Dohoda o BSM počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Dohoda o BSM počas manželstva

Dobrý deň, chcela by som sa touto cestou opýtať nasledujúce dve otázky: 1, Je možné uzavrieť dohodu o BSM až po rozvodovom konaní? 2, Ak nehnutelnosť patrí len jednému z manželov a bola nadobudnutá ešte pred manželstvom, do koľkých dní po rozvode je povinnosťou pre druhého z manželov sa z bytu vystahovať? Ďakujem vopred. Mária

Odpoveď: Dohoda o BSM počas manželstva

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či je možná dohoda o BSM počas manželstva tak k tomu uvádzame nasledovné:

Máte dve možnosti ako to riešiť, prvá je, že uzatvoríte zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa dohodnete, aké znenie riadnej dohody o vyporiadaní BSM uzatvoríte po tom ako zanikne BSM (rozvodom). Následne po rozvode uzatvoríte riadnu zmluvu o vyporiadaní BSM. Ak by niektorý z manželov nechcel túto riadnu dohodu o BSM uzatvoriť, druhý manžel sa môže obrátiť na súd a žiadať nahradiť vôľu tohto manžela. Súd by mu vyhovel.

Druhá možnosť je uzatvoriť riadnu dohodu o BSM počas manželstva s tým, že si dohodnete odkladaciu podmienku účinnosti zmluvy, ktorou bude právoplatný rozvod manželstva. Niektorí kolegovia (advokáti) zastávajú názor, že nie je možné takúto dohodu uzatvoriť počas manželstva, ja však zastávam názor, že to možné je pokiaľ máte v zmluve túto odkladaciu podmienku účinnosti zmluvy.

Obe dohody o BSM (budúcu aj riadnu) je potrebné veľmi dobre formulovať, aby v prípade potreby neboli vyhlásené za neplatné a tým by sa zmarilo celé vyporiadanie BSM.

Pokiaľ ide o vysťahovanie sa z bytu, ak je byt spoločný, nikto nie je povinný sa z bytu vysťahovať. Akonáhle by došlo k prepisu bytu po rozvode, potom od okamihu nadobudnutia bytu jedným z manželov sa druhý musí vysťahovať, ak vlastník bytu nesúhlasí s tým, aby v byte býval.