Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

Dobrý deň, vo vlastníctve som spoluvlastníkom 1/2 nebytového priestoru a prislúchajúceho spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu, ako aj k spoluvlastníckemu podielu na pozemku s danou veľkosťou. Plánujem darovať polovicu svojho spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe. Je to správne formulované vo darovacej zmluve týmto spôsobom: "Darca daruje touto zmluvou obdarovanému 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2 k nehnuteľnostiam a obdarovaný tento dar s vďakou prijíma"? Alebo je potrebné špecificky uviesť, že darujem 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2 k nebytovému priestoru a 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu k spoluvlastníckemu podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu a k pozemku danej veľkosti? Je číselné vyjadrenie, že darujem 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2, správne? Ďakujem.

Odpoveď: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

Dobrý deň, predmet darovania musíte vymedziť v darovacej zmluve dostatočne určito a zrozumiteľne. V prípadoch darovania častí zo spoluvlastníckych podielov sa zdá niekedy problematické ich matematické vyjadrenie v zmluve. V každom prípade Vám odporúčam špecifikovať časť zo spoluvlastníckeho podielu zlomkom ako uvádzate v prípade každej nehnuteľnosti zvlášť a taktiež aj jeho následné vyjadrenie k celku, aby bol zrejmý podiel spoluvlastníctva, ktorý sa prevádza. Dovoľujem si Vás upozorniť, že nejasné formulovaná a nezrozumiteľná zmluva trpí vadami právneho úkonu, ktoré ju robia absolutne neplatnou. V prípade záujmu Vám odporúčam kontaktovať advokátsku kanceláriu s požiadavkou vypracovania všetkých potrebných listín.