POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Darovanie nehnuteľnosti vnukovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Darovanie nehnuteľnosti vnukovi

Dobrý deň, moja matka chce darovať nehnuteľnosť našim deťom - 4-ročnému synovi a 4-mesačnej dcére. Môžete nám prosím poradiť, ako postupovať?

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti vnukovi

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

Zastúpenie maloletého pri právnom úkone

Vymedzenie právnych úkonov, na ktoré je maloletý spôsobilý, upravuje § 9 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v účinnom znení (ďalej len "Občiansky zákonník"), podľa ktorého maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

Bez ohľadu na veľmi nízky vek maloletých v danom prípade (4,5 ročné a 4 mesačné dieťa) je nutné konštatovať, že v aplikačnej praxi je považovaný prevod nehnuteľnosti (či už ide o prevod titulom kúpnej zmluvy, darovej zmluvy, zámennej či inej obdobnej zmluvy) považovaný za právny úkon, na ktorý nie je maloleté dieťa spôsobilé - teda nemôže takýto právny úkon samostatne vykonať.

Občiansky zákonník v § 26 ustanovuje, že pokiaľ fyzické osoby nie sú spôsobilé na právne úkony, konajú za ne ich zákonní zástupcovia.

Teda, ak má byť zmluvnou stranou zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti maloletý (teda fyzická osoba nespôsobilá pre nedostatok veku v plnom rozsahu na právne úkony), musí byť pri tomto právnom úkone zastúpený zákonným zástupcom.

Kto je zákonným zástupcom maloletého upravuje Občiansky zákonník v § 27 ods. 1 odkazom na zákon o rodine (ktorým je zákon č. 36/2005 Z. z. v účinnom znení, ďalej len "zákon o rodine").

Podľa § 31 ods. 1 zákona o rodine rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

Z uvedeného vyplýva, že ak chce stará matka darovať nehnuteľnosti maloletým vnúčatám, maloleté vnúčatá budú pri tomto právnom úkone zastúpené svojimi zákonnými zástupcami - rodičmi - a to obidvomi, keďže rodičovské práva a povinnosti prináležia obidvom rodičom a ide vzhľadom na to, o aký právny úkon pri zastupovaní dieťaťa ide, ide o podstatnú vec, na ktorej sa musia zhodnúť obaja rodičia. Teda aj na darovacej zmluve budú uvedení síce ako obdarovaní maloleté deti, no súčasne v zmluve bude pri každom maloletom dieťati uvedené, že je pri danom právnom úkone zastúpené a to obidvomi rodičmi. Zmluvu ako takú teda budú v zastúpení každého dieťaťa podpisovať obaja jeho rodičia.

Nad rámec vyššie uvedeného je potrebné upozorniť na skutočnosť, že ak by súčasťou darovacej zmluvy bola napr. aj zmluva o zriadení vecného bremena - práva doživotného bývania a užívania darovaných nehnuteľností v prospech rodičov maloletých detí, rodičia by už nemohli zastupovať svoje maloleté dieťa pri darovacej zmluve.

Podľa § 31 ods. 2 zákona o rodine totiž žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len „kolízny opatrovník").

V takomto prípade by rodičia museli pred uzavretím zmluvy podať na súd návrh, aby maloletým deťom ustanovil kolízneho opatrovníka, ktorý pri uzatváraní darovacej zmluvy, ktorej súčasťou bude aj napr. zmluva o zriadení vecného bremena - práva doživotného bývania a užívania darovaných nehnuteľností v prospech rodičov maloletých detí, bude maloleté deťi zastupovať.

Schválenie právneho úkonu súdom

Ak pôjde len o v otázke uvedený prípad - teda darovanie nehnuteľností starým rodičom maloletým vnúčatám, pri ktorom môžu byť maloleté deti zastúpené svojimi zákonnými zástupcami - rodičmi (nakoľko nedochádza ku kolízii záujmov medzi rodičmi a deťmi alebo deťmi zastúpenými tým istým rodičom), možno pristúpiť k uzatvoreniu darovacej zmluvy medzi starou matkou a maloletými vnúčatami. Jediným rozdielom medzi klasickou darovacou zmluvou uzavretou medzi dvomi osobami s plnou spôsobilosťou na právne úkony a týmto prípadom bude skutočnosť, že pri vymedzení zmluvných strán budú ako zákonní zástupcovia konajúci za každé dieťa uvedení obaja rodičia, ktorí následne zmluvu aj budú podpisovať.

Po takomto uzavretí zmluvy musia rodičia maloletých detí podať na súd návrh na schválenie právneho úkonu - darovacej zmluvy. Bez tohto dodatočného schválenia súdom nie je darovacia zmluva platným právnym úkonom. Uvedené vyplýva z § 28 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu. Súčasťou rodičovských práv a povinností je pritom podľa § 28 ods. 1 písm. c) zákona o rodine aj povinnosť správy majetku maloletých.

Po schválení právneho úkonu súdom môžu maloleté deti (opäť konajúc v zastúpení svojimi rodičmi ako zákonnými zástupcami), resp. ich stará matka ako darca podať príslušnému okresnému úradu, katastrálnemu odboru návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Neoddeliteľnou prílohou tohto návrhu nebude len darovacia zmluva, ale aj súdne rozhodnutie, ktorým súd schválil právny úkon, ktorý zákonní zástupcovia maloletých detí urobili v ich mene a na ich účet.