Máte
otázku?

Dohoda o BSM počas manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Dohoda o BSM počas manželstva

Dobry den, chcela by som sa touto cestou spytat nasledovné 2 otazky: 1, Bdohoda o BSM je mozna uzvariet az po rozvodovom konani? 2, v pripade, ze nehnutelnost patri iba jednemiu z manzelov a bola nadobudnuta este pred manzelstvom, do kolko dni po rozvode je ppovinnost sa pre druheho z manzelov z bytu vystahovat? Dakujem vopred Ma

Odpoveď: Dohoda o BSM počas manželstva

Dobrý deň, 

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či je možná dohoda o BSM počas manželstva tak k tomu uvádzame nasledovné:

Máte dve možnosti ako to riešiť, prvá je, že uzatvoríte zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa dohodnete, aké znenie riadnej dohody o vyporiadaní BSM uzatvoríte po tom ako zanikne BSM (rozvodom). Následne po rozvode uzatvoríte riadnu zmluvu o vyporiadaní BSM. Ak by niektorý z manželov nechcel túto riadnu dohodu o BSM uzatvoriť, druhý manžel sa môže obrátiť na súd a žiadať nahradiť vôľu tohto manžela. Súd by mu vyhovel.

 

Druhá možnosť je uzatvoriť riadnu dohodu o BSM počas manželstva s tým, že si dohodnete odkladaciu podmienku účinnosti zmluvy, ktorou bude právoplatný rozvod manželstva. Niektorí kolegovia (advokáti) zastávajú názor, že nie je možné takúto dohodu uzatvoriť počas manželstva, ja však zastávam názor, že to možné je pokiaľ máte v zmluve túto odkladaciu podmienku účinnosti zmluvy.

Obe dohody o BSM (budúcu aj riadnu) je potrebné veľmi dobre formulovať, aby v prípade potreby neboli vyhlásené za neplatné a tým by sa zmarilo celé vyporiadanie BSM.

Pokiaľ ide o vysťahovanie sa z bytu, ak je byt spoločný, nikto nie je povinný sa z bytu vysťahovať. Akonáhle by došlo k prepisu bytu po rozvode, potom od okamihu nadobudnutia bytu jedným z manželov sa druhý musí vysťahovať, ak vlastník bytu nesúhlasí s tým, aby v byte býval.

Trápi vás "Dohoda o BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Dohoda o BSM počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať : dostala som pozemok darovacou zmluvou a chcela by som ho zapísať do BSM, aby sme obaja boli zapísaný do LV. Akou formou sa to dá riešiť ? Ďakujem za radu. Kornélia

Odpoveď: Dohoda o BSM počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 13.10.2021)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že pozemok je vo Vašom výlučnom vlastníctve na základe darovania. Chcete, aby pozemok patril do BSM.

Uvádzame, že rozšírenie BSM na základe dohody o rozšírení BSM, ktorú má oprávnenie spísať výlučne notár, je možné len s účinkami do budúcnosti /§ 143a/ Obč. zákonníka/.

Aby aj manžel bol spoluvlastníkom pozemku, potom je potrebné spísať darovaciu zmluvu a následne podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností a nehnuteľnosť - pozemok bude v podielovom spoluvlastníctve, teda nie v BSM.

 V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dohoda o BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku