Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dohoda o zriadeni vecneho bremena

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Dohoda o zriadeni vecneho bremena

Dobrý deň, prišlo nám domov tlačivo - Dohoda o zriadení vecného bremena na dve parcely v mojom vlastníctve. Ide o dohodu s TVK (Vodárenská a kanalizačná spoločnosť). Šokovalo ma to, pretože nemám žiadnu vedomosť, ani som nikdy až doteraz nemal tušenie, že pod pozemkom, ktorý som kupoval spolu so stavbou rodinného domu, je vedený vodovod. Ochranné pásmo prechádza týmito parcelami a teda sa má zriadiť vecné bremeno na nutné sprístupnenie, prechod, technické úpravy a podobne pre spomínanú vodárenskú spoločnosť. Cítim sa oklamaný, pretože som za pozemok riadne zaplatil a viem, že pokiaľ takéto pozemky majú tarchy, predávajú sa lacnejšie. Nie je mi ani známe, prečo tarcha už nebola zapísaná v katastri nehnuteľností vopred. Ja som sa teda ani po preverení voľne dostupného Listu vlastníctva nemohol dozvedieť o vodovode pod mojím pozemkom. Je možné v takomto prípade dodatočne žiadať o finančnú náhradu/kompenzáciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dohoda o zriadeni vecneho bremena

Dobrý deň,

Váš problém s dodatočným zriadením vecného bremena kvôli neexistujúcemu záznamu o vodovode je komplikovaný, ale existujú riešenia. Podľa slovenského práva máte nárok na primeranú jednorazovú náhradu za zriadenie vecného bremena. Táto náhrada pokrýva obmedzenie užívania vášho pozemku a môžete ju vymáhať od držiteľa povolenia, v tomto prípade TVK.

Premlčanie nároku na peňažnú náhradu (primeraná jednorazová náhrada) nastáva po troch rokoch od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o povolení vedenia vodovodu. Takže už to môže byť premlčané.

Je možné, že pri kúpe pozemku došlo k pochybeniu na strane predávajúceho, keďže o existencii podzemného vodovodu nebola žiadna zmienka. V takom prípade máte právo žiadať kompenzáciu od predchádzajúceho vlastníka alebo predávajúceho za chýbajúce informácie o ťarche na pozemku. Tento nárok sa ale tiež premlčuje v 3 ročnej lehote.

Odporúčam konzultovať túto záležitosť s našim právnikom, ktorý sa špecializuje na majetkové právo.