Máte
otázku?

Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu ohľadom vydržania pozemku. Zdedila som po rodičoch dom s vedomím a tvrdením rodičov, že všetko majú majetkoprávne vysporiadané. Pred dvoma rokmi som sa dozvedela, že aj napriek tomu, že moji nebohí rodičia mali kúpnopredajné zmluvy z roku 1973, parcely pod domom a v záhrade nie sú vysporiadané, pretože to nebolo zapísané v katastri. Začala som to riešiť, dala som si zamerať pozemok, vypracovať geometrický plán a vlastníci parciel mi podpísali nové kúpnopredajné zmluvy. Keďže dvaja z uvedených vlastníkov už nežijú a dedičským konaním sa uvedené parcely neprešli na dedičov, mám od manželky jedného dediča podpísané čestné vyhlásenie svedka, ako právneho nástupcu zomrelého vlastníka, že s vydržaním súhlasí. Takisto mám podpísané čestné vyjadrenie jedinej dcéry ako svedka a právneho nástupcu po druhom zomrelom vlastníkovi. Ďalší problém nastal pri zameraní, kde na základe oplotenia pozemku mi bola zameraná časť parcely o veľmi malej výmere 100 m², na ktorú mám súhlasy a podpisy dotknutých spoluvlastníkov na vydržanie pozemku, až na jednu osobu, ktorá na liste vlastníctva figuruje ako neznámy vlastník a jej podiel 10 m² je v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF). Môj problém je v tom, že obec mi nechce dať potvrdenie k vydržaniu, aj napriek tomu, že sa k tomu vyjadrili na zasadnutí obecného zastupiteľstva dvaja svedkovia, ktorí sú ďalekí príbuzní neznámej vlastníčky. Tá odišla mlada do Ameriky, s nikým sa nekontaktovala a o nej a jej potomkoch nič nevedia. Notár to potvrdenie k vydržaniu potrebuje a obec mi ho nedala. Starosta nepodpísal a zatiaľ neodpovedal na moju žiadosť. Ako postupovať ďalej? Za pomoc veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

Dobrý deň,

podmienky vydržania vlastníckeho práva upravuje § 134 a nasl. Občianskeho zákonníka. V zmysle tohto ustanovenia platí, že  oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

Nemožno pritom nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb. Zároveň sa do vydržacej doby sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

 

Podstata vydržania

 

Vydržanie je osobitným spôsobom nadobúdania (najčastejšie) vlastníckeho práva, pričom subjektom vydržania môže byť ako fyzická, tak i právnická osoba. Vlastnícke právo sa nadobúda tým, že držiteľ má nepretržite v oprávnenej držbe predmet spôsobilý na vydržanie (v danom prípade nehnuteľnosti) po zákonom ustanovenú dobu (10 rokov).

 

Okamihom nadobudnutia vlastníckeho práva je teda uplynutie vydržacej doby.

 

Na nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním sa teda nevyžaduje ešte aj ďalšia skutočnosť, napríklad vydanie súdneho rozsudku alebo rozhodnutia iného štátneho orgánu. Nadobudnutie vlastníctva týmto spôsobom sa však musí osvedčiť alebo deklarovať, nakoľko zmenu subjektu vlastníctva nehnuteľností je potrebné zapísať v katastri nehnuteľností a to na základe určitej spôsobilej listiny.

 

Predpoklady pre vydržanie

V zmysle vyššie uvedenej argumentácie, pre vydržanie musia byť splnené nasledovné podmienky:

 

1. spôsobilý predmet vydržania 

 

2. oprávnená držba

 

3. nepretržitosť oprávnenej držby po zákonom stanovenú dobu

 

Vo Vašom prípade je možné dôvodne sa domnievať, že splňate všetky predpoklady pre vydržanie predmetných pozemkov. Teda, nehnuteľnosť je spôsobilým predmetom vydržania, Vaši právni predchodcovia (rodičia) mali oprávnený dôvod domnievať sa, že pozemky boli v ich vlastníctve a teda s nimi nakladali ako so svojim majetkom a to po dobu viac ako 10 rokov.

 

Keďže túto skutočnosť je potrebné úradne deklarovať, je potrebné vyhotoviť osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vo forme notárskej zápisnice. Ide predovšetkým o nesporné prípady, kedy existuje dôvodný predpoklad, že zmenu vlastníctva nebude žiadny dotknutý subjekt namietať.

 

Náležitosti osvedčenia o vydržaní

 

V zmysle ustanovenia § 63 notárskeho poriadku, osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní musí okrem všeobecných náležitostí notárskej zápisnice,  obsahovať osobitné skutočnosti, ktorými sú

 

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa Občianskeho zákonníka,  najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K tomuto vyhláseniu je potrebné doložiť aj

 

   1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady; pravosť podpisu osôb na vyjadrení musí byť úradne osvedčená,

 

 2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že vznikom vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu nie sú dotknuté jej oprávnené záujmy,

 

   3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady, ak ide o nehnuteľnosti mimo zastavaného územia obce (napr. Slovenský pozemkový fond)

 

b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,

 

c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.

 

Vyjadrenie obce k vydržaniu

Vyjadrenie obce ako podmienka k vydaniu osvedčenia o vydržaní, má obsahovať vyjadrenie súhlasu alebo opačne, nesúhlasu. V prípade druhej možnosti, je podľa môjho názoru potrebné, aby obec odôvodnila a špecifikovala svoje záujmy, ktoré môžu byť predmetným osvedčením dotknuté. Preto, ak obec vo svojom vyjadrení dotknuté záujmy neoznačí alebo sa nevyjadrí do troch mesiacov od doručenia žiadosti o vyjadrenie, má sa zato, že záujmy obce nie sú dotknuté.

Vyjadrenie iných právnických osôb k vydržaniu

Obdobné pravidlo platí aj v prípade vydávania vyjadrení k vzniku vlastníckeho práva vydržaním právnických osôb, ktoré sú príslušné na správu nehnuteľnosti podľa osobitných právnych predpisov (napríklad Slovenský pozemkový fond). Ak sa táto právnická osoba nevyjadrí do troch mesiacov od doručenia žiadosti o vyjadrenie, má sa taktiež zato, že nemá výhrady.

Nadobudnutie práva vydržaním v sporných prípadoch

V prípade nesplnenia podmienok, ktoré predpokladá Notársky poriadok v citovanom ustanovení, možno dosiahnuť zápis v katastri nehnuteľností na základe právoplatného súdneho rozhodnutia vydaného na základe tzv. určovacej žaloby oprávneného držiteľa. V súdnom konaní je potrebné preukázať naplnenie všetkých zákonných podmienok pre vydržanie a taktiež aj právny záujem na určení vlastníckeho práva. Preukazovanie naliehavého právneho záujmu je spravidla bezproblémové pri tomto druhu sporu, nakoľko sa v ňom má dosiahnuť zhoda zápisu so skutočným právnym stavom a to vo verejnom registri, ktorým je kataster nehnuteľností.  

 

Trápi vás "Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či mám nárok na získanie parcely vydržaním. Parcela o rozlohe 700 m² je z polovice vo vlastníctve známej osoby a z polovice v správe SPF. Polovicu parcely, ktorá je ornou pôdou, využívame v dobrej viere asi 70 rokov, nachádza sa v oplotenej časti našej záhrady a má aj funkčnú studňu. Situácia vznikla tak, že môj starý otec vymenil časť parcely s už nežijúcim susedom. Susedná parcela v oplotenej záhrade patrí mne, no nie je celá využívaná alebo oplotená, pretože došlo ku zámene. K vysporiadaniu v Liste vlastníctva nedošlo za života starého otca. Známa vlastníčka je dcéra suseda, s ktorým zámenu uzavreli, a polovica parcely prešla do správy SPF po členovi rodiny suseda. Snažila som sa odkúpiť polovicu parcely od SPF, no cena je vysoká, pretože parcela sa nachádza v intraviláne obce, s rozdielom 4,80 eura za m². Známa vlastníčka nie je ochotná vymeniť svoj podiel za inú parcelu, hoci o zámene vie.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 15.12.2024)

Dobrý deň,

podmienkou pre nadobudnutie nehnuteľnosti vydržaním podľa § 134 Občianskeho zákonníka je oprávnená držba, čo znamená, že držiteľ musí mať pozemok nepretržite 10 rokov a byť dobromyseľný, že je vlastníkom. Faktické ovládanie veci, ako oplotenie, je predpokladom takéhoto vydržania.

Vo Vašom prípade užíva Vaša rodina tento pozemok približne 70 rokov v dobrej viere, čo by mohlo spĺňať podmienky pre vydržanie. Vzhľadom na to, že časť parcely je v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), v žalobe sa označí aj pozemkový fond ako subjekt konajúci v mene mŕtvej osoby.

Určite to nebude jednoduché konanie, jw potrebné vedieť preukázať aj tú zámenu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, odkúpil som nehnuteľnosť a pozemky v okrese Brezno. Predchádzajúci majiteľ mal v trvalom užívaní pozemky okolo nehnuteľnosti od roku 2000 na základe potvrdenia Obecného úradu a Okresného úradu v Brezne, odboru katastrálneho. Môžem ako nový vlastník týchto pozemkov v trvalom užívaní žiadať súdnou cestou návrh na začatie konania o potvrdenie vydržania pozemkov? Ďakujem za vašu odpoveď. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 23.11.2024)

Dobrý deň,

vydržanie je jedným zo spôsobov nadobudnutia vlastníctva. Vydržanie vyžaduje, aby držba pozemkov bola dobromyseľná a nepretržitá po zákonom stanovenú dobu, v prípade nehnuteľností je to desať rokov.

Musíte preukázať, že ste, resp. váš právny predchodca, vykonávali oprávnenia vlastníka v presvedčení, že máte na tieto vlastnícke práva nárok. Dôležitý je dôkaz o dobrej viere a dodržiavanie všetkých právnych procesov. 

Samotná držba a užívanie nemusia stačiť na vydržanie. Pre stanovenie podmienok, co všetko musí byť splnené, odporúčam konzultáciu s advokátom. 


Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, ešte v októbri 2020 sme kúpili starší dvojdom aj s pozemkami (cca 50 - 60 rokov starý) v zastavanej časti obce s kompletným oplotením (predná časť je betónová), ktorý po technickej stránke nespĺňal naše očakávania, a preto sme sa rozhodli pre jeho rekonštrukciu s prístavbou. Po vypracovaní projektu a podaní žiadosti na rekonštrukciu a prístavbu (so všetkými povoleniami dotknutých správcov sietí) nám stavebný úrad obce vydal súhlasné stavebné povolenie. Niekedy v období vybavovania všetkých formalít a podkladov potrebných k žiadosti na rekonštrukciu (bolo to niekedy cca rok po kúpe a prevode vlastníckeho práva nami kupovaného domu aj s pozemkami) nás z miestneho úradu písomne a pri následnom osobnom stretnutí aj ústne informovali, že údajne časť pozemku pred domom (v celej šírke cca 18 m a v dĺžke cca 3 m = celková výmera cca 50 - 60 m²) nie je zapísaná na katastri ako súčasť nami kúpeného domu s pozemkami, a že plot v prednej časti pozemku, ktorý tam stojí už niekoľko desiatok rokov, je údajne umiestnený nesprávne a stojí na parcele E, ktorá patrí obci. Po tejto informácii sme naším následným overovaním zistili, že v minulosti (cca pred 30 rokmi) k tejto časti pozemku mal byť zrealizovaný prevod vlastníckeho práva ešte na pôvodných vlastníkov, ale z neznámych dôvodov k takémuto úkonu neprišlo, respektíve nie je známy žiadny dôvod, na základe čoho vtedy neprišlo k zápisu tejto časti pozemku na vtedajších vlastníkov (rovnako sa to týka aj našich susedov), a naďalej pôvodní vlastníci využívali túto časť pozemku ako svoj vlastný (rovnako platí aj v prípade našich susedov). O tento pozemok sa aj nepretržite starali a patrične ho udržiavali. Táto sporná časť pozemku mala byť cca pred 30 rokmi údajne aj zameraná, a to z dôvodu prevodu a zápisu vlastníckeho práva z obce na jeho užívateľov. Aktuálne nám však nikto nevie potvrdiť alebo vyvrátiť dôvody, pre ktoré to vtedy nebolo na katastri zrealizované. Dom aj s touto časťou pozemku bol po mnoho rokov (viac ako 30) užívaný tak, ako leží a beží, a ako je aj umiestnené jeho historické oplotenie. Nikto z obce (ako vlastníka obecného pozemku typu E) sa počas týchto rokov nijako nedožadoval svojho vlastníckeho práva ani nápravy, ktorú teraz od nás, ako nových vlastníkov, očakávajú. Obec nám navrhla, aby sme odkúpili túto časť pozemku (ktorá bola po mnohé desaťročia užívaná jeho pôvodnými predchádzajúcimi vlastníkmi), a pred žiadosťou o odkúpenie si máme na naše vlastné náklady vyhotoviť geodetické zameranie, následne po zameraní vyhotoviť znalecký posudok a potom to všetko podať so žiadosťou a návrhom našej ceny na odkúpenie s tým, že obec to nebude určite odpredávať pod cenu určenú znaleckým posudkom. Zástupca obce sa vyjadril, že trhové ceny stavebných pozemkov sú aktuálne na veľmi vysokej úrovni, t.j. okolo 300 € za m². Keďže rekonštrukciu sme začali realizovať už pred viac ako 3 rokmi, aktuálne nás (ako aj mnohých iných) dobehla inflácia a enormný n

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 26.07.2024)

Dobrý deň,

podľa § 134 Občianskeho zákonníka, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom nehnuteľnosti, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 10 rokov. Držba musí byť dobromyseľná, čo znamená, že ste užívali pozemok s vedomím, že Vám patrí, respektíve si to mysleli Vaši predchodcovia. Podmienkou pre uznanie vydržania je okrem splnenia časového obdobia aj tzv. kvalifikovaná držba, ktorá spĺňa všetky požiadavky vlastníckeho práva.

Ak nie je možné splniť podmienky pre vydržanie, odporúčam vykonať odkúpenie časti pozemku od obce, ako Vám navrhla. Pred podaním žiadosti o odkúpenie si musíte dať vyhotoviť geodetické zameranie a znalecký posudok. Ak chcete udržať dobré vzťahy v obci a zároveň vyriešiť túto situáciu korektne, toto riešenie je vhodné.

Vy určite ako nadobúdateľ s údržbou 1 rok nespĺňate podmienku dobromyseľnosti. Ale mohli by ste si započítať dobu svojich predchodcov. Tu je práve dôležité posúdiť ich držbu, či si to ohradili len tak alebo na to mali dôvod. 

Ak chcete môžete si s našim advokátom dohodnúť stretnutie a ten sa na to pozrie. 


Trápi vás "Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, mám nasledujúcu otázku: Môj dedo kúpil v roku 1967 od svojej tety pozemky v intraviláne aj extraviláne. Niektoré z nich sú presne vymenované, iné sú označené len frázou "všetky, na ktoré by sme zabudli". V roku 2002 sa u nás vykonávala reambulácia obecného poľa (ROEP) a parcely, ktoré boli súčasťou urbára, boli vrátené do vlastníctva tety. Keď som chcel na katastri dosiahnuť, aby boli tieto pozemky zapísané na meno môjho deda, povedali mi, že to teraz môže rozhodnúť už len súd. Myslíte, že by som na súde uspel s odvolaním sa na frázu "všetky, na ktoré sa zabudlo"?

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 30.04.2024)

Dobrý deň, v prípade, ak ide o spor o vlastnícke právo k nehnuteľnostiam, dôležité sú konkrétne dôkazy o vlastníckych právach a pôvode týchto práv. Fráza „všetky, na ktoré by sme zabudli“ môže byť problematická z hľadiska presného určenia, ktoré nehnuteľnosti sa ňou snažíte zahrnúť. Súdne spory vychádzajú predovšetkým z listinných dôkazov, ako sú kúpne zmluvy, výpisy z katastra nehnuteľností a podobne. O uspechu na súde rozhoduje, ako presvedčivo dokážete preukázať vaše vlastnícke právo k sporným nehnuteľnostiam. Preto, aj keď môže byť sporná formulácia "všetky na ktoré by sme zabudli" súčasťou pôvodnej dohody, jej váha ako dôkazu v súdnom procese môže byť limitovaná, pokiaľ nebude adekvátne doplnená ďalšími dôkazmi o vlastníckych právach k týmto nehnuteľnostiam. Je vhodné konzultovať tento prípad s advokátom, ktorý posúdi všetky aspekty a dôkazy, ktoré máte k dispozícii. 


Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s problémom, ktorý sa týka pozemku. Užívame časť záhrady pri rodinnom dome o rozlohe približne 70 m², pri ktorej sme zistili, že v katastri je evidovaná ako vlastníctvo našich susedov. Táto situácia nastala v dôsledku posunutia našej parcely záhrady k druhým susedom o rovnakú vzdialenosť. Zámena čísel parciel sa stala po kúpe úplne iného pozemku, a to nedopatrením. Máme zistiť, že tento kus záhrady je už 40 rokov užívaný mojou rodinou a je tiež oplotený ako súčasť nášho rodinného domu. Máme teda na tento pozemok nejaký právny nárok? Pre nás by bolo nevýhodné a finančne náročné teraz premiestňovať záhrady a ploty. Ďalej by som chcel/a upriamiť pozornosť na to, že susedský majetok prešiel dedičským konaním a nemáme možnosť súčasného vlastníka kontaktovať. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, [Vaše meno]

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, Vlvzhľadom na opísanú situáciu, ak ste pozemok užívali od roku 1980 domnievajúc sa, že ste v jeho oprávnenej držbe a pozemok považovali za svoj, platná právna úprava na Slovensku poskytuje možnosť nadobudnúť vlastnícke právo k pozemku vydržaním. Podľa § 134 a § 872 ods. 6 Občianskeho zákonníka a judikatúry Najvyššieho súdu SR je možné, aby osoba, ktorá má nehnuteľnosť v oprávnenej držbe nepretržite po dobu 10 rokov, sa stane jej vlastníkom. Na účely vydržania možno započítať aj dobu držby vykonávanú pred 1. januárom 1992. Dôležité je, že držiteľ sa musel domnievať, že mu právo na pozemok patri, a takúto domnienku považuje právo za oprávnenú držbu. Na základe týchto predpokladov by vaša rodina mohla uplatniť nárok na nadobudnutie vlastníctva k pozemku vydržaním, ak boli splnené ostatné podmienky stanovené zákonom.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať na situáciu, keď pozemok patrí obci, ale naša rodina na ňom postavila plot a vytvorila záhradku. Nikto z obce sa o pozemok nestaral po dobu 70 rokov. Starali sme sa oň my - kosili sme ho a udržiavali. Ak by sme túto situáciu riešili súdnou cestou, je možné, že by súd rozhodol v náš prospech a my by sme pozemok získali na základe vydržania? Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 27.03.2024)

Dobrý deň, vslovenských právnych predpisoch existuje inštitút vydržania, ktorý umožňuje nadobudnúť vlastníctvo k nehnuteľnosti vrátane pozemkov za splnenia určitých podmienok. Jednou z kľúčových podmienok je dobromyseľná a bezchybná držba danej nehnuteľnosti počas určitej lehoty, počas ktorej musíte o danej veci prejavovať starostlivosť ako jej vlastník. Lehota je 10 rokov.

Týmto spôsobom, ak ste niekoľko desiatok rokov prejavovali starostlivosť o konkrétny pozemok v dobrom presvedčení, že vám patrí, možno by ste mohli uspieť v súdnom sporu o vydržanie. Konkrétne judikatúra uvádza, že pre úspešné vydržanie musí osoba vykazovať znaky dobromyseľnej, oprávnené držby a dodržať desaťročnú lehotu.

Je dôležité zvážiť, že existujú aj judikáty, podľa ktorých nemôže byť dočasné prenechanie pozemku do užívania po oplotení považované za dobromyseľnú a oprávnenú držbu, ktorá by spĺňala podmienky pre nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním.

Preto je situácia veľmi závislá na konkrétnych okolnostiach a dôkazoch, ktoré môžete predložiť. Mali by ste zvážiť konzultáciu s právnikom špecializujúcim sa na oblasti majetkového práva, aby ste zvážili všetky možnosti a vyhodnotili šance na úspech vo vašom prípade. Bližšie informácie a poradenstvo môžete získať u nás v advokátskej kancelárii Ficek & Partners. Objednávku konzultácie si môžete urobiť cez našu stránku. 


Trápi vás "Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môžem vlastniť urbársky pozemok, ktorý v minulosti využívali moji rodičia a v súčasnosti ho užíva môj syn. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 03.09.2022)

Dobrý deň,
iba samotné užívanie určitého pozemku k vydržaniu nepostačuje. Pri vydržaní je dôležité, že ten kto má v držbe pozemok, narába s týmto pozemok v domnení, že je jeho. Ak Vaši rodičia v minulosti a Váš syn teraz vedia, že tento pozemok nie je ich, ale urbársky, tak potom je vydržanie vylúčené, lebo nie je možné s ohľadom na všetky okolnosti tvrdiť, že by mali pozemok v oprávnenej držbe a boli by dobromyseľní v tom, že im pozemok patrí. 

Určite Vám však odporúčam vyhľadať advokáta, aj s podkladmi k tejto záležitosti a prediskutovať s ním celý priebeh (začať od toho ako začala Vaša rodina tento pozemok užívať).


Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, Užívam mestský pozemok už 20 rokov a dokonca mám od roku 2018 aj zmluvu s mestom o jeho užívaní. Mám možnosť tento pozemok získať, keďže pri ňom mám postavený nový dom? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 15.08.2022)

Dobrý deň,
dá sa získať jedine tak, že sa ho mesto rozhodne predať. Ak ste mysleli vydržanie, tak to v tomto prípade neprichádza do úvahy, nakoľko sám už 20 rokov viete, že neužívate svoj pozemok, ale cudzí (mestský). V takom prípade je vylúčená Vaša dobromyseľnosť a tiež absentuje domnelý právny titul nadobudnutia.

Pozemok viete získať iba tak, že Vám ho mesto predá.


Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, Ako môžem udržať pozemok po 35 rokov dlhom užívaní? Ide približne o 40 m2. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 18.07.2022)

Dobrý deň,
vydržanie je zložitý právny inštitút. Nie je vôbec taký jednoduchý, ako sa zdá a hlavne iba užívanie pozemku nepostačuje na vydržanie. Odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý na základe podkladov podrobne posúdi Vašu vec a zhodnotí, či by bolo možné vo Vašom prípade uplatniť inštitút vydržania.


Trápi vás "Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Máme pozemok po manželových prastarých rodičoch. Avšak nikdy nebolo vykonané dedičské konanie po ich smrti, a tak pozemok stále formálne patrí prastarej matke, ktorá už nežije. Moj manžel by chcel previesť pozemok na svoje meno, pretože sa oň staráme už viac ako 10 rokov a nikto iný z rodiny oň nemá záujem. Viete mi, prosím, poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?

(odpoveď odoslaná: 25.04.2022)

Dobrý deň,
vydržaním to bude zrejme nemožné, ak nemáte nejakú zmluvu s vlastníkmi nehnuteľnosti z minulosti, že Vám nehnuteľnosť previedli, ale napríklad zmluva nebola zavkladovaná. V tomto prípade to bude najschodnejšie dodatočným dedičským konaním po prastarých rodičoch. Treba majetok predediť tak, aby sa dostal do vlastníctva žijúceho príbuzného, od ktorého následne pozemok odkúpite alebo Vám ho daruje.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri vydržaní pozemku ?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.