Môžem uzavrieť dohodu o vyporiadaní pred rozvodom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Môžem uzavrieť dohodu o vyporiadaní pred rozvodom?

Dobrý deň. Ak sa dohodnem s manželkou o majetkovom vysporiadaní, môžeme spísať dohodu ešte pred rozvodom? Ide o to, že ma chce vyplatiť z bytu už teraz, a následne aby som sa odsťahoval ešte pred rozvodom. Žiadosť na rozvod už podala ona. V takom prípade sa na kataster ku vkladu prikladá táto dohoda, alebo potvrdenie o rozvode manželstva? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem uzavrieť dohodu o vyporiadaní pred rozvodom?

Dobrý deň. BSM zaniká až ku dňu rozvodu manželstva. K dohode o vyporiadaní BSM sa prikladá aj právoplatný rozsudok súdu o rozvode manželstva. Pokiaľ by ste teda dohodu podpísali pred rozvodom, kataster by Vám vkad nepovolil a konanie by zastavil. Máte však dve možnosti. Buď uzavriete dohodu o vyporiadaní BSM počas rozvodového konania s tým, že účinnosť táto dohoda nadobudne až po právoplatnom rozvode manželstva a následne podáte návrh na vklad. Alebo teraz uzavriete dohodu o budúcej dohode o vyporiadaní kde uvediete, že po právoplatnosti rozvodu manželstva bude uzavretá riadna dohoda o vyporiadaní. V tejto dohode uvediete text dohody, ktorú budete uzatvárať až po právoplatnom rozvode manželstva. V praxi to znamená, že budete mať dve dohody, pričom na vklad pôjde len posledná dohoda podpísaná po právoplatnom rozvode manželstva.