Dobrý deň, pani Jana,
vaša situácia je pochopiteľná a existujú právne možnosti, ako minimalizovať riziko prípadného zneužitia vašej mamy na prevod bytu bez toho, aby ste museli riešiť priamy prevod vlastníctva na vás.
V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že pokiaľ je vaša mama svojprávna, má plnú spôsobilosť na právne úkony, teda môže slobodne nakladať so svojím majetkom. Ak však máte obavu, že by mohla byť v budúcnosti ovplyvnená alebo zneužitá na prevod bytu, odporúčam zvážiť nasledovné možnosti:
Jednou z možností je zriadenie vecného bremena doživotného užívania bytu vo váš prospech (prípadne aj v prospech vášho manžela a syna). Vecné bremeno sa zapisuje do katastra nehnuteľností a znamená, že aj keby vaša mama byt previedla na inú osobu, vaše právo byt užívať zostáva zachované. Takéto vecné bremeno môže byť zriadené formou zmluvy medzi vami a vašou mamou, pričom je potrebné, aby bola táto zmluva podpísaná pred notárom a následne zapísaná do katastra nehnuteľností. Vaša mama by pritom zostala vlastníčkou bytu, čo by mohlo byť pre ňu prijateľnejšie riešenie.
V prípade, že by sa zdravotný stav vašej mamy výrazne zhoršil a stratila by schopnosť samostatne konať, môžete zvážiť aj inštitút opatrovníctva. V takom prípade by súd ustanovil opatrovníka (napríklad vás), ktorý by bol oprávnený konať v mene vašej mamy a chrániť jej záujmy. Tento krok je však možný len v prípade, ak by vaša mama stratila spôsobilosť na právne úkony, čo v súčasnosti podľa vašich slov ešte nenastalo.
Tiež je možnosť, ze by previedla vlastníctvo na Vás ale to môže byť často dôvodom na vznik rodinných sporov.