Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

Dobrý deň. Už 25 rokov sa ja aj moja rodina staráme o záhradu, ktorej majiteľom je môj otec. Po ústnej dohode ma o to požiadal a dodal, že keď môj syn dosiahne 18 rokov, prepíše záhradu na neho. Samozrejme, tak neurobil, ale povedal, že v závete je ošetrené, že majiteľom bude môj syn. Teraz však prišiel na záhradu s kupcami a chce ju predať. My sme mu v tom zabránili a teraz chceme my, ako rodina, ktorá sa o záhradu stará už 25 rokov, danú záhradu odkúpiť. Ešte by som spomenul, že za celú tú dobu tam on ako majiteľ vôbec nechodil. Preto sa chcem opýtať, či nemáme právo stať sa majiteľmi záhrady aj bez jej odkúpenia. Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzam nasledovnú odpoveď vyjadrujúcu náš právny názor:

 

Spôsoby nadobudnutia vlastníckeho práva

 

Spôsoby nadobudnutia vlastníckeho práva či už k hnuteľným alebo aj nehnuteľným veciam explicitne ustanovuje § 133 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v účinnom znení (ďalej len "Občiansky zákonník").

 

Podľa § 133 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

 

Z uvedeného vyplýva, že právnym titulom nadobudnutia vlastníckeho práva k veci môže byť:

a) scudzovacia zmluva (najčastejšie kúpna, darovacia, zámenná),

b) dedenie,

c) rozhodnutie štátneho orgánu (napr. v prípade reštitúcie v minulosti skonfiškovaného majetku štátom),

d) iná právna skutočnosť - avšak táto právna skutočnosť musí byť v Občianskom zákonníku výslovne ustanovená spolu s právnym následkom s ňou spojeným, ktorým musí byť nadobudnutie vlastníckeho práva.

 

Jednou z právnych skutočností, explicitne neustanovených v § 133 Občianskeho zákonníka, s ktorou je spojený vznik vlastníckeho práva k veci je aj vydržanie vlastníckeho práva.

 

Aj s ohľadom na Vami uvádzané skutkové okolnosti je zrejmé, že svojou otázkou smerujete práve k tomu, či sa z dôvodu výkonu vlastníckych práv ale aj povinností v dobe posledných 25 rokov nemôžete stať vlastníkom predmetných nehnuteľností (teda bez potreby uzatvárania scudzovacej zmluvy, keďže iný právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k veci nie vo Vašom prípade nie je).

 

Vydržanie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

 

Inšitút vydržania vlastníckeho práva k veci je upravený primárne v ustanovení § 134 Občianskeho zákonníka, ktorý je však potrebné vykladať v spojení s § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka.

 

Podľa § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka:  Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

 

V uvedenom ustanovení § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka sú teda stanovené základné podmienky pre vydržanie vlastníckeho práva k veci, a to tak, že vlastnícke právo môže vydržaním nadobudnúť len oprávnený držiteľ a v prípade, ak má nehnuteľnú vec v (oprávnenej) držbe minimálne 10 rokov.

 

Pre záver o tom, či spĺňate vyššie uvedené podmienky na to, aby ste mohli vlastnícke právo vydržať, je dôležité posúdiť najskôr či ste oprávneným držiteľom tak, ako to ustanovuje § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Definíciu oprávneného držiteľa ustanovuje § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka.

 

Podľa § 130 ods. 1 veta prvá Občianskeho zákonníka: Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným.

 

Z uvedeného teda vyplýva, že oprávneným držiteľom je len taký držiteľ veci, ktorý je s ohľadom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí. Vo všetkých ostatných prípadoch potom ide o držiteľa veci neoprávneného, pričom podľa súčasnej právnej úpravy neoprávnený držiteľ nemôže nadobudnúť vlastnícke právo k veci právnym titulom vydržania. O oprávnenú držbu teda nikdy nejde v prípade, ak držiteľ veci (napr. osoba, ktorá namiesto vlastníka vykonáva vo vzťahu k držanej veci vlastnícke práva aj povinnosti) vedel, že nie je jej vlastníkom. Dokonca o oprávnenú držbu nepôjde ani v tých prípadoch, ak by sa síce držiteľ mylne domnieval, že je vlastníkom držanej veci, avšak pri vynaložení náležitej starostlivosti (napr. lustráciou verejne prístupného katastra nehnuteľností) by zistil, že vlastníkom veci nie je.

 

V tejto súvislosti možno príkladmo poukázať aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo 07.05.2002 so sp. zn. 22 Cdo 1843/2000, podľa ktorého: Pri hodnotení dobrej viery je vždy treba brať do úvahy, či držiteľ pri bežnej (normálnej) opatrnosti, ktorú možno s ohľadom na okolnosti a povahu daného prípadu od každého požadovať, nemal, resp. nemohol mať, počas celej vydržacej doby dôvodné pochybnosti o tom, že mu vec alebo právo patrí. Dobrá viera zaniká v okamihu, kedy sa držiteľ oboznámil so skutočnosťami, ktoré objektívne museli vyvolať pochybnosť o tom, že mu vec podľa práva patrí alebo že je subjektom práva, ktorého obsah vykonáva.

 

Záver

 

Na základe Vami opísaného skutkového stavu v spojení s vyššie uvedeným právnym posúdením je nutné konštatovať právny záver, že Vám v súčasnosti nesvedčí žiadny právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k predmetnej nehnuteľnosti. Hoci ste vykonávali vo vzťahu k predmetnému pozemku 25 rokov mnohé práva a povinnosti, ktoré tvoria obsah práve vlastníckeho práva, od začiatku ste vedeli, že vlastníkom danej nehnuteľnosti je Váš otec (uvedené je preukázané napr. Vašou ústnou dohodou o tom, že záhrada bude raz patriť Vášmu synovi, následne spomínané ošetrenie záhrady v dedičskom konaní a pod.).

Ak preto chcete nadobudnúť vlastnícke právo k danej veci, je nutné dohodnúť sa s vlastníkom na uzatvorení jednej zo scudzovacích zmlúv.

Trápi vás "Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, v Bratislave sa staráme o časť záhrady o rozlohe 50 m2 už 25 rokov. Napriek mnohým žiadosťam nám nebol predaj povolený kvôli neuzavretému územnému plánu mesta. O túto časť záhrady sa riadne staráme. Môžeme považovať tento pozemok za vydržaný? Ďakujem.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 21.12.2022)

Dobrý deň,
na to, aby ste nejakú nehnuteľnosť vydržali, musia byť splnené 3 zákonné podmienky a síce: 

a) musí ísť o spôsobilý predmet vydržania, 

b) držba musí byť oprávnená,

c) držba musí byť nepretržitá počas celej zákonom ustanovenej doby.

Pri posudzovaní oprávnenosti držby treba vychádzať zo zásady, že jej predpokladom je presvedčenie nadobúdateľa, že nekoná bezprávne, ak si určitú vec prisvojuje. Ide o psychický stav, o jeho vnútorné presvedčenie, ktoré sa prejavuje aj navonok, a z ktorého možno vyvodiť, že sa dôvodne považuje za vlastníka veci. Uvedené znamená, že vy ako držiteľ by ste museli byť po celú zákonom ustanovenú dobu, čo je 10 rokov pri nehnuteľnostiach v tom, že táto nehnuteľnosť vám patrí. Podmienka oprávnenosti držby nie je splnená, ak nehnuteľnosť držíte napriek tomu, že máte vedomosť, komu táto patrí a teda viete, že vám ako vlastníkovi nepatrí. Na vydržanie veci nepostačuje len to, že sa o nehnuteľnosť dlhé roky staráte. Z tohto dôvodu usudzujeme, nakoľko uvádzate, že nehnuteľnosť chcete nadobudnúť predajom, že máte vedomosť o tom, kto je jej vlastníkom, preto podmienky na vydržanie nespĺňate a teda túto nemôžete nikdy nadobudnúť vydržaním. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať. Som dôchodkyňa a vdova, žijem sama v dome, ktoré vyžaduje neustále investície do opráv. Finančne ani fyzicky už takéto opravy nezvládam. Moji synovia sa nepodieľajú na údržbe a zároveň nechcú súhlasiť s predajom domu. Sú podieloví spoluvlastníci domu po otcovi, každý vlastní 1/6 nehnuteľnosti. Cítim sa byť vo svojom dome uväznená, pretože moje deti mi nechcú podpísať súhlas s predajom. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako by som mala postupovať?

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 28.09.2022)

Dobrý deň,

 

keďže ide o spoločnú vec, tak aj Vaši synovi sú povinní sa podieľať na nákladoch na údržbu spoločnej veci - rodinného domu. Sú Vám obaja povinní prispievať na takto vynaložené náklady v rozsahu zodpovedajúcom ich podielom. Ak sa tak nedeje, máte možnosť tieto náklady vymáhať aj súdnou cestou.


Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, zdedili sme pozemok, ktorý spravovalo družstvo. Družstvo sa snaží získať tento pozemok vydržaním. O jeho existencii sme sa dozvedeli v roku 2016 po smrti synovca. Anketa o tomto pozemku sa neprejednávala ani po smrti rodičov ani súrodencov. Je možné, aby družstvo získalo pozemok vydržaním? Ďakujem, Mária.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 01.11.2021)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade je potrebné podať návrh na prísl. okresný súd miesta trvalého bydliska poručiteľa v čase úmrtia a to návrh na dodatočné konanie o dedičstve podľa § 211 Civilného mimosporového poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

To, že družstvo pozemok užíva, ešte neznamená, že ho môže nadobudnúť vydržaním, keďže je mu známe, že vlastník pozemku zomrel a to aj v prípade, že o tejto časti dedičstva nebolo zatiaľ rozhodnuté v dedičskom konaní. Podmienky vydržania sú v súčasnosti podstatne komplikovanejšie a to prijatím právnej úpravy v Civilnom mimosporovom poriadku /ust. § 359a/ a nasl./  a preto o vydržaniach nerozhoduje notár, ale jedine súd.

Podajte urýchlene návrh na súd na dodatočné konanie o dedičstve.

Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.


Trápi vás "Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som vedieť, do kedy môžem napadnúť vydržanie a či vydržanie má tiež premlčaciu dobu. Ďakujem.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 06.04.2021)

Dobrý deň,
ak máte na mysli napadnúť notársku zápisnicu, na základe ktorej došlo k vydržaniu, tak túto nie je možné napadnúť. Podľa súdnej praxe sa to rieši tým spôsobom, že je potrebné podať žalobu o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti (v nej sa väčšinou namieta neplatnosť notárskej zápisnice). Vlastnícke právo sa nepremlčuje, čiže si ho môžete uplatniť kedykoľvek. Na druhej strane však každé časové zdržanie (najmä s ohľadom na dôvody, pre ktoré chcete vydržanie napadnúť) môže v súdnom konaní vyvolať úspešnú obranu žalovaného. 


Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledujúcu situáciu. Moja mamka zdedila po babke pozemky, ktorých je viac vlastníkov. Platí za ne dane vyše 20 rokov a sama sa o ne stará, pričom ostatní vlastníci nemajú o tieto pozemky záujem. Existuje nejaká súdna cesta alebo iná možnosť, ako by mohli tieto pozemky celkom patriť jej? Rovnako sa chcem opýtať, či ešte platí zákon o pozemkoch, podľa ktorého, ak sa o pozemky stará a platí za ne viac ako 10 rokov, stanú sa jej vlastníctvom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 07.11.2019)

Dobrý deň, 

zrejme ste sa chceli v otázke opýtať či sú na strane Vašej matky splnené podmienky vydržania, keďže sa o nehnuteľnosť stará viac ako 20 rokov.

Keďže Vaša mama má vedomosť o tom, že pozemok je v podielovom spoluvlastníctve a pozná aj spoluvlastníkov, ktorí pozemok nadobudli rovnako ako ona dedením, nie sú splnené podmienky vydržania. To, že sa o pozemok stará viac ako 10 rokov, neznamená, že je splnená podmienka vydržania podľa ust. § 134 Obč. zákonníka ("Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.").

Odporúčame vo veci vyzvať spoluvlastníkov na zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva napr. tak, že bude uzatvorená kúpna prípadne darovacia zmluva v prospech Vašej matky.

Riešenie problému cestou súdu na zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva neodporúčame vzhľadom na okolnosť, že môže dôjsť k dohode medzi Vami a so súdnym konaním sú spojené ako náklady /súdny poplatok, trovy zastupovania/, a je treba vziať do úvahy aj časové hľadisko.

Ak Vaša matka platí daň z nehnuteľností, je treba, aby podiely na dani z nehnuteľnosti žiadala preplatiť od jednotlivých podielových spoluvlastníkov podľa ich podielov. Tu však platí premlčacia doba 3 roky. Okolnosť, že za podiel. spoluvlastníkov platila daň z nehnuteľností by mohla byť, ale nemusí vzhľadom na premlčaciu dobu, byť zobraná do úvahy  v prospech Vašej matky pri zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň. Pred 6 rokmi sme kúpili nehnuteľnosť. Keď nám geodet zmeral časť pozemku z dôvodu zápisu do katastra pre prístavbu, zistil, že časť pozemku, ktorú vlastní sused, nám v skutočnosti patrí. Konkrétne, ide o časť záhrady. Ak si pozývame geodeta, aby nám prišiel zmerať pozemok, bude ho musieť zmerať zo susedovej strany. Naša vzťah so susedom nie je najlepší. Rád by som sa vás teda spýtal, či nás musí sused pustiť na pozemok, alebo budeme musieť situáciu riešiť právnou cestou. A má sused právo na vydržiavanie, ak dokážeme, že časť pozemku, ktorú vlastní, je v skutočnosti naša? Ďakujem vám za skorú odpoveď.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 01.04.2019)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka Vám musí sused umožniť vstup na pozemok v nevyhnutnej miere iba na udržiavanie stavby a pozemkov. Nakoľko zameranie pozemku zo susedov časti (zrejme za účelom zistenia koľko m2 a v akom rozsahu je susedov pozemok Váš) nespadá pod obhospodarovanie a udržiavanie Vášho pozemku, podľa nášho názoru Vás nemusí na svoj pozemok pustiť. V prípade, že by mimosúdne rokovanie so susedom o úprave vedenia plotu, ktorý oddeľuje pozemky, aby ste sa dostali k svojmu pozemku zlyhá, budete musieť podať na súd žalobu o určenie vlastníckeho práva k časti pozemku za susedovým plotom. V rámci tohto konania môže sused ako žalovaný namietať vydržanie tejto časti pozemku, čo bude posudzovať súd. Dôkazné bremeno ohľadom preukázania vydržania je na ňom. Tzn. že on bude musieť preukázať tzv. domnelý právny titul, dobromyseľnosť pri držbe tejto časti pozemku a tiež uplynutie vydržacej doby. Bez bližšej znalosti prípadu však nie je možné uviesť, či sú splnené podmienky pre vydržanie.


Trápi vás "Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, naša rodina sa stará o pozemok - záhradu a zástavbu rodinného domu už viac ako 60 rokov. V roku 1953 došlo k výmene pozemkov s Miestnym národným výborom, pretože potrebovali náš pôvodný pozemok na výstavbu obecného úradu. K výmene a zbúraniu domu vskutku došlo, ale Miestny národný výbor túto skutočnosť nezapísal do katastra nehnuteľnosti. Naši starí rodičia už zomreli a ja som v archíve nasla dokumenty, ktoré potvrdzujú uvedenú situáciu. Moja otázka znie: Môžem ja ako pravnúčka podať návrh na vklad do katastra nehnuteľnosti? Ktoré doklady budem potrebovať a stačí, že budú opatrené pečiatkou zo štátneho archívu, alebo ich musím overiť u notára? Ďakujem. J.R.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 06.07.2018)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď : 

1./ V súčasnosti nie je možný zápis do pozemkovej knihy. Zrejme v r. 1953 došlo k opomenutiu zápisu uvedenej listiny do pozemkovej knihy. Máme však za to, že od uvedenej doby -  r. 1953 vlastníci pozemku, teda Vaši právny predchodcovia  -  mali za to, že výmena pozemkov je vyporiadaná a že sa stali ich vlastníkmi.

2./ Chceli sme dôjsť k záveru, ako by sa dal predmetný pozemok v súčasnosti vyporiadať.  V obdobných resp. podobných veciach sú aj rozhodnutia krajských súdov,  vrátane Ústavného súdu SR a riešením je nadobudnutie vlastníctva vydržaním oprávneným držiteľom.

Podľa § 134 Občianskeho zákonníka "oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Do uvedenej doby sa započítava aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca."  Zo zákona platí, že "ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom,  že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená."

Dobromyseľnosť je vo Vašom prípade možné preukázať tým, že pozemky boli vymenené na základe zmluvy z roku 1953 Vašim právnym predchodcom, ktorý mal za to, že na tomto skutkovom základe sa stal ich vlastníkom.

Teda vo veci budete musieť podať žiadosť resp. návrh na spísanie zápisnice osvedčenia vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.

Ďalšie podmienky vydržania sú uvedené v § 63 zákona o notároch a notárskej činnosti, kde okrem vyjadarenia obce, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza bude potrebné predložiť notárovi aj vyjadrenie posledného vlastníka resp. jeho právnych nástupcov (dedičia), že nemajú výhrady k vzniku vlastníckeho práva výhrady, ako aj vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že vznikom vlastníckeho práva nie sú dotknuté jej oprávnené záujmy.

3./ Odporúčame kontaktovať advokáta.

Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu na hlavný email : advokat@ficek.sk.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 


 


Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či moja babka môže získať časť pozemku pod domom, ktorý nám nepatrí, vydržaním? Ide vlastne o to, že v roku 1969 moji starí rodičia od okresného výboru získali povolenie na trvalé užívanie pozemku, časť ktorého vlastnil určitý pán od roku 1960. O tento pozemok sa staráme už takmer 50 rokov a nevieme, ako tento problém riešiť. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 25.04.2018)

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú uvádzame nasledovné :

V otázke uvádzate, že Vaši starí rodičia získali do trvalého užívania pozemok od ONV v r. 1969 a že časť predmetného pozemku bola vo vlastníctve istého pána od r. 1960.

 

Podľa novely Občianskeho zákonníka od 1.1.1992 - ust. § 872 platí :

"(1) Právo osobného užívania pozemku vzniknuté podľa doterajších predpisov, ktoré trvá ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, mení sa dňom účinnosti tohto zákona na vlastníctvo fyzickej osoby. Ustanovenie § 8 ods. 1 zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku tým nie je dotknuté.

(2) Ak právo osobného užívania rovnakého nezastavaného pozemku vzniklo viacerým občanom spoločne (spoločným užívateľom), stávajú sa s účinnosťou tohto zákona podielovými spoluvlastníkmi s rovnakými podielmi.

(3) Ak právo osobného užívania rovnakého zastavaného pozemku vzniklo viacerým občanom spoločne (spoločným užívateľom zastavaného pozemku), stávajú sa s účinnosťou tohto zákona podielovými spoluvlastníkmi s podielmi, ktorých veľkosť je rovnaká ako veľkosť ich spoluvlastníckych podielov na stavbe postavenej na pozemku v spoločnom osobnom užívaní. V prípade pochybností určí veľkosť spoluvlastníckych podielov dohoda spoluvlastníkov, a ak k nej nedôjde, súd na návrh niektorého z nich.

(4) Ak právo osobného užívania k zastavanému alebo nezastavanému pozemku vzniklo manželom, stávajú sa dňom účinnosti tohto zákona bezpodielovými spoluvlastníkmi pozemku, pokiaľ ich bezpodielové spoluvlastníctvo trvá; ak zaniklo, stávajú sa podielovými spoluvlastníkmi rovným dielom." 

 

ODPORÚČANIE 

Otázkou je, či trvalé užívanie bolo zapísané do evidencie nehnuteľnosti v čase vydania rozhodnutia ONV ešte podľa starého zákona č. 22/1964 Zb.z.  o evidencii nehnuteľností. 

Prípadne orientačne môžete pozrieť katasterportal.sk a zistiť aký je stav.

Vo veci odporúčame kontaktovať advokáta za účelom vyporiadania pozemku.

 

 

 

 

 

 

 


Podotázka: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním (Občianske právo)

Môže byť list vlastníctva neplatný po 12 rokoch, ak sa stala chyba pri zápise do Katastra nehnuteľností?

Odpoveď: Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním

(odpoveď odoslaná: 13.12.2013)

Dobrý deň,

list vlastníctva nemôže byť neplatný. Neplatný môže byť napríklad právny úkon. Ak v súčasnosti už nefigurujete v katastri nehnuteľnosti, hoci ste boli vlastníkom nehnuteľnosti a nepodpisovali ste žiadny dokument, musela niekde nastať chyba. Odporúčam Vám kontaktovať Okresný úrad, katastrálny odbor. Ak by nereagovali, odporúčam sa obrátiť na advokáta.
List vlastníctva nemôže byť neplatný.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.