Máte
otázku?

Ako sa rozviesť zo zahraničia?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: Ako sa rozviesť zo zahraničia?

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako je to s rozvodom, keď obaja s manželom žijeme v zahraničí, ale sme slováci. Manželstvo bolo uzatvorené na Slovensku (ale nie v mieste nášho trvalého bydliska), ale na Slovensku sme spolu nikdy nežili. Trvalý pobyt mame síce obaja na Slovensku, ale na inej adrese a prechodný v zahraničí na rovnakej adrese. Zaujímalo by ma aký doklad je potrebné doložiť o mieste nášho posledného spoločného bydliska a tiež kde je potrebné o rozvod požiadať, či v meste nášho spoločného bydliska (obaja ho mame v rovnakom meste) alebo kde? A ešte by ma zaujímalo ako je to s rozdelením majetku. S manželom sme vopred dohodnutí, nakoľko mame spoločne len auto, no neviem, či to stačí slovne byt dohodnutí, alebo to treba riešiť aj písomne, a či tým pádom, keď sme dohodnutí, nemusíme riešiť rozdelenie majetku na súde. Za odpoveď Vám vopred ďakujem. Ostávam s pozdravom. Aneta.

Odpoveď: Ako sa rozviesť zo zahraničia?

Dobrý deň. Pokiaľ by ste návrh na rozvod manželstva podávali na Slovensku príslušný súd, by bol súd, kde sa mali ako manželia posledné spoločné bydlisko. Vzhľadom na to, že ste takéto bydlisko na Slovensku nemali, príslušný je súd v obvode ktorého je bydlisko Vášho manžela na Slovensku. Neuviedli ste, kde v zahraničí žijete, ale v zmysle zákona o medzinárodnom práve verejnom a  súkromnom môžete podať návrh na rozvod aj v krajine, kde máte obvyklý pobyt. Vo Vašom prípade v obvode súdu, kde máte prechodný pobyt v zahraničí. Konanie o rozvod manželstva v zahraničí bude finančne nároročnejšie ako na Slovensku. Pokiaľ máte záujem o rozvod na Slovensku, odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta, ktorého môžete splnomocniť na všetky právne úkony týkajúce sa rozvodu Vášho manželstva. Ak nemáte deti rozvod by mal byť bezproblémový, ak s ním bude súhlasiť aj Váš manžel. Po právoplatnom rozvode manželstva môžete buď uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM (Vášho majetku, ktorý ste nadobudli počas manželstva), alebo ak sa nedohodnete máte právo vyporiadať Vaše BSM prostredníctvom súdu. V každom prípade odporúčam kontaktovať advokáta. 

Trápi vás "Ako sa rozviesť zo zahraničia?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa rozviesť zo zahraničia?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku