Podotázka: Darovanie spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe (Spoluvlastníctvo)
Začlenenie novoobjaveného majetku do podielov dedičov v Urbárnom spoločenstve, Dobrý deň. Pekne prosím o odpoveď na riešenie tejto situácie: Dedičské konanie po mame a otcovi prebehlo v R.1998 a 2007, pričom som postúpila pôdu / podiely -orná poda, lúky, les/ v Urbárnom spoločenstve bratovi, zdedil ju teda po mame aj otcovi, je členom Urbárneho spoločenstva. A to bez akejkoľvek výplaty. V týchto dňoch som zistila na ROEP niekoľko ks nových LV spoluvlastníckych podielov na príslušnom Urbáre, kde je vlastníkom moja zomrela matka. - Je správne prejednať všetky LV naraz v jednom Návrhu na konanie o -novoobjavenom majetku alebo každý LV zvlᚍ? -Chcela som podať Návrh na konanie o novoobjavenom majetku sama, s tým, že mi brat odstúpi svoj podiel, je to celkové zo všetkých LV necelý ha, pričom by som si to vybavila a zaplatila sama. Mala by som aj ja pamiatku po mame. Najskôr súhlasil, potom odvolal. -Vysvetľujem si správne, že: Pri Konaní o novoobj. Máj. Pár. 175 x O.s. P sa koná o majetku, ktorý síce jestvoval v čase smrti poručiteľky, nebol ale zaevidovaný, nebol zahrnutý v ded. Konaní po poručitelke. V konaní o novoobj. Majetku sa už môže každý dedič rozhodnúť, či ho prijme alebo postúpi druhému dedičovi? Teraz ho chcem prijať. - Ak by bolo Konanie o novoobj. Máj., pre dvoch dedičov, je otázne, či by sa splnila podmienka 2000 m2 a 5000 m2. -Môže Urbár len priradiť- bez ded. Konania o novoobj. Máj -pôdu bratovi, lebo je už členom Urbáru? Ak áno, tak len jeho polovicu alebo aj moju? Ak áno, bolo by to umožnené malou výmerou m2? _ V tom prípade ako postupovať? -Teda akým spôsobom sa postupuje s vybavením jedného LV, postupuje sa tak so všetkými LV? -Mám dôvod sa to pýtať, lebo z Urbáru pri jednom LV, ktorého pôdu riešia, mi ponúkli možnosť podpísať Čestné prehlásenie, že odstúpim svoj podiel v prospech brata -urbárnika, lebo je to mala výmera m2. Ak by som s tým súhlasila, je to vôbec právne v poriadku? Do akej výmery sa to dá takto riešiť? - Môže si riešiť každý dedič ten LV, ktorý chce, bez toho, aby informoval druhého dediča? -Prosím o radu, ako najefektívnejšie postupovať, ďakujem - - -.
Odpoveď: Darovanie spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe
Odpovedá: Advokát (Žilina) (odpoveď odoslaná: 28.06.2017)
Dobrý deň.
Novoobjavený majetok po Vašej mame sa musí prejednať v dedičskom konaní bez ohľadu na to, ako bolo ukončené predošlé dedičské konanie. Iný spôsob nie je možný a ani nie je právne správny, pretože na liste vlastníctva je možné zmeniť vo Vašom prípade Vašu mamu len osvedčením o dedičstve.
Preto je potrebné podať žiadosť o dodatočné konanie o dedičstve na príslušný súd, na základe ktorej sa v dodatočnom dedičskom konaní prededí všetok novoobjavený majetok, t.j. všetky pozemky na všetkých LV, na ktorých je zapísaná Vaša mama. Kto tieto pozemky z dedičov nadobudne bude na dohode dedičov, pričom na toto dedičské konanie nemá vplyv dohoda dedičov uzatvorená v pôvodnom dedičskom konaní po Vašej mame.
JUDr. Milan Ficek, advokát