Máte
otázku?

Ako sa rozviesť zo zahraničia?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: Ako sa rozviesť zo zahraničia?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, ako je to s rozvodom, keď obaja s manželom žijeme v zahraničí, ale sme Slováci. Manželstvo sme uzatvorili na Slovensku (nie v mieste nášho trvalého bydliska), ale spolu sme na Slovensku nikdy nežili. Trvalý pobyt máme síce obaja na Slovensku, ale na inej adrese a prechodný v zahraničí na rovnakej adrese. Zaujímalo by ma, aký doklad je potrebné doložiť o mieste nášho posledného spoločného bydliska, a tiež, kde je potrebné o rozvod požiadať - či v meste nášho spoločného bydliska (obaja ho máme v rovnakom meste) alebo niekde inde? Ešte by ma zaujímalo, ako je to s rozdelením majetku. S manželom sme vopred dohodnutí - obaja vlastníme len auto, no neviem, či je dostatočné byť sohlasný len slovne, alebo musíme riešiť dohodu aj písomne. Čiže, keď sme už dohodnutí, nemusíme riešiť rozdelenie majetku na súde. Za odpoveď Vám vopred ďakujem. Ostávam s pozdravom, Aneta.

Odpoveď: Ako sa rozviesť zo zahraničia?

Dobrý deň. Pokiaľ by ste návrh na rozvod manželstva podávali na Slovensku príslušný súd, by bol súd, kde sa mali ako manželia posledné spoločné bydlisko. Vzhľadom na to, že ste takéto bydlisko na Slovensku nemali, príslušný je súd v obvode ktorého je bydlisko Vášho manžela na Slovensku. Neuviedli ste, kde v zahraničí žijete, ale v zmysle zákona o medzinárodnom práve verejnom a  súkromnom môžete podať návrh na rozvod aj v krajine, kde máte obvyklý pobyt. Vo Vašom prípade v obvode súdu, kde máte prechodný pobyt v zahraničí. Konanie o rozvod manželstva v zahraničí bude finančne nároročnejšie ako na Slovensku. Pokiaľ máte záujem o rozvod na Slovensku, odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta, ktorého môžete splnomocniť na všetky právne úkony týkajúce sa rozvodu Vášho manželstva. Ak nemáte deti rozvod by mal byť bezproblémový, ak s ním bude súhlasiť aj Váš manžel. Po právoplatnom rozvode manželstva môžete buď uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM (Vášho majetku, ktorý ste nadobudli počas manželstva), alebo ak sa nedohodnete máte právo vyporiadať Vaše BSM prostredníctvom súdu. V každom prípade odporúčam kontaktovať advokáta. 

Trápi vás "Ako sa rozviesť zo zahraničia?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa rozviesť zo zahraničia?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.