'

Môžem žiadať vrátenie výživného spätne?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 23. 3. 2017

Otázka: Môžem žiadať vrátenie výživného spätne?

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s výživným, keď môj syn, ktorý bol po rozvode zverený do starostlivosti matky a ja som mal určené výživné 60 Eur. Od minulého roka od marca je syn so mnou, kedze s matkou sa nestretáva. Dal som to na súd o zverenie syna do mojej starostlivosti. O dva týždne je druhý súd a chlapec bude zverený pravdepodobne mne, kedze matka nejaví o chlapca žiadny záujem. Chcel by som vedieť, ako je to s výživným, keďže matka celý čas poberá rodinné prídavky, výživné na syna jej neplatim od podania návrhu na súd, kedze tak som bol o tom informovaný, keďže všetky náklady na syna hradim ja, matka mi na syna neprispieva ani cent. Rad by som vedel, či je možné žiadať výživné a prídavky na chlapca spätne dozadu, veď už je to rok, čo bol podaný návrh. Za skorú odpoveď Vám ďakujem a ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Môžem žiadať vrátenie výživného spätne?

Dobrý deň, ako rodič ste povinný plniť povinnosti uvedené v súdnom rozhodnutí až do času, kým nie je zrušené alebo zmenené. K zrušeniu vyživovacej povinnosti podľa súdneho rozhodnutie nedôjde automaticky pre zmenu pomerov, či už na strane povinného alebo oprávneného subjektu. Zmena pomerov je dôvodom na podanie návrhu na zmenu resp. zrušenia rozhodnutia o výživnom. Do tohto času sú však účastníci povinní rešpektovať zatiaľ nezmenený výrok rozsudku. Avšak, v zmysle § 78 ods. 2 zákona o rodine platí, že ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia. To znamená, že ak dôjde k zrušeniu Vašej vyživovacej povinnosti podľa rozsudku, vzhľadom na zmenu v osobnej starostlivosti, matka dieťaťa Vám bude musieť vrátiť Vami vyplatené výživné za uplynulý čas, kedže toto spotrebované nebolo.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Môžem žiadať vrátenie výživného spätne? (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám na Vás otázku : V júni 2018 som doštudovala na vysokej škole a v júli som nastúpila do riadneho zamestnania, prvú výplatu som dostala v auguste. Otcovi, ktorý platil výživné 100 Eur mesačne, som oznámila, že už robím, ale on napriek tomu nepožiadal súd o zrušenie vyživovacej povinnosti, tak, že peniaze naďalej posielal na môj účet. Teraz v decembri sa mi odrazu ozval, že teda potrebuje odo mňa potvrdenie, že odkedy robím, aby išiel vybaviť zastavenie vyživovacej povinnosti, no odrazu chce vymáhať aj spätne od letá vyplatenú sumu. Celý čas posielal len tu horeuvedenú povinnú sumu, navyše nedal nič, ani na Vianoce, ani na meniny, či narodeniny, jednoducho nič. Chcel by som sa Vás teda spýtať, či ma právny nárok na vrátenie navyše vyplateného výživného spätne, či sa s ním oplatí naťahovať, alebo mu tie peniaze jednoducho mám poslať? Mám ich usporené, len sa mi zdá, že konať mal on, lebo dobre vedel, že som nastúpila do práce. Ďakujem Vám za odpoveď. Pekný deň. Kristína.

Odpoveď: Môžem žiadať vrátenie výživného spätne?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.12.2018)

Dobrý deň, 

spotrebované výživné v zmysle ust. zákon o rodine sa nevracia len v prípade maloletých detí. 

T. j. : V prípade, že otec podá návrh na súd na zrušenie vyživ. povinnosti a súd vyživ. povinnosť zruší, môže sa otec domáhať vrátenia zaplateného výživného v čase keď ste už boli v pracovnom pomere. 

Pokiaľ otec Vám poslal nejakú výzvu na vrátenie výživného, tak mu ju vráťte a v prevodnom príkaze alebo na poštovej poukážke treba uviesť, že sa jedná o výživné za mesiace júl až december 2018. Dôvod je ten, aby Váš otec predmetnú Vami vrátenú sumu nepovažoval za dar pre neho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk