Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na radu ohľadom dedičstva. Moja manželka má jedinú sestru. Ich otec zomrel pred mnohými rokmi a obe sestry sa vtedy zriekli dedičstva v prospech matky. Po niekoľkých rokoch následne zomrela aj ich mama. Manželka a ja sme sa presťahovali z Bratislavy, ale jej sestra tam ostala. Starala sa o ich mamu a dokonca ju dala do ústavu, kde ju pravidelne navštevovala. Asi mesiac pred jej smrťou si nechala od nej darovať byt. Musím spomenúť, že mama bola niekoľkokrát liečená na psychiatrii a posledné dva až tri mesiace pred smrťou už nerozpoznávala moju manželku ani nikoho iného. Keď prebehlo dedičské konanie, boli rozdelené aj nejaké peniaze. Sestra manželke ustne sľúbila, že keď predá byt, dá jej polovicu. Tento rok sme sa náhodou dozvedeli, že byt už predala minulý rok. Keď jej manželka telefonovala a pýtala sa na peniaze, sestra to odmietla a povedala, že jej nič nedá. Začiatkom augusta uplynú tri roky od dedičského konania. Chcel by som sa spýtať, či je možné toto konanie ešte napadnúť. O tri týždne to budú presne tri roky. Byt bol darovaný v októbri 2010 a mama zomrela v decembri 2010. Ďakujem za vašu odpoveď. Ak by ste nám vedeli pomôcť, sme pripravení zaplatiť za vaše služby v prípade úspechu. S pozdravom.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

dobrý deň, pokiaľ by sa preukázalo, že mama v čase podpisu darovacej zmluvy nebola spôsobilá na právne úkony, potom tento právny úkon (darovacia zmluva) by bol absolútne neplatný. Pri bsolutnej neplatnosti právneho úkonu nie je premlčanie limitované troma rokmi, preto je možné túto darovaciu zmluvu napadnúť aj neskôr. Ak sa v súdnom konaní preukáže, že právny úkon darovania bol neplatný, tento byt bude predmetom dedenia a bude potrebné obnoviť dedičské konanie.

Odporúčame Vám preto začať napadnutím darovacej zmluvy. Súdne poplatky spojené s týmto konaním sa nepočítajú z hodnoty nehnuteľnosti. Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je poplatok za celé sudne konanie 99,50 €.