Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, ako postupovať pri neoprávnenom vydržaní majetku. Tento víkend sme pri hľadaní parcely mojej mamy a jej súrodencov zistili, že môj bratranec, podľa listu vlastníctva, stiahnutého z katastra v rokoch 2014 a 2015, nadobudol vydržaním vyše 57 000 km2 lesov a roľných plôch. Ide o tie, ktoré neboli vysporiadané a ktoré boli zapísané na iných, starších alebo už zosnulých členoch našej rodiny, a tiež o také, kde možno ani nefigurovali (čo podľa informácií z katastra už nedokážeme zistiť), hoci vieme, že sa o túto pôdu svojho času starali. Okrem bratranca si ešte minulý rok vydržaním nadobudol približne 3 000 m2 pôdy, predovšetkým lesnej, mamin žijúci brat, o čom nás nikoho neinformoval. Rada by som vedela: akým spôsobom je možné "získať späť" vyše 5,7 ha pôdy od bratranca, ktorý ju neoprávnene nadobudol vydržaním? Ktoré kroky by sme mali podniknúť? Túto pôdu užívali desaťročia moja mama, jej súrodenci a predkovia, nie môj bratranec. Akým spôsobom je možné vydržaním nadobudnúť ich diely a čo je potrebné urobiť, aby to bolo legálne a správne? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

Dobrý deň, v zmysle § 134 Občianskeho zákonníka, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Do tejto doby sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca. Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním sa do katastra nehnuteľností zapisuje na základe notárskej zápisnice, ktorá okrem všeobecných náležitostí notárskej zápisnice musí obsahovať aj vyhlásenie účastníka, že splnil uvedené podmienky vydržania, najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá aj vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady; pravosť podpisu osôb na vyjadrení musí byť úradne osvedčená. Na základe uvedeného sa preto možno domnievať, že práve táto podmienka nebola pri osvedčovaní ohlásenia o vydržaní dodržaná a preto trpí vadou neplatnosti. Právne súladný zápis vlastníckych vzťahov k predmetným nehnuteľnostiam môžete dosiahnuť na základe žaloby o určenie vlastníckeho práva, pričom v súdnom konaní môžete namietať aj nesplnenie ostatných podmienok nadobudnutia vlastníctva vydržaním Vašim bratrancom resp. strýkom.

Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne vydržania pozemku z roku 1945, kde sused a jeho manželka vydržali od môjho dedka 0,8 ha, aj keď o držbu požiadali len oni. Ďalší spoluvlastníci tej parcely, ku ktorej to bolo pričlenené, o to nežiadali. Ako môže niekto niečo vydržať, keď o to ani nepožiada? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 15.09.2024)

Dobrý deň,

proces vydržania majetku je na Slovensku upravený v Občianskom zákonníku, konkrétne v § 134. Vydržanie je spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva, pri ktorom musí byť splnených niekoľko podmienok:
1. Oprávnená držba nehnuteľnosti po dobu 10 rokov.
2. Dobromyseľnosť osoby, ktorá nehnuteľnosť drží, t.j. presvedčenie, že jej patrí.
3. Nepretržitá držba.

Vo vašom prípade, pokiaľ sused s manželkou splnili tieto podmienky, mohli byť považovaní za oprávnených držiteľov a tým nadobudli vlastníctvo vydržaním. Dôležité je, že vlastnícke právo nadobúdajú vydržaním uplynutím zákonom stanovenej doby a nie podaním žiadosti. Ak ďalší spoluvlastníci nepožiadali o vydržanie, nemohli nadobudnúť vlastnícke právo k spornému pozemku touto cestou.

Odporúčam prešetriť všetky okolnosti vydržania a konzultovať situáciu s odborníkom na majetkové právo, ktorý by skontroloval všetky potrebné doklady a fakty. Ak ste ešte v lehote, tak sa to môže dať napadnúť 

.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať prosím vás ohľadom neoprávneného nadobudnutia vlastníctva vydržaním. Bola som mnoho rokov žijúca v rodinnom dome bez listu vlastníctva a na nevysporiadaných pozemkoch. Na liste vlastníctva k pozemkom bol uvedený môj otec, jeho 7 súrodenci a ďalších asi 10 ľudí. Môj otec tam žil až do svojej smrti 50 rokov, moja mama 30 rokov, a spolu sme sa starali o našu babku. Celý život som žila v presvedčení, že všetko je naše a všetko je v poriadku. Môj otec zomrel a keď som mala 23 rokov, vydala som sa a čakali sme bábätko. Chceli sme spoločne s mojou mamou upraviť dom, pretože bol starý, drevený a tiekla doň voda, čo mi prišlo nereálne pre narodenie dieťatka do takéhoto prostredia. Žiaľ, dozvedela som sa, že dom, kde bývame, neexistuje na mape a pozemky nie sú vysporiadané. Keď sa blížil termín pôrodu, bola som nútená rýchlo nájsť nejaké riešenie bývania. Samozrejme, nemala som v úmysle vzdať sa svojho rodného miesta. Asi po mesiaci prišiel za mnou strýko a požiadal ma o súhlas na užívanie pozemku na otvorenie obchodu. Podpísala som súhlas, pretože nás naháňal a ponáhľal, a urobila som chybu, že som si dokument neprečítala. Verila som, že mám naďalej nárok na bývanie tam. Až dodnes, keď sme si s manželom chceli na tomto mieste otvoriť balkánsku reštauráciu, som zistila, že môj strýko svoj obchod nezrealizoval a dedičkou je jeho manželka. Zistila som, že všetko je prepísané na jej meno a figuruje na liste vlastníctva pozemku. Po nahliadnutí do katastra som zistila, že môj strýko si v roku 2018 notárom vytvoril zmluvu, v ktorej sa domáha vlastníctva na základe vydržania pozemku, čo však nie je pravda, pretože som tam žila ja. Dokonca mi naďalej trval trvalý pobyt na tejto adrese. Je možné s tým ešte niečo urobiť, alebo nie? Ďakujem veľmi pekne. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 23.06.2024)

Podľa komentárov k Občianskemu zákonníku je možné, aby osoba nadobudla vlastnícke právo k nehnuteľnosti vydržaním, ak spĺňa zákonom stanovené podmienky, ktoré sú:

1. Spôsobilý subjekt,

2. Spôsobilý predmet držby,

3. Dobrá viera (dobromyseľnosť) vydržateľa,

4. Oprávnená držba po zákonom stanovenú dobu (desať rokov pre nehnuteľnosti),

5. Uplynutie vydržacej doby.

Vo vašom prípade je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. Prvým je otázka vašej dobromyseľnosti, teda či ste boli v dobrej viere, že vlastníte nehnuteľnosť, ktorú ste obývali.

Dobrá viera musí byť prítomná počas celej doby držby.

Ďalej je potrebné preukázať oprávnenú držbu po dobu desiatich rokov, čo podľa vášho opisu by mohlo byť splnené. Keďže však váš strýko získal nehnuteľnosť prostredníctvom zmluvy o vydržaní, ktorú notár overil, máte možnosť napadnúť túto zmluvu a tvrdiť, že ste boli skutočným oprávneným držiteľom vy. V takom prípade je kľúčové, aby ste začali právne konanie na súde a získali vyhlásenie o vašom vlastníctve.

Pri riešení problematiky neoprávnenej držby je dôležité zohľadniť, že neoprávnený držiteľ nemôže vydržať vlastnícke právo, pretože mu chýba dobrá viera. Ak sa vám podarí preukázať, že váš strýko alebo jeho právny nástupca nemal dobrú vieru, že má právo na nehnuteľnosť, môžete zvrátiť jeho nárok na vydržanie.

Pre posúdenie všetkých detailov a pre ďalší postup vám odporúčam konzultovať s právnikom do hĺbky. 


Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, pred rokom mi zomrela mama a nedávno sme absolvovali dedičské konanie, na ktorom ma notárka upozornila, že niektoré pozemky po mojej mame sú predmetom sporov a niekto sa ich snaží získať vydržaním. Pri prehliadaní dokumentov z písacieho stola mojej zosnulej matky sme objavili neotvorené obálky 'do vlastných rúk' s rozhodnutím o vydržaní týchto pozemkov. Moja matka bola jednoduchá žena, na tieto upozornenia nikdy nereagovala a my sme o nich nevedeli až do teraz. Pravdepodobne to znamená, že aj keď listy prevzala, no nikdy na ne nereagovala, niektoré pozemky boli vydržané už pred 15 rokmi a aktuálne sú na nich registrovaní noví vlastníci. Zaujímalo by ma, či existuje spôsob, ako my ako dediči môžeme tieto pozemky znovu získať. O využívaní matkiných pozemkov sme si neboli vedomí, rovnako ako ona sama, keďže na nich len rástli stromy a túria. Nikto nás nikdy neinformoval o zámere pozemky využívať, a ak sa tak niekto pokúšal, robil to bez nášho vedomia. Rovnako moja matka nemala plný prehľad o všetkých pozemkoch, ktoré zdela. Zistili sme to náhodou pred niekoľkými rokmi, keď sme v katastri vyhľadávali podľa jej mena, čo jej vlastne patrí. Za niektoré pozemky matka dokonca neplatila dane, pretože o ich existencii nevedela a nikto na to neupozornil, ani nevyzval. O ďalších pozemkoch sme sa dozvedeli až počas dedičského konania. Prosím Vás o radu v tejto záležitosti. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 29.03.2024)

Dobrý deň, v prípade, že niekto získal právo vlastníctva k nehnuteľnosti vydržaním, podľa Občianskeho zákonníka, osoba, ktorá tvrdí, že je vlastníkom, musí doložiť vlastnícky titul alebo skutočnosti, ktoré takéto vlastníctvo podporujú. V prípade, že čelíte tvrdeniu o nadobudnutí práva vydržaním zo strany súčasného zápisaného vlastníka, záležiť bude na dôkazoch, ktoré dokážete predložiť o neprávoplatnosti tohto vydržania alebo o tom, že vaša matka resp. jej právni predchodcovia boli pôvodnými vlastníkmi a nevzdali sa svojich práv. V minulosti mohol dotknutý vlastník požiadať o zápis poznámky spornosti podľa pozemkovoknižného poriadku. Osoba, ktorá nadobudla práva v dobrej viere na základe zápisu v pozemkovej knihe, je vo všeobecnosti chránená, pričom zápis platí aj napriek možnej neplatnosti z hmotnoprávneho hľadiska. V takýchto prípadoch sa mohla použiť žaloba na výmaz neplatného zápisu a obnovu pôvodného stavu. 

Odporúčam Vám konzultovať danú situáciu s advokátom špecializujúcim sa na majetkové právo, ktorý bude môcť presne posúdiť Vaše možnosti a navrhnúť ďalšie kroky. Vzhľadom na komplexnosť situácie a potrebu detailnej analýzy relevantných dokumentov a právnych nárokov je dôležité získať odborné právne poradenstvo. Môžete sa objednať u nás na konzultáciu. 


Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Pôda, ktorá bola súčasťou nadobudnutej nehnuteľnosti z roku 16. 02. 2004, bola pôvodne kúpená od dvoch súrodencov, pričom tretím bol otec môjho manžela. Tento však nedodržal lehotu vydržania a pôdu vydržal v roku 2006. Pôda mal pravom vydržať môj manžel, ktorý už je nebožtík. Po jeho smrti pôda prešla na mňa. Chcela by som vedieť, či môžem pokračovať a dovolať sa spravodlivosti, ktorú nestihol dotiahnuť do konca môj manžel pre úmrtie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 11.05.2017)

Dobrý deň. 

Úmrtím Vášho manžela ste sa stali dedičom a prešli na Vás všetky práva, ktoré patrili Vášmu manželovi s výnimkou osobnostných práv. Odporúčam predložiť všetky dokumenty týkajúce sa Vášho problému na preštudovanie advokátovi, ktorý Vám poskytne právnu pomoc, keďže z popisu Vašej otázky nie je celkom jasné aké práva si už uplatnil Váš manžel pred smrťou. 


Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň. Pred nedávnom som navštívila stránky Katastra nehnuteľností, kde som zistila, že môj príbuzný, konkrétne brat môjho otca (otec ešte žije), si vydržaním, zmenou adresy a darovaním prepísal niekoľko parcel na svoje meno. Ide o parcely, ktoré sa nachádzajú pod rodinným domom, ktorého vlastníkom som ja a ďalším extravilantom, ktorým donedávna bol môj otec. Keďže dotyčná osoba nikdy nezmenila adresu a vôbec neprišla pozemky udržiavať, prisvojila si ich bez oprávnenia. Chcela by som vedieť, aké možnosti mám na napadnutie týchto dokumentov, keď mám pôvodné listy vlastníctva všetkých uvedených parcel. Zaujíma ma tiež, či je možné zažalovať aj notára, ktorý osvedčenie podpísal a vystavil. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 23.04.2017)

Dobrý deň, právnym prostriedkom ochrany je žaloba na určenie vlastníckeho práva. V predmetnom súdnom konaní súd preskúma aj skutočnosť, či boli splnené podmienky vydržania, prípadne či Vášmu príbuznému svedčí vlastníctvo na základe iného právneho titulu. Predpokladom úspešnosti podanej žaloby je, okrem iného, aj preukázanie naliehavého právneho záujmu na určení vlastníctva. Z tohto dôvodu Vám odporúčam zastupovanie advokátom na predmetné konanie.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžem získať spoluvlastnícky podiel vydržaním.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 22.04.2015)

Dobrý deň, 

podľa § 134 OZ  sa oprávnený držiteľ stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125). Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR však aj spoluvlastnícky podiel je predmetom občiansko právnych vzťahov a teda podľa jeho názoru je možné ho nadobudnúť vydržaním.

K odpovedi pripájam rozohodnutie NS SR:

Rozsudok NS SR sp. zn. 2 Cdo 27/2005

Predmetom vydržania ako špecifického spôsobu nadobudnutia vlastníckeho práva môže byť spoluvlastnícky podiel na veci, ktorý je tiež predmetom občianskoprávnych vzťahov v zmysle ustanovenia § 118 ods. 1 OZ.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.