Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na radu ohľadom dedičstva. Moja manželka má jedinú sestru. Ich otec zomrel pred mnohými rokmi a obe sestry sa vtedy zriekli dedičstva v prospech matky. Po niekoľkých rokoch následne zomrela aj ich mama. Manželka a ja sme sa presťahovali z Bratislavy, ale jej sestra tam ostala. Starala sa o ich mamu a dokonca ju dala do ústavu, kde ju pravidelne navštevovala. Asi mesiac pred jej smrťou si nechala od nej darovať byt. Musím spomenúť, že mama bola niekoľkokrát liečená na psychiatrii a posledné dva až tri mesiace pred smrťou už nerozpoznávala moju manželku ani nikoho iného. Keď prebehlo dedičské konanie, boli rozdelené aj nejaké peniaze. Sestra manželke ustne sľúbila, že keď predá byt, dá jej polovicu. Tento rok sme sa náhodou dozvedeli, že byt už predala minulý rok. Keď jej manželka telefonovala a pýtala sa na peniaze, sestra to odmietla a povedala, že jej nič nedá. Začiatkom augusta uplynú tri roky od dedičského konania. Chcel by som sa spýtať, či je možné toto konanie ešte napadnúť. O tri týždne to budú presne tri roky. Byt bol darovaný v októbri 2010 a mama zomrela v decembri 2010. Ďakujem za vašu odpoveď. Ak by ste nám vedeli pomôcť, sme pripravení zaplatiť za vaše služby v prípade úspechu. S pozdravom.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

dobrý deň, pokiaľ by sa preukázalo, že mama v čase podpisu darovacej zmluvy nebola spôsobilá na právne úkony, potom tento právny úkon (darovacia zmluva) by bol absolútne neplatný. Pri bsolutnej neplatnosti právneho úkonu nie je premlčanie limitované troma rokmi, preto je možné túto darovaciu zmluvu napadnúť aj neskôr. Ak sa v súdnom konaní preukáže, že právny úkon darovania bol neplatný, tento byt bude predmetom dedenia a bude potrebné obnoviť dedičské konanie.

Odporúčame Vám preto začať napadnutím darovacej zmluvy. Súdne poplatky spojené s týmto konaním sa nepočítajú z hodnoty nehnuteľnosti. Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je poplatok za celé sudne konanie 99,50 €.

Trápi vás "Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, babka darovala dom svojmu synovi s tým, že ju bude dochovávať a pochová. Syn umrel pred siedmimi rokmi a dom prešiel na jeho ženu a deti. Nevesta babku ustavične slovne napádala, nikoho k nej nechcela pustiť a sama k nej nikdy neprišla, napriek tomu, že bývajú v jednom dome. Nedávno mala babka úraz. 32 hodín ležala na zemi a nik jej nepomohol, keďže jej nevesta tam nikoho nechcela pustiť. Babka ostala na polovicu ležiaca a ochrnutá na pravú ruku. Museli sme ju dať do domova. Jej nevesta nám bráni vo vstupe do domu a v odňatí babkiných vecí. Má babka nárok trvať na vrátení darovacej zmluvy, aj keď prešla z jej syna na nevestu a jej deti?

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 01.08.2024)

Dobrý deň,

po prečítaní vašej otázky nemôžem neuviesť, že ma skutočne mrzí do akej situácií sa vaša babka dostala. Darca má však právo žiadať vrátenie daru od dedičov obdarovaného iba v prípade, ak by sa už sám obdarovaný počas života dopustil voči nemu alebo členom jeho rodiny takého správania, ktorým by hrubo porušil dobré mravy. Pokiaľ sa aj on k darkyni správal "zle",  potom má darkyňa právo domáhať sa vrátenia daru.  V zmysle súdnej praxe treba pod pojmom správanie sa spôsobom hrubo porušujúcim dobré mravy rozumieť v praktickej rovine také správanie obdarovaného ako napríklad, že sa dopúšťa fyzického násilia, hrubých urážok voči darcovi alebo členom jeho rodiny. Naopak ak sa takéhoto konania syn darkyne (obdarovaný) nedopustil a dar sa stal predmetom dedičstva, žiadať o vrátenie daru od dedičov obdarovaného žiaľ nie je možné. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné napadnúť platnosť darovacej zmluvy, ak som už tretím vlastníkom (dedičom) nehnuteľnosti. Prvý majiteľ domu sa totiž snaží o jej návrat.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 03.06.2024)

Dobrý deň, právo napadnúť darovaciu zmluvu je osobným právom darcu, ktoré neprechádza na jeho právnych nástupcov, teda aj na dedičov. To znamená, že ako dedič nie je oprávnený napadnúť darovaciu zmluvu, ktorá bola uzavretá pred dedením. Toto platí, ak sa darovacia zmluva spĺňa všetky predpísané náležitosti právneho úkonu . Ak by ste potrebovali ďalšie právne poradenstvo, radi Vám pomôžeme, konzultáciu si môžete objednať cez našu webovú stránku www.ficek.sk.


Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja stará mama zomrela a zanechala štyroch potomkov, z ktorých jedno dieťa pred jej smrťou zomrelo a po ňom ostali dve deti. Počas svojho života stará mama buď napísala závet alebo predala byt, no nie sme si istí, ako presne to prebehlo, svojmu vnukovi. Jeho matka, teda dcéra po starkej, ešte žije. Mám otázku: Dá sa dedičstvo napadnúť? Jediným dôvodom by bolo, že sme sa o starú mamu celá rodina starali, a nebol dôvod na obavy ani od jednej strany. Vzťahy so starou mamou aj v rodine boli dobré. Nikto nevie, prečo a ako bola možno stará mama ovplyvnená pri predaji alebo prepise bytu na tohto vnuka. Majú jej vlastné deti právo na dedičstvo po byte svojej matky, alebo je už neskoro na akékoľvek nároky? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 21.04.2024)

Dobrý deň, v prípade otázky týkajúcej sa možnosti napadnúť dedičstvo, je potrebné rozlišovať medzi právnymi úkonmi vykonanými za života zosnulého a dedičským konaním. Ak bola nehnuteľnosť prevedená za života zosnulej na vnuka, tento úkon nie je predmetom dedičského konania a nenapadá sa v rámci neho. Je však možné, že by mohli byť dôvody na napadnutie tohto právneho úkonu pred súdom, napríklad z dôvodu nátlaku, podvodu alebo chyby vo vôli.

Každý prípad je však špecifický, a preto odporúčam obrátiť sa na advokáta, ktorý detailne prehodnotí všetky okolnosti prípadu, vrátane možnosti a podmienok napadnutia právnych úkonov vykonaných zosnulou za jej života. Pre podrobnejšiu konzultáciu si môžete objednať stretnutie cez našu webovú stránku www.ficek.sk.


Trápi vás "Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, s priateľkou by sme radi kúpili pozemok od jej otca. On však preferuje darovaciu zmluvu, pretože pozemok nemá vo vlastníctve viac ako 5 rokov, a tým chceme obísť platbu daní. Je to tak, že s priateľkou sme sa rozhodli vyplatiť jej dvoch súrodencov, pretože jej otec nechce za pozemok reálne peniaze, ale záleží mu na tom, aby sme súrodencov finančne odškodnili. Vlastníkmi pozemku sú momentálne priateľkin otec a jeho manželka. Obávam sa však, že v prípade ich úmrtia by si mohli súrodenci súdnou cestou nárokovať pozemok, aj keď budú už predtým vyplatení. Chceli by sme, aby pozemok bol napísaný na priateľku (jeho dcéru) a na mňa, pričom sme zatiaľ len partneri, nie manželia. Plánujeme na pozemku budovať dom. Moja predstava o dôkaze vyplatenia súrodencov zahŕňa transakciu cez bankový účet, pri ktorej by bolo uvedené meno súrodenca a ako účel platby by som uviedol "vyplatenie pozemku" a číslo parcely. Tento bankový výpis by som si chcel vytlačiť a uschovať pre prípad možných problémov. Rád by som však vedel s istotou, či takéto usporiadanie je právne nezvratné. Ďakujem za Vašu právnu radu.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 15.04.2024)

Dobrý deň, podľa slovenskej právnej úpravy, darovacia zmluva predstavuje záväzkovoprávny vzťah, pri ktorom darca niečo bezodplatne prenecháva alebo sľubuje prenechať obdarovanému, a obdarovaný tento dar alebo sľub prijíma. V prípade darovania nehnuteľnosti musí byť darovacia zmluva písomná, aby bola platná. Čo sa týka vyplatenia súrodencov vašej priateľky, je dôležité mať na pamäti, že darovacia zmluva je bezodplatný právny vzťah, pričom darca prevezme záväzok len voči obdarovanému, a súrodenci vašej priateľky by neboli stranami tejto zmluvy. Ich vyplatenie by preto malo byť riešené osobitnou dohodou medzi vami, priateľkou a jej súrodencami, ideálne s pravne záväzným ujednaním, ktoré jasne stanovia podmienky v prípade, ak by si robili nároky na pozemok po prijatí dohodnutých finančných sum.

Vo všeobecnosti, vyplatenie súrodencov a vystavenie príslušných platobných dokladov by mohlo slúžiť ako dôkaz o vyplatení, no v prípade súdnych sporov je dôležité mať dôkladne prepracované a právne ujednané dokumenty, ktoré jasne vylučujú možnosť nárokovania pozemku súrodencami v budúcnosti. Pretože nikto sa nemôže vzdať práv, ktoré vzniknú v budúcnosti. 

Avšak, je dôležité zdôrazniť, že darovaním nehnuteľnosti môžu vzniknúť aj ďalšie právne otázky alebo daňové dôsledky, preto odporúčame konzultovať túto situáciu s našim právnikom špecializovaným na majetkové právo.

Tiež treba myslieť na to, ze obchádzanie zákona, spôsobuje neplatnosť právneho úkonu. Nesmie to byť formulované ako vyplatenie pozemku kvôli zdaneniu. To či reálne má zaplatiť daň závisí od množstva okolností. 


Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj otec mi nedávno oznámil, že dom, ktorý získal do svojho vlastníctva po smrti mojej manželky, mojej mamy, s mojim a sestry súhlasom pri dedičskom konaní, plánuje prepísať na moju sestru. Nie je mi však známe, či má v úmysle použiť darovaciu alebo predajnú zmluvu. Svoj nesúhlas a výhrady som vyjadril už otcovi aj sestre, keďže viem, že naša zosnulá mamka si ešte za svojho života, priala, aby sa dom po smrti oboch rodičov rozdelil rovným podielom medzi nás obidvoch (každému na polovicu). Okrem toho mám obavy, že takto by som bol v podstate vydedený. Prosím, mám nejaké právne možnosti na zvrátenie tohto jeho rozhodnutia ešte za jeho života alebo aj po jeho prípadnej smrti?

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 04.03.2024)

Dobrý deň, úvodom musíme uviesť, že zrejme bolo chybou, že ste pri dedičskom konaní po úmrtí matky súhlasili s tým, aby váš podiel na dedičstve prešil výlučne na vášho otca, lebo týmto krokom ste mohli predísť terajšej situácii. Plne chápame vašu situáciu, ktorú považujete za krivdu voči vašej osobe.

Ak sa váš otec rozhodol, že dom daruje vašej sestre, potom vy ako jeho potomok s tým nič právne urobiť nemôžete, lebo otec je vlastníkom nehnuteľnosti a môže so svojim majetkom nakladať pdoľa svojho uváženia a nepotrebuje k tomu váš súhlas ako svojho potomka resp. budúceho dediča.

V prípade, že by došlo k úmrtiu otca, potom sa vašej sestre na jej dedičský podiel započíta hodnota darovaného domu a o toľko bude sestra menej dediť. Tu je však podmienkiu to, aby predmetom dedenia po otcovi bol majetok nejakej hodnoty, ktorý by toto započítanie umožnil. Ak predmetom dedenia už nebude nič, potom sestra nie je povinná vám nič vyplácať.

Preto najspravodlivejšie riešenie by bolo, aby otec dom daroval vám a vašej sestre a to v rovnakom pomere k celku, pričom môžete otcovi uviesť, že toto si priala aj vaša mama. Právne je to však nevymožiteľné, aby otec dom resp. podiel na dome daroval aj vám.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj brat získal byt darovacou zmluvou od našej mamy. Medzitým sa oženil a má dve deti. Moji rodičia pokračujú v bývaní v tomto byte. Ak by sa brat rozviedol, musel by zo spoločného majetku vyplatiť svoju manželku, hoci byt je písaný iba na jeho meno? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 06.12.2023)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že byt je vo výlučnom vlastníctve vášho brata a to na základe darovacej zmluvy. Uvádzame, že v zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka predmetný byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a teda v prípade rozvodu predmetný byt nebude predmetom vyporiadania BSM. Manželka nemá teda právny nárok na vyplatenie podielu z predmetného bytu.

Aj keď sa v otázke nepýtate na ďalej uvedené, poznamenávame, že ak by došlo k úmrtiu brata, byt bude predmetom dedenia a dedičmi bytu budú manželka vášho brata a jeho vlastné deti, všetci v rovnakom pomere k celku. V tomto smere je preto možné, aby brat spísal závet ohľadom tohto darovaného bytu a ako dedičov stanovil napr. výlučne svoje deti. Manželka nebude môcť predmetný závet napadnúť z dôvodu, že nie je dedičom a to preto, že manželka nie je neopomenuteľným dedičom. Neopomenuteľnými dedičmi v zmysle ust. Obč. zákonníka sú výlučne deti vášho brata.

 


Trápi vás "Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj otec bol ťažký alkoholik, a preto moja babička pred piatimi rokmi prepísala byt na otcovho brata. Súčasťou tejto dohody bolo, že keď babička zomrie, bude mi vyplatený môj podiel po predaji bytu, aby otec nemohol peniaze spotrebovať na alkohol. Táto dohoda bola ustálenej povahy a bolo o nej dohodnuté medzi všetkými zúčastnenými osobami. Avšak môj otec zomrel vo februári 2023 a babička následne zomrela v marci. Teraz vlastní byt môj strýko, ktorý ho prenajíma, a povedal mi, že mi nebude vyplatený žiadny podiel z predaja bytu. Mám právny nárok napadnúť túto zmluvu alebo nemám nárok na nič? Ďakujem za informáciu.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 05.12.2023)

Dobrý deň,
vo veci uvádzame, že pokiaľ nebola spísaná žiadne zmluva, potom vy sa nedomôžete podielu na predajnej cene bytu. Ide aj o to, že ak stará mama byt darovala svojmu synovi, on môže s bytom nakladať podľa svojho uváženia.

Z otázky predpokladáme, že dedičské konanie ešte neprebehlo, preto v dedičskom konaní po starej mame žiadajte započítanie predmetného daru na dedičský podiel brata vášho nebohého otca, čo v podstate znamená, že o toľko bude menej dediť, resp. po svoje matke /vašej starej matke/ už nezdedí nič, lebo jeho dedičský podiel je vyčerpaný darovaným bytom. Podstatné však je čo bude predmetom dedenia po starej matke. Keďže váš otec zomrel, dedičom po ňom v dedičskom konaní budete vy ako vnučka starej matky.


Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či existuje výnimka pre započítanie daru v prípade, že bol darovaný otcom pred uzavretím jeho druhého manželstva. Ide o majetok, ktorý otec dostal v darovaní od svojich rodičov a následne ho daroval svojim deťom z prvého manželstva. Problém vzniká, keďže jeho druhá manželka si nárokuje započítanie týchto darov.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 15.11.2023)

Dobrý deň,
zákon nerozlišuje, či bol dar pred manželstvom alebo po ňom. Dôležité je to, kto daroval komu a ci nešlo o obvyklé darovanie. Takže nasledujúca manželka má právo žiadať započítanie daru deťom z predchádzajúceho manželstva. 


Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, som vydatá a mám s manželom 2 deti. Moja mama mi chce darovať byt. Moja otázka znie: v prípade mojej smrti, bude tento byt dediť aj môj manžel alebo budú byt dediť len naše deti, keďže moja mama ho daruje len mne? Ďakujem, Jana.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 05.10.2022)

Dobrý deň,
v prípade, že by vám mama darovala byt, teda boli by ste jedinou obdarovanou, potom byt by bol vo vo vašom výlučnom vlastníctve. Byt by teda nepatril ani do podielového spoluvlastníctva manželov, čo vyplýva z ust. § 143 Obč. zákonníka.

Uvádzame ďalej, že ak by došlo k vášmu úmrtiu, zákonnými dedičmi bytu by sa stali vašej dve deti a manžel, všetci v rovnakom pomere k celku, čo vyplýva z ust. § 473 Obč. zákonníka. Ak chcete, aby výlučnými vlastníkmi bytu v prípade vášho úmrtia by boli výlučne vaše dve deti, môžete spísať závet, kde ustanovíte vaše dve deti ako jediných závetných dedičov a určíte aj podiely na byte. Závet odporúčam nechať spísať notárovi. Manžel nebude môcť napadnúť tento závet z dôvodu, že sa nestane dedičom tohto bytu a to z jednoduchého dôvodu, že manžel nie je neopomenuteľným dedičom v zmysle ust. § 479 Obč. zákonníka. Neopomenuteľnými dedičmi sú výlučne deti bez ohľadu na to či sú plnoleté alebo maloleté.


Trápi vás "Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy (Dedičské právo)

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť, ako mám postupovať, aby som získal celý pozemok, na ktorom 1/16 pripadá osobe, ktorá už nie je nažive a jej dediči pozemok nezdedili? Pozemok má rozlohu 28 m2 a má 6 vlastníkov.

Odpoveď: Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 25.05.2022)

Dobrý deň,
vlastníkov, ktorých žijú a poznáte môžete osloviť ohľadom kúpy. Vlastník, ktorý zomrel, ale poznáte jeho dedičov - tí budú musieť tzv. predediť tento podiel a následne budete môcť podiel od nich odkúpiť. Ak by sa jednalo o neznámeho spoluvlastníka, ktorého podiel spravuje Slovenský pozemkový fond, môžete ich požiadať o vysporiadanie vlastníctva. Z ich strany však reakcia trvá niekedy aj roky.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie a napadnutie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.