Predkupné právo pri darovaní podielu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo,

Otázka: Predkupné právo pri darovaní podielu

Dobrý deň, uplatňuje sa, prosím Vás, predkupné právo aj v prípade, keď chcem darovať môj podiel?

Odpoveď: Predkupné právo pri darovaní podielu

Dobrý deň,

v zmysle § 140 OZ Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Inak povedané ak nechcete Váš podiel darovať blízkej osobe (syn, manžel, sestra, brat. otec...) musíte ho najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Títo sa potom rozhodnú či ho odkúpia alebo nie. Teda aj pri darovaní sa uplatňuje predkupné právo. Potvrdzuje to aj ustálena judikatúra:

R 58/2005, R 57/2005

Predkupné právo podielového spoluvlastníka sa uplatňuje aj pri prevode spoluvlastníckeho podielu na základe darovacej zmluvy.