Možno vydržať pozemok na základe dlhodobého užívania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Možno vydržať pozemok na základe dlhodobého užívania?

Dobrý deň, som vlastníkom pozemku. Nechcem ho predávať, avšak jeden občan ho užíva (jedná sa o lúku, ktorú kosi). Predstavuje časť stavebnej parcely. Môže si ju na základe dlhodobého užívania nárokovať? Ak áno, prosím, poraďte mi, čo mám urobiť, aby sa to nestalo. Ďakujem Vám.

Odpoveď: Možno vydržať pozemok na základe dlhodobého užívania?

Dobrý deň, v zmysle § 134 a § 130 Občianskeho zákonníka, možno pozemok vydržať za splnenia nasledovných podmienok: dobromyseľnosť osoby, že nehnuteľnosť má v oprávnenej držbe (to znamená, že ju má vo svojej moci a nakladá s ňou v presvedčení, že mu vlastnícky patrí), desaťročná nepretržitá dobromyseľná oprávnená držba. Všetky tieto podmienky musia byť splnené súčasne. Dobromyseľnosť sa určuje na základe všetkých objektívnych okolností prípadu, najmä na skutočnosť, na základe akých právnych dôvodov si osoba myslí, že nehnuteľnosť má vo svojom vlastníctve. Pre vydržanie sa ešte vyžaduje osvedčenie o nadobudnutí vlastníckeho práva vydávané notárom vo forme notárskej zápisnice, súčasťou ktorej musí byť, okrem iných príloh, aj vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva výhrady.