Máte
otázku?

Druh, družka a ich práva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Druh, družka a ich práva

Dobrý deň. Spolu so svojím partnerom žijem v jednej domácnosti už 9 rokov a máme spolu dve deti. Pôvodne sme žili v byte, neskôr v dome, ktorý sme predali. Nakoniec sme si postavili vysnívaný dom, ktorý je celý napísaný na mňa a prípravu všetkého, čo sa týkalo domu, som riešila výhradne ja, keďže môj partner bol väčšinou na pracovných cestách. Strávila som 6 rokov na materskej, takže do domácnosti prispieval hlavne môj bývalý partner. Momentálne spolu už nežijeme kvôli neustálym hádkam. Odišla som k rodičom aj s deťmi. Môj partner nechce dom predávať, pretože tam chce naďalej bývať. Žiadam ho o finančné vyrovnanie, aby sme mohli s deťmi ísť bývať do bytu a odsťahovať sa od mojich rodičov. Nie som si istá, ako sa situácia vyvinie, keďže môj partner trvá na tom, že ten dom je jeho, pretože ho postavil za jeho peniaze. Hovorí mi, že aj keď to dám na súd, nebudem vedieť zdokladovať, odkiaľ som mala peniaze na ten dom, a že mi to na súde nepôjde. Rada by som Vás poprosila o radu. Napriek tomu, že mám celý dom na svojom mene, ale samozrejme ho financoval môj partner, môže to na súde dopadnúť tak, že nebudem mať nárok na nič? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

Dobrý deň, ak je dom na Vaše meno, potom patrí Vám (nie druhovi). Nie je pritom rozhodujúce odkiaľ ste mali peniaze na financovanie domu. Práva druha na vrátenie peňazí môžu byť premlčané, preto druh ťahá za kratší koniec, pripravte sa na to, že druh bude na Vás vyvíjať nátlak. Ak sa mu podvolíte, môže sa stať, že prídete o všetko. Neviem, aký dokáže byť Váš druh ale nezriedka sa druhá strana podvolí, pretože nevydrží ten tlak. Kedy ste s ním naposledy komunikovali? Čo presne Vám povedal okrem toho, čo ste napísali vyššie?

Trápi vás "Druh, družka a ich práva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím, chcela by som sa spýtať, s partnerom spolu žijeme už 5 rokov v jednej domácnosti. Ako by sme, prosím, mohli vybaviť papier, aby sme boli oficiálne druh a družka? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 15.10.2024)

Dobrý deň,rávny poriadok Slov. republiky nepozná pojem druh - družka a preto sa tento vzťah ani nemôže nikde registrovať.

Slovenský právny poriadok pozná "len" pojem domácnosť, rodinný úríslušník a má to význam hlavne v prípade sprevádzania rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie v zmysle ust. Zákonníka práce. A práve preto, že nie ste manželia, a nie je medzi Vami iný rodinnoprávny vzťah, uvádzame, že aby ste napr. Vy mali právo na sprevádzanie partnera na vyšetrenie alebo ošetrenie /nutnosť sprevádzania posúdi príslušný lekár/, potom musíte vedieť preukázať žitie v spoločnej domácnosti a prteo má význam práve spoločný trvalý pobyt na rovnakej adrese.

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň prajem, rad by som požiadala o právnu radu. Moja situácia je taká, že s priateľom sme si kúpili rodinný dom, každý vlastní 1/2 podielu. Z predchádzajúceho manželstva mám neplnoletú dcéru, a s priateľom zatiaľ nemáme deti, ani nevieme, či ich v budúcnosti budeme mať. Zatiaľ neplánujeme sobáš. Keďže nie sme manželia, priateľ spísal závet u notára, aby som v prípade jeho smrti zdedila celý jeho majetok, predovšetkým jeho polovicu domu. Takto sme chceli zabezpečiť, aby po jeho smrti nededili jeho rodičia a súrodenci. Ja som tiež chcela spísať závet, aby v prípade mojej smrti priateľ zdedil polovicu môjho podielu a moja dcéra druhú polovicu. Notár mi však povedal, že to nie je možné, keďže moja dcéra ešte nie je plnoletá. Moja otázka znie: keďže mi známa spomenula, že samotný závet nestačí a stále môžu dediť priateľovi rodičia v prípade jeho smrti, keďže nemá deti, ako to teda je? Myslela som si, že závet postačuje. Tiež by ma zaujímalo, či by svadba zmenila moju právnu situáciu. Ak sme už spísali závet a nie sme manželia, či mám rovnaké právne nároky, ako keby sme manželia boli. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, /meno/

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 13.06.2024)

Dobrý deň,
vo veci vami položenej uvádzame nasledovné :

1./ Ak priateľ nemá žiadny potomkov, teda v zmysle práva neoipomenuteľných dedičov, jediným riešením pre neho je, ak nechce, aby jeho majetok v prípade jeho úmrtia dedili jeho rodičia alebo súrodenci, je spísanie závetu. Závetom môže odkázať majetok komukoľvek a rodičia, súrodenci a ani potomkovia súrodencov závet žu z napadnúť nemôžu z dôvodu toho, že nebudú po ňom nič dedič. Obč. zákonník stanovuje, že vydediť možno len neopomenuteľných dedičov, ktorými sú len deti, či už vlastné alebo osvojené. Preto známej rada resp. názor v tomto smere nie je správny. Ako píšeme na stránke našej advokátskej kancelárie na facebooku, nie sú rady ako rady, preto nie je jedno kto vám radí.

2./ Pokiaľ ide o váš závet, ktorým ste chceli odkázať podiel 1/4 na celej nehnuteľmnosti jemu a 1/4 dcére, ktorá je zatiaľ maloletá, bol by závet v tomto smere neplatný, ibaže by ste dcéru vydedili v zmysle ust. § 469a/ Obč. zákonníka. Uvádzame, že maloleté v prípade spísania závetu poručiteľom sa musí dostať celý dedičský podiel, a v prípade, že by dedič bol plnoletý, potom sa mu musí dostať min. 1/2 jeho zákonného podielu na dedičstve.

Ak by ste cheli dcéru vydediť, na to by však museli byť splnené prísne podmienky zákona /odsúdenie za úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní min. jedného roka, neposkytnutie pomoci poručiteľovi v chorobe, starobe, atď/, čo vzhľadom na jej vek nepredpokladáme, že by sa už uvedených konaní voči vám dopustila, keďže podmienky vydedenia musia byť splnené v čase spísania závetu.

3./ Ak by ste uzatvorili s priateľom manželstvo, dedičom vášho podielu na dome by bol manžel a dcéra, v rovnakom pomere k vášmu podielu, teda po 1/4 k celku.

 

 

 


Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Ak dve osoby žijú spolu viac ako 20 rokov a nie sú oficiálne registrovaní ako manželia, má v prípade úmrtia jedného z nich ten druhý právo na dedenie pozostalosti? Ďakujem.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 03.05.2024)

Dobrý deň, uvádzame, že v zmysle slov. právneho poriadku neexistuje registrácia žitia ako druh a družka. Z otázky predpokladáme, že máte rovnaký trvalý pobyt.
Pokiaľ ide o dedenie, vy ako družka resp. spolužijúca osoba by ste pripadali tiež do skupiny dedičov v zmysle ust. Obč. zákonníka spolu so súrodencami vášho druha.

Z otázky predpokladáme, resp. v samotnej otázke to neuvádzate, že máte spoločné deti, potom riešením pre prípad pmrtia je spísanie závetu v prospech druha, resp. z jeho strany vo vš prospech. Na spísanie závetu odporúčame kontaktovať notára.

Ak nemáte deti či už vlastné, alebo z predchádzajúcich vzťahov, nik závet napadnúť nemôže, keďže neopomenuteľnými dedičmi v zmysle ust. Obč. zákonníka sú výlučne vlastné prípadne osvojené deti.


Trápi vás "Druh, družka a ich práva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či má moja bývalá partnerka právo požadovať od mňa výživné aj pre seba. Platím už výživné na naše tri deti, ale neboli sme manželský pár. Má na to právo?

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 08.02.2024)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že ste neboli manželia, matka vašich detí nemôže od vás žiadať v zmysle ust. zákona o rodine tzv. príspevok na výživu rozvedeného manžela.


Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa problému bezdôvodného obohatenia mojej partnerky. Žijeme spolu v bytovom spoločenstve, pričom byt je jej výlučným majetkom a ona je zároveň jediným dlžníkom hypotekárného úveru, ktorým je byt zaťažený. Nemám možnosť byť spoludlžníkom. Napriek tomu som v byte trvalo ubytovaný a prispievam na mesačné splátky hypotéky. V prípade, že by sme sa rozišli, mohlo by to znamenať, že pre ňu nastala situácia bezdôvodného obohatenia a ja by som mal nárok vymáhať náhradu za zaplatené sumy. Existuje však otázka premlčania. Moja otázka teda znie, ako sa môžem dlhodobo chrániť pred stratou peňazí, ktoré som na hypotéku prispieval – ak by sme sa rozišli po desiatich rokoch a ja by som následne podal žalobu, mohla by partnerka namietnuť premlčanie a súd by mi uznal len dve roky vymáhania. Mohlo by riešenie spočívať v písomnom uznávaní dlhu partnerkou, ktoré by sme obnovovali každé dve roky? Partnerka by každé dve roky uznala dlh vo výške splátok, ktoré som za dané dvojročné obdobie zaplatil. Týmto spôsobom by vzniklo niekoľko dokumentov počas celého obdobia, kedy by som na jej úver prispieval, a tak by som nebol znevýhodnený premlčaním. Ďakujem vám vopred za odpoveď.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 06.02.2024)

Dobrý deň,
riešenie je možné aj také ako uvádzate v otázke, ale vytvára to značnú nedôveru medzi vami /to je len náš názor/. Inak vzor uznania dlhu môžete nájsť aj na našej stránke. Otázkou je, či by partnerka mala z čoho uhradiť dlh aj napr. v prípade exekučného konania.

Odporúčame vám, aby ste splátky hypotéky vy neplatili a dohodli sa s vašou partnerkou na spoločnej úhrade nákladov spojených s bývaním /voda, elektrina, plyn, platby pre správcu bytového domu/ vrátane napr. stravovania, osttaných potrieb domácnosti,  pričom poukazujeme na ust. § 115 Občianskeho zákonníka :

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj zosnulý priateľ si požičal peniaze od známeho, o čom som nevedela. Teraz, po jeho smrti, známy tieto peniaze žiada od jeho dcéry, respektíve odo mňa, keďže dcéra je neplnoletá. Môžem žiadať potvrdenie o požičaní peňazí s overeným podpisom? Ďakujem.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 03.12.2023)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že manželstvo s otcom vášho dieťaťa ste neuzatvorili. Váš priateľ ako otec dieťaťa - poručiteľ zomrel.

Vzhľadom na skutočnosť, že ste neboli manželia, zákonným dedičom po poručiteľovi - vašom priateľovi bude vaša dcéra v zmysle ust. § Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o dlhy poručiteľa /napr. poručiteľom nevrátená pôžička, pre dedenie dlhov platí ust. § 470 ods. 1 Obč. zákonníka :

"Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."

Nevieme čo bude predmetom dedenia /majetok ako aktíva/, ale v zmysle vyššie uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa ku dňu úmrtia len do výšky hodnoty zdedeného majetku po odpočte primeraných nákladov spojených s pohrebom. Zjednodušene povedané : ak predmetom dedenia nebude žiadny majetok, potom dedič nemôže samostatne zdediť dlhy poručiteľa /nevyplatenú pôžičku/ a nemôže ich od neho nikto ani vymáhať ani cestou súdu.

Nateraz nič neuhradzujte, keďže dedičské konanie nie je ukončené. Veriteľovi odporučte, aby svoju pohľadávku prihlásil do dedič. konania, nie je to však vaša povinnosť.


Trápi vás "Druh, družka a ich práva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám byt, na ktorý splácam hypotéku. S priateľom bývame spolu zhruba 15 rokov. Na začiatku, keď sa k nám nasťahoval, sme sa dohodli, že mi bude prispievať na energie a bývanie, čo dodnes robí. On má vlastný byt inde, kde sa zvykneme zdržiavať cez víkendy, ale nie každý. Aj on má hypotéku. Ja na jeho byt neprispievam, nakoľko tvrdil, že keď sme tam málo, nie je to potrebné. Rada by som vedela, či v prípade mojej smrti by dedila len moja dcéra, alebo by si mohol priateľ niečo nárokovať. Ďakujem, Jana.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 02.08.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že jediným zákonným dedičom po vás je vaša dcéra a nie váš priateľ, lebo nie ste manželia.

Keďže bývate spolu vo vašom byte so sporadickými návštevami priateľa v jeho byte, nemá nárok na vrátenie platieb za energie a pod., lebo v podstate tvoríte spolu domácnosť a v zmysle ust. § 115 Občianskeho zákonníka platí, že "domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."


Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Mňa a naše dve deti opustil partner, neboli sme zosobášení. Dom aj hypotéka je všetko na moje meno. Teraz po mne žiada, aby som dom predala a jeho vyplatila. Tvrí, že keď tam má trvalý pobyt, dokáže, že dom je aj jeho a že tiež do zariadenia domu vložil nejaké financie. Naozaj má na niečo nárok, keď je všetko písané na mňa?

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 25.07.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt má len evidenčný charakter, čo vyplýva z ust. § 3 zákona o hlásené pobytu občanov SR. Prihlásenie na trvalý pobyt nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti a ani k jej vlastníkovi. V tomto smere je tvrdenie vášho priateľa bezpredmetné. Druhovimôžete zrušiť trvalý pobyt v nehnuteľnosti a nepotrebujte k tomu jeho súhlas.

Ďalej v otázku uvádzate, že dom je vo vašom výlučnom vlastníctve, rovnako aj hypotéka. Tu prichádza zo strany vášho partnera do úvahy len nárok na vyplatenie splátok úveru, ktoré prípadne hradil aj on a to z dôvodu, že v podstate z jeho strany by išlo o investíciu do cudzej nehnuteľnosti a to napriek tomu, že ste spolu žili v jednej domácnosti. Uvedené sa týka aj prípadného nákupu vecí do domácnosti -napr. zariadenie domu, kde by však musel vedieť preukázať, že on zaplatil kúpnu cenu.

Dom nie ste preto na žiadosť druha predať.

V prípade problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, žijem s priateľom v spoločnej domácnosti už 10 rokov. Byt je v mojom výlučnom vlastníctve a on má v ňom trvalý pobyt. V prípade mojej smrti, má on nárok na nejakú časť môjho bytu? Mám svoje deti, ale spoločné deti nemáme. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď, Jana.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 28.04.2023)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste výlučným vlastníkom bytu a žijete spolu s priateľom.

Uvádzame, že v prípade, že by došlo k Vášmu úmrtiu, jedinými zákonnými dedičmi po Vás sú Vaše vlastné deti /spoločné deti s priateľom nemáte/. Uvádzame, že prihlásenia priateľa na trvalý pobyt na Vašej adrese v zmysle ust. zákona o hlásení pobytu občanov SR nezakladá vlastnícke právo k nehnuteľnosti a má len evidenčný charakter.


Trápi vás "Druh, družka a ich práva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Druh, družka a ich práva (Rodinné právo)

Dobrý deň, sme dvojica, ktorá si v roku 2017 kúpila byt na hypotéku. Majetkový podiel je rozdelený na polovicu pre každého z nás a rovnako platíme aj hypotéku. Nemáme deti a nie sme manželia, avšak sme vo vzťahu už 9 rokov. Radi by sme sa informovali o tom, ako by sme mali postupovať v prípade, ak by sa jednému z nás niečo stalo a chceme predísť dedičstvu zo strany našich rodičov alebo súrodencov. Taktiež by sme chceli vedieť, ako môžeme ochrániť jeden druhého a naše spoločné úspory. Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

(odpoveď odoslaná: 24.04.2023)

Dobrý deň, riešenie Vami uvedenej situácie je jednoduché : Pokiaľ nemáte vlastné deti ako zákonným a neopomenuteľných dedičov, riešením Vami uvedenej situácie je spísanie závetu v prospech družky resp. druha.

Na spísanie závetu odporúčame kontaktovať ktoréhokoľvek notára. Vaši rodiča a súrodenci závet napadnúť nemôžu, lebo v zmysle ust. Obč. zákonníka nie sú neopomenuteľnými dedičmi. Neopomenuteľnými dedičmi sú len Vaše deti či už maloleté alebo plnoleté, vlastné alebo osvojené /§ 479 Obč. zákonníka/.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Druh, družka a ich práva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.