Darovanie podielu na nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Darovanie podielu na nehnuteľnosti

Dobry den.Moja otazka sa tyka dedicstva...po smrti otca som ja a moji traja surodenci zdedili po nom pol nasho domu..druha polka ostala matkina...ta si nasla priatela a teraz po 4rokoch spoluzitia nas nuti podpisat mu pravo dozivotneho byvania..moja otazka znie..moze mama dat toto dozivotne byvanie aj ked len jeden z nas by s tym nesuhlasil?a druha otazka moze mu mama darovat darovacou zmluvou svoju polku domu aj bez nasho vedomia?dakujem za odpoved

Odpoveď: Darovanie podielu na nehnuteľnosti

Dobrý deň, pokiaľ ide o darovanie podielu na nehnuteľnosti, ktorý (podiel) vlastní Vaša matka, tak toto je možné. Platí však, že vy ostatní ako spoluvlastníci máte predkupné právo (ktoré sa uplatňuje aj pri darovaní). Toto predkupné právo by však neplatilo, pokiaľ by považovala vaša matka svojho priateľa za blízku osobu. V občianskom zákonníku sa uvádza, že pri prevode nehnuteľnosti (aj darom) tretej osobe, ak táto tretia osoba je blízkou osobou, sa predkupné právo neuplatňuje. Matka by teda mohla darovať v tomto prípade svoj podiel svojmu priateľovi aj bez vášho súhlasu.

Pokiaľ ide o právo doživotného užívania celej nehnuteľnosti, museli by ste dať na to súhlas aj vy ako ostatní spoluvlastníci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Darovanie podielu na nehnuteľnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň,
zdedil som so sestrou rodinný dom so záhradou po rodičoch, ktorý už nežijú.
Svoj polovičný podiel na nehnuteľnosti chcem darovať mojim dvom deťom.
Potrebujem pri tom súhlas od sestry, ktorá so mnou odmieta, akokoľvek komunikovať a dohodnúť sa ?
V prípade ďalšieho predaja podielu by moje deti potrebovali znalecký posudok na nehnuteľnosť ?  Ďakujem. Jozef

Odpoveď: Darovanie podielu na nehnuteľnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.05.2020)

Dobrý deň,

podľa ust. § 140 Obč. zákonníka platí :

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."
 
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že súhlas sestry na darovanie podielu na dome nepotrebujete, keďže Vaše deti v zmysle ust. § 116 Obč. zákonníka sa považujú za blízke osoby.
Znalecký posudok odporúčame nechať vyhotoviť už teraz, nie následne, až keby deti chceli podiel na dome predať. Je to tak z dôvodu preukázania hodnoty domu vzhľadom na ust. zákona o dani z príjmov.

JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku