Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade nie je podstatné to, že ste väčšinový spoluvlastník. Podstatné je to, komu boli podiely na pozemku darované, či ide o blízke osoby v zmysle ust. § 116 a 117 Obč. zákonníka, keďže predkupné právo platí len v prípade, že by išlo o cudzie - tretie osoby. Podľa ust. § 140 Obč. zákonníka platí :
"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."
Blízkou osobou podľa § 116 a § 117 Obč. zákonníka je "príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka."
Z uvedených zák. ustanovení vyplýva, že ak podiely na pozemkoch boli darované blízkym osobám /napr. syn, dcéra, brat, mama, otec, vnúčatá/, spoluvlastníci neboli povinní Vám podiel na pozemkoch ponúknuť na predaj a Vy s tým nemôžete nič urobiť. Ak by však išlo o cudzie osoby, nie blízke osoby, ktorým bol podiel na pozemkoch darovaný, bolo porušené Vaše predkupné právo v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka.
Možnosťou z Vašej strany je, aby ste nových podiel. spoluvlastníkov vyzvali, aby Vám predali svoje podiely na pozemkoch. Ak by sa tak nestalo, budete musieť podať žalobu na súd o určenie relatívnej neplatnosti právneho úkonu - darovacej zmluvy a to ako voči nadobúdateľovi, tak aj prevodcovi, všetko v lehote 3 rokov v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka.
Odporúčam kontaktovať advokáta.