Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vstup na pozemok


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Vstup na pozemok

Dobrý deň, rád by som sa informoval o tom, čo je považované za vstup na pozemok. Mám na mysli, či jde o bráničku či bránu pre autá. Sporím se svým sousedem, který stále parkuje svá auta před můj plot na městském zeleném pásmu a vytvořil si zde rodinné parkoviště. Pokud odstraním plot, bude celá šířka pozemku považována za vstup na pozemok a nebude tedy moci tam parkovat? Děkuji.

Odpoveď: Vstup na pozemok

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné - začneme zákonmi v uvedenej oblasti :

1./ Podľa ust. vyhl.č. 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu pokiaľ sa jedná o oplotenie pozemku tu platí, že pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,

b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,

c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,

d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

Oplotenie nesmie a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí, b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu, c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

Podľa nášho názoru odstránením oplotenia by ste nedosiahol to, aby sused tam nemal rodinné parkovisko, nakoľko by nevedel kde je hranica Vášho pozemku. Predpokladáme, že hranicu pozemku danú oplotením máte zakreslenú aj v katastrálnej mape. Rodinný dom podľa ust. stavebného zákona je definovaný v ust. § 403b/ : Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.  Teda vstupom je bránička aj vstup pre auto.

2./ Podľa ust. zák. č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke /§ 25/ vodič nesmie zastaviť a stáť ...

písm. n/ pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,

písm. s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,

písm. u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.

Záver : Odporúčame  vo veci ak nedôjde k dohode so susedom /zrejme ste sa už o dohodu pokúšal/ obrátiť sa na políciu na riešenie uvedeného priestupku podľa zákona o priestupkoch /§ 22/.

 

Trápi vás "Vstup na pozemok" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Môj biologický otec začal pred viacerými rokmi piť alkohol, a tak sme sa s mamou odsťahovali k starej mame do domu, ktorý vlastní. Odvtedy nás otec obťažuje, a preto nechceme mať s ním žiadne kontakty. Počas rokov rozbíjal okná, dvere a z garáže kradol, čo sa dalo. Veľakrát sme naňho volali políciu, ale nikdy nič zásadného neurobili. Teraz náš pozemok navštevuje bez povolenia, kradne, čo nájde, len aby získal peniaze na alkohol. Nevieme, ako sa ho zbaviť. Mohli by sme znovu zavolať políciu, ale problém sa opakuje, a krádeže často obsahujú len malé veci, takže sa nám nechce znova a znova chodiť na políciu. Ja študujem, mama sa presťahovala, takže stará mama býva v dome často sama a bojíme sa o ňu. Hoci otec nie je agresívny, stretnutia s ním sú stresujúce, zvlášť pre starú mamu. Snažili sme sa o riešenie viackrát, podali sme trestné oznámenia za neplatenie výživného a psychické týranie, ale bez výsledku. Ocenili by sme akékoľvek rady. Rada by som sa tiež spýtala na možnosť odstránenia otca z rodného listu, aby som s ním nemusela mať žiaden kontakt alebo zodpovednosť v budúcnosti. On máva problémy, napríklad z bitiek, a nechcem, aby bolo mojou povinnosťou sa oňho niekedy starať. Mám záujem zrušiť akúkoľvek spojitosť s ním. Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 20.11.2024)

Dobrý deň, preštudovali sme si Vašu otázku, ku ktorej uvádzame odpoveď :

1./ Zamedziť vstupu otca na pozemok a do domu Vašej starej matky by ste mohli a to pomerne jednoduchým riešením : vystavať oplotenie a zamykať všetky priestory /dom, bránička, garáž a pod./, ako aj odstránenie všetkých vecí z dvora, k speňaženiu ktorých by mohlo dôjsť zo strany Vášho otca.

2./ Pokiaľ ide o "vymazanie" otca z Vášho rodného listu, právne to nie je možné. Len na doplnenei uvádzame, že žiadny súd Vás nemôže donptiť, aby ste sa v prípade potreby na strane Vášho otca, o neho postarali. Ak by otec od Vás žiadal výživné, tu tiež platí, že súd by vo nemusel schváliť hlavne v prípade, aby by to bolo v rozpore s dobrými mravmi, čo vyplýva z ust. § 75 ods. 2 Zákona o rodine :

" Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, ako mám, prosím vás, riešiť problém? Obec postavila chodník a ja sa nemôžem dostať do garáže, nakoľko je položený o 20 cm vyššie, ako mám vjazd. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 03.11.2024)

Dobrý deň,

pri riešení problému s obmedzeným prístupom do vašej garáže kvôli vyššie položenému chodníku, je prvým krokom kontaktovať obecný úrad. Odporúčam písomne požiadať o nápravu situácie a poukázať na neprístupnosť vašej garáže. Môžete tiež požiadať o zorganizovanie obhliadky, kde by sa situácia preverila osobne.

Ak obec neprejaví vôľu tento problém riešiť, jednou z možností je obrátiť sa na dopravný inšpektorát alebo stavebný úrad. Tieto orgány môžu posúdiť situáciu z legislatívneho hľadiska, najmä v súvislosti so stavebnými normami a predpismi o verejných priestranstvách.

V prípade, že sa situácia nevyrieši priateľsky, môžete zvážiť právne kroky. 


Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás, potreboval by som poradiť ohľadom susedských sporov. Máme dom, vedľa ktorého je ešte 50 cm nášho pozemku a susedovi vadí, že nám tam začala rásť burina. Povedal som mu, že si tam prídem vyčistiť, ale on ma tam už nechce pustiť. Chcel by som mu poslať písomnú výzvu, aby ma tam pustil. Chcem sa spýtať, či neviete poradiť, kde by som našiel vzor takej výzvy alebo čo tam treba napísať. Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom, [Meno bolo odstránené]

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň,

podľa slovenského Občianskeho zákonníka, konkrétne § 127, máte právo na nevyhnutný vstup na svoj pozemok aj z cudzieho pozemku, ak je to potrebné na jeho údržbu a obhospodarovanie. Susedia by Vám mali tento vstup umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnom rozsahu.

Vo výzve susedovi, ktorú môžete poslať písomne, by ste mali uviesť nasledujúce:
1. Identifikáciu Vás a suseda (vrátane adresy oboch pozemkov).
2. Popis situácie a dôvod, prečo potrebujete vstúpiť na svoj pozemok cez jeho.
3. Odkaz na právne ustanovenie, ktoré vám tento vstup umožňuje (napr. § 127 Občianskeho zákonníka).
4. Predpokladaný čas a trvanie vstupu.
5. Žiadosť o súhlas a možnosť vyhnúť sa právnym krokom, ak súhlas nebude udelený.

Môžete začať nasledovne:

"Vážený pán/pani [Meno Suseda],
Týmto Vás žiadam o umožnenie vstupu na Váš pozemok za účelom údržby nášho pozemku podľa ustanovenia § 127 Občianskeho zákonníka..."

Odporúčam výzvu zaslať doporučene a archivovať kópie všetkej komunikácie. Ak sused s Vašou požiadavkou nesúhlasí, môžete sa obrátiť na súd, ktorý môže rozhodnúť vo Vašom prospech. 


Trápi vás "Vstup na pozemok" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, moji susedia majú tesne pri mojom pozemku postavený dom a hospodársku budovu. Za domom majú cca 60 centimetrov pozemku a nemajú tam postavený plot. Stále majú nutkanie niečo rekonštruovať, trhať burinu, stavať prístrešky a bez akejkoľvek dohody so mnou alebo oznámenia mi lozia na pozemok, aj keď s manželkou nie sme doma. To napriek štyrom rokom výziev, aby si tam postavili plot a potom sa tam mohli špacírovať koľko chcú. Samozrejme bez úspechu. Prosím o radu, ako mám postupovať.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,  v otázke uvádzate, že keď nie ste doma, susedia to využívajú a chodia na váš pozemok a preto predpokladáme, že na uvedneom pozemku stojí aj váš dom.

Ak je to tak, treba susedom upozorniť na to, že nie sú oprávnený vstupovať na váš pozemok, lebo ide o vaše vlastníctvo. Zrejme k náprave nedôjde, a preto by som skôr odporúčal postaviť oplotenie, aby sa takýmto neoprávneným vstupom na váš pozemok zamedzilo.

Zákon nehovorí o tom, kto je povinný na ktorej strane svoj  pozemok oplotiť. Kedysi platilo pravidlo ešte Rakúsky všeobecný občiansky zákonník z roku 1811, ale ide len o zvykové právo, ktorého dodržiavanie nie je možné vymáhať cestou súdu.

 


Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, budovali sme rodinný dom v roku 1977. Vtedy sme nemali susedov a urobili sme ploty z oboch strán. Od roku 1993 ten plot používa môj sused. Môžem sa pýtať, aby urobili ploty? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 09.07.2024)

Dobrý deň,

na základe Vášho opisu situácie je dôležité pochopiť niekoľko aspektov týkajúcich sa susedských vzťahov a vlastníckych práv.

Pokiaľ ide o Váš plot, ktorého užívanie prevzal sused od roku 1993, máte právo ho požiadať, aby si vybudoval svoj vlastný plot. Plot patrí tomu kto ho postavil, je jeho vlastníkom. Sused bez súhlasu vlastníka, nemôže prevziať užívanie plota. 

Ak nebude možné dosiahnuť dohodu so susedom, máte právo požiadať obecný alebo mestský úrad o pomoc pri riešení tohto problému. Obec môže v takýchto prípadoch poskytnúť pomoc. 

Odporúčam Vám začať vyjednávanie so susedom s cieľom dosiahnuť priateľské riešenie. Ak nebude úspešné, môže byť vhodné obrátiť sa na právnika, ktorý Vám pomôže so spracovaním formálnej výzvy alebo ďalších právnych krokov.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, máme dom na hranici pozemku so susedmi. Suseda sa nám vyhráža, že si postaví plot, aby nám zamedzila prístup k našej nehnuteľnosti. Ako máme postupovať v prípade, že začne so stavbou oplotenia? Ďakujem.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 06.07.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že vám suseda plánuje postaviť plot a zamedziť prístup k vašej nehnuteľnosti, odporúčam postupovať nasledovne. Najprv sa pokúste o zmierlivé riešenie a susede vysvetliť, že máte právo prístupu k svojej nehnuteľnosti. Ak nebude ochotná na to pristúpiť, môže byť nevyhnutné podniknúť ďalšie právne kroky.

Podľa § 127 Občianskeho zákonníka je vlastník nehnuteľnosti povinný zdržať sa všetkého, čím by obťažoval iného alebo čím by ohrozoval jeho výkon práv v miere primeranej pomerom. Ak by sused svojím oplotením bránil vášmu prístupu k nehnuteľnosti, máte právo domáhať sa ochrany na súde. Súdy môžu na základe návrhu vlastníka zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby, ak prístup nemožno zabezpečiť inak.

Pokiaľ suseda naďalej odmieta dohodu a začne stavať plot, odporúčam kontaktovať právnika, ktorý vám pomôže pripraviť žalobu a požiadať súd o neodkladné opatrenie na zamedzenie stavby. Môžete taktiež podať sťažnosť na stavebný úrad, ktorý prešetrí, či oplotenie nie je v rozpore s platnými stavebnými predpismi. O stavbe plota je vždy potrebné urobiť ohlásenie cez obec. Obec by to nemala dovoliť. 


Trápi vás "Vstup na pozemok" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, môj sused potrebuje moje povolenie na vstup na môj pozemok kvôli oploteniu jeho domu, ktorý sa nachádza približne 50 cm od našej spoločnej hranice. Dom je momentálne po rekonštrukcii, ale ešte nie je zateplený. Mám otázku: Mohol by som ako podmienku pre udelenie tohto povolenia stanoviť, že s výstavbou oplotenia môže sused začať až po dokončení zateplenia jeho domu? Ďakujem vopred za vašu odpoveď.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 29.03.2024)

Dobrý deň, ustanovenie § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka upravuje tzv. susedské práva a stanovuje možnosť dočasného obmedzenia práva vlastníka pozemku, ktoré spočíva v práve vstupu na cudzí pozemok. Vstup na cudzí pozemok je možný len za podmienky, že to vyžaduje údržba a obhospodarovanie susedných pozemkov alebo stavieb a to na obmedzený čas a v nevyhnutnom rozsahu. Tento právny predpis však neumožňuje ukladanie podmienok, ktoré by boli neustále alebo mimo rámec nevyhnutného obmedzenia spojeného s údržbou alebo obhospodarovaním pozemku. Z uvedeného vyplýva, že podmienka týkajúca sa realizácie oplotenia až po zateplení domu suseda by nebola v súlade so zákonom, ak je účelom vstupu na váš pozemok niečo, čo spadá do rámca povoľovaného zákonom. 


Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či mám právo požadovať, aby sa osoba, s ktorou bývam v mojom dome, vysťahovala. Som jediným majiteľom domu a táto osoba sa vzdala doživotného užívania ešte predtým, ako som ho nadobudol (dom je bez ťarch). Rovnako by ma zaujímalo, či som povinný tolerovať jej návštevy. Ďakujem.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, Alako jediný vlastník domu máte v zmysle § 123 Občianskeho zákonníka právo vec užívať a nakladať s ňou v medziach zákona. To znamená, že ak vám patrí výlučné vlastníctvo domu a daná osoba nemá na základe zmluvy alebo iného právneho titulu právo bývať v tomto dome, máte právo požadovať jej vysťahovanie. Pokiaľ sa však táto osoba vzdala doživotného užívania pred tým, než ste dom zakúpili a teraz tam býva bez zmluvného alebo iného právneho základu, obdobne máte právo požiadať ju o opustenie domu. Čo sa týka návštev tejto osoby, ako vlastník domu máte právo určovať, kto môže v dome prebývať alebo sa tam zdržiavať. Vaše práva ako vlastníka sú chránené občiansko-právnymi predpismi, a v prípade sporu môžete svoje práva uplatňovať súdnou cestou. V prípade potreby odporúčam bližšiu konzultáciu s právnikom, ktorý môže poskytnúť konkrétne rady a kroky v súvislosti s vašou situáciou.


Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť. Mám už vydané stavebné povolenie na opravu hospodárskej budovy, ktorá je situovaná priamo na hranici môjho pozemku. Sousedka mi ale odmieta umožniť prístup na svoj pozemok. Tento spor ťaháme už viac ako rok a pol. Jeden bok budovy je na jej strane úplne odkrytý a bez možnosti postaviť tam lešenie, sousedka nám to nedovolí. Môžete mi, prosím, poradiť, ako by som mal postupovať?

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, Váš prípad sa týka občianskoprávnej úpravy vstupu na susedný pozemok podľa § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Táto úprava umožňuje vstup na pozemok suseda v prípade, keď si to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich stavieb a pozemkov. Nie každé obhospodarovanie pozemku alebo úprava stavby však môže založiť právo vstupu na susedov pozemok. Právo na vstup vzniká len v prípade, ak údržba stavby a obhospodarovanie pozemku si takýto vstup nevyhnutne vyžaduje. Vlastník susednej nehnuteľnosti je oprávnený vstúpiť na susedný pozemok len v takom rozsahu, v akom je to na obhospodarovanie jeho pozemku alebo stavby nevyhnutné. Iné osoby, ktoré majú vykonať údržbu stavby alebo obhospodarovanie pozemku, sú tiež oprávnené vstúpiť na susedný pozemok a vlastník tohto pozemku je povinný im to umožniť, ak vykonávajú nevyhnutnú údržbu stavby alebo obhospodarovanie pozemku za susedného vlastníka. 

V praxi sa odporúča najprv sa pokúsiť o riešenie tejto situácie mimosúdnou dohodou so susedom. Ak to nie je možné, je prípustné obrátiť sa na súd, aby bol sused povinný umožniť vstup na jeho pozemok za účelom nevyhnutnej údržby alebo opravy vašej hospodárskej budovy. Tento proces sa môže uskutočniť podaním žaloby na súde v mieste, kde leží nehnuteľnosť.


Trápi vás "Vstup na pozemok" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vstup na pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, som spoluvlastníkom nehnuteľnosti (rodinného domu) v rozsahu 1/2, ale nevlastním podiel na pozemku pod ňou. Mám právo vstupovať do uvedenej nehnuteľnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Vstup na pozemok

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, spoluvlastníctvo nehnuteľnosti vám dáva určité práva a povinnosti týkajúce sa užívania a správy spoluvlastníckeho majetku. Vo všeobecnosti, každý spoluvlastník má právo užívať spoluvlastnenú nehnuteľnosť spôsobom, ktorý nevylučuje ostatných spoluvlastníkov z ich práv užívať túto nehnuteľnosť. 


Vstup a právo na užívanie sa v prvom rade riadi dohodou medzi spoluvlastníkmi alebo v prípade sporu rozhodnutím súdu. Vstup na pozemok susedného nehnuteľného majetku je regulovaný aj ustanovením § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka, ktoré umožňuje vstup na susedné pozemky v nevyhnutnom rozsahu za účelom údržby a obhospodarovania susediacich stavieb a pozemkov. Toto ustanovenie sa zameriava skôr na práva a povinnosti medzi susednými nehnuteľnosťami a nie priamo na spoluvlastníctvo alebo spoluvlastnícke vzťahy.

Ak by Vám bránili, dá sa to pravo vymôcť súdnou cestou. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vstup na pozemok" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.