Dobrý deň,
vo veci vami položenej uvádzame nasledovné :
1./ Ak priateľ nemá žiadny potomkov, teda v zmysle práva neoipomenuteľných dedičov, jediným riešením pre neho je, ak nechce, aby jeho majetok v prípade jeho úmrtia dedili jeho rodičia alebo súrodenci, je spísanie závetu. Závetom môže odkázať majetok komukoľvek a rodičia, súrodenci a ani potomkovia súrodencov závet žu z napadnúť nemôžu z dôvodu toho, že nebudú po ňom nič dedič. Obč. zákonník stanovuje, že vydediť možno len neopomenuteľných dedičov, ktorými sú len deti, či už vlastné alebo osvojené. Preto známej rada resp. názor v tomto smere nie je správny. Ako píšeme na stránke našej advokátskej kancelárie na facebooku, nie sú rady ako rady, preto nie je jedno kto vám radí.
2./ Pokiaľ ide o váš závet, ktorým ste chceli odkázať podiel 1/4 na celej nehnuteľmnosti jemu a 1/4 dcére, ktorá je zatiaľ maloletá, bol by závet v tomto smere neplatný, ibaže by ste dcéru vydedili v zmysle ust. § 469a/ Obč. zákonníka. Uvádzame, že maloleté v prípade spísania závetu poručiteľom sa musí dostať celý dedičský podiel, a v prípade, že by dedič bol plnoletý, potom sa mu musí dostať min. 1/2 jeho zákonného podielu na dedičstve.
Ak by ste cheli dcéru vydediť, na to by však museli byť splnené prísne podmienky zákona /odsúdenie za úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní min. jedného roka, neposkytnutie pomoci poručiteľovi v chorobe, starobe, atď/, čo vzhľadom na jej vek nepredpokladáme, že by sa už uvedených konaní voči vám dopustila, keďže podmienky vydedenia musia byť splnené v čase spísania závetu.
3./ Ak by ste uzatvorili s priateľom manželstvo, dedičom vášho podielu na dome by bol manžel a dcéra, v rovnakom pomere k vášmu podielu, teda po 1/4 k celku.