťahovať Vaše veci, tobôž nie meniť zámky. Podľa ust. Obč. zákonníka a prísl. judikatúry, rozhodnutí súdov platí nasledovné :

Pokiaľ nie je Váš manžel  vlastníkom nehnuteľnosti povinnosť kúpiť náhradný byt do Vášho  vlastníctva mu nevznikne.  Potom je  tu možné aplikovať ust. § 712c/ obč. zákonníka s poukazom na ust. § 853 Obč. zákonníka : Ak tento zákon neustanovuje inak, nájomca /Vy /  nie je povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým nie je pre neho zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada. Spoloční nájomcovia majú právo len na jednu bytovú náhradu. Ustanovenia osobitného zákona o zabezpečení bytovej náhrady a prístrešia platia primerane. Nájomca, ktorý má byt vypratať, je povinný uzavrieť zmluvu o bytovej náhrade do 30 dní od doručenia písomného vyhlásenia o zabezpečení bytovej náhrady; ak nájomnú zmluvu bezdôvodne neuzavrie, jeho nárok na bytovú náhradu zanikne.

4./ O  uvedenom Vašom práve informujte Vášho manžela. Odporúčame kontaktovať advokáta.

Dúfame, že aspoň nateraz sme Vám pomohli.