Druh, družka a ich práva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Druh, družka a ich práva

Dobrý deň. Spolu so svojím partnerom žijem v jednej domácnosti už 9 rokov a máme spolu dve deti. Pôvodne sme žili v byte, neskôr v dome, ktorý sme predali. Nakoniec sme si postavili vysnívaný dom, ktorý je celý napísaný na mňa a prípravu všetkého, čo sa týkalo domu, som riešila výhradne ja, keďže môj partner bol väčšinou na pracovných cestách. Strávila som 6 rokov na materskej, takže do domácnosti prispieval hlavne môj bývalý partner. Momentálne spolu už nežijeme kvôli neustálym hádkam. Odišla som k rodičom aj s deťmi. Môj partner nechce dom predávať, pretože tam chce naďalej bývať. Žiadam ho o finančné vyrovnanie, aby sme mohli s deťmi ísť bývať do bytu a odsťahovať sa od mojich rodičov. Nie som si istá, ako sa situácia vyvinie, keďže môj partner trvá na tom, že ten dom je jeho, pretože ho postavil za jeho peniaze. Hovorí mi, že aj keď to dám na súd, nebudem vedieť zdokladovať, odkiaľ som mala peniaze na ten dom, a že mi to na súde nepôjde. Rada by som Vás poprosila o radu. Napriek tomu, že mám celý dom na svojom mene, ale samozrejme ho financoval môj partner, môže to na súde dopadnúť tak, že nebudem mať nárok na nič? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Druh, družka a ich práva

Dobrý deň, ak je dom na Vaše meno, potom patrí Vám (nie druhovi). Nie je pritom rozhodujúce odkiaľ ste mali peniaze na financovanie domu. Práva druha na vrátenie peňazí môžu byť premlčané, preto druh ťahá za kratší koniec, pripravte sa na to, že druh bude na Vás vyvíjať nátlak. Ak sa mu podvolíte, môže sa stať, že prídete o všetko. Neviem, aký dokáže byť Váš druh ale nezriedka sa druhá strana podvolí, pretože nevydrží ten tlak. Kedy ste s ním naposledy komunikovali? Čo presne Vám povedal okrem toho, čo ste napísali vyššie?