Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Dobry den, moja mamka sa rozhodla, ze daruje svoju polovicu domu + pozemku dcere alebo vnukovi (to este nie je rozhodnuta). Chcem sa opytat, ako postupovat v pripade, ked jej manzel este zije, ale ona nechce, aby to on vedel? Dakujem za odpoved. Prajem pekny den.

Odpoveď: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Dobrý deň, Vaša otázka je v časti "jej manžel" trochu neurčitá, nakoľko nie je jasné, či máte na mysli manžela Vašej mamy alebo manžela Vašej sestry. Ak ide o prvý prípad, je potrebné najprv posúdiť to, či Vaša mama vlastní nehnuteľnosť spolu s jej manželom v BSM alebo je výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak vlastnia nehnuteľnosť spolu v BSM, bude potrebné, aby na darovacej zmluve boli obaja manželia uvedený ako darcovia. Inak môže jej manžel zmluvu napadnúť, nakoľko na nakladanie so spoločnou vecou, nie bežným spôsobom je potrebný súhlas oboch manželov. Ak je výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, môže 1/2 domu a pozemku bez akýchkoľvek problémov darovať dcére, resp. vnukovi. Nakoľko je nehnuteľnosť jej výlučným vlastníctvom, iba ona sama rozhoduje akým spôsobom bude nakladať s nehnuteľnosťou. Ak Vaša otázka smerovala na manžela Vašej sestry, tak si Vám dovoľujem uviesť, že v zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka veci nadobudnuté darom počas trvania manželstva, nepatria do BSM. Ak jej manželovi nepoviete, že nadobudla 1/2 domu a pozemku na základe darovacej zmluvy, jediným spôsobom ako sa to môže dozvedieť je kataster nehnuteľností. Prostredníctvom internetového portálu katastra nehnuteľností môže každý vyhľadať konkrétnu nehnuteľnosť (alebo osobu) a zistiť kto je jej vlastníkom (prípadne aké nehnuteľnosti osoba vlastní). Ak nechce Vaša sestra, aby jej manžel zistil, že nadobudla 1/2 domu a pozemku len z dôvodu budúceho vyporiadania BSM, v tomto smere sa nemá čoho obávať, nakoľko v zmysle vyššie uvedeného zákonného ustanovenia veci nadobudnuté počas manželstva darom nepatria do BSM.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku (Spoluvlastníctvo)

Ja a moje tri deti sme vlastníkmi domu a záhrady v rovnakom podiele teda, každý máme zo všetkého 1 /4. Mám však 5 detí a dve deti vlastníkmi nie sú, ale ja ako matka, ale aj moje prvé tri deti súhlasia, aby sa aj ich dvaja zvyšní súrodenci stali vlastníkmi a všetci by sme boli v rovnakom podiele teda, každý by mal 1/6. Môžme postupovať tak, že my štyria zatiaľ vlastníci na jednom doklade uvedieme, že sa každý vzdávame jednej dvanástiny a konkrétne uvedieme: dvaja sa po jednej dvanástine vzdávame v prospech piatej osoby a ďalší dvaja sa každý po jednej dvanástine vzdá v prospech 6. osoby. Alebo sa majú vystaviť 4 darovacie zmluvy - každá osoba bude darovať jednu svoju dvanástinu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.09.2018)

Dobrý deň, za účelom dosiahnutia Vášho cieľu sa javí ako najjednoduchší (a vzhľadom na poplatkovú povinnosť na katastri a poplatok za úradne overenie podpisov) spôsob vyhotovenie jednej darovacej zmluvy, ktorou by každý z podielových spoluvlastníkov daroval určitý podiel ostatným dom podielovým spoluvlastníkom. Samozrejme výšku darovaného podielu by bolo potrebné vypočítať presne matematicky tak, aby v konečnom dôsledku mal každý podielový spoluvlastník podiel 1/6. Táto zmluva musí mať všetky zákonné náležitosti, aby príslušný okresný úrad katastrálny odbor. Rovnako musí byť zo zmluvy zrejmé, v akom podiele a komu sa darujú podiely.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Mama mi chce darovať s vecným bremenom doživotného práva jej časť domu. Brat je menšinový vlastník a na jeho časti je záložné právo - exekútor. Ako postupovať? Je možné, aby mi mama darovala časť domu, bez komplikácií? Ak by som chcela časom odkúpiť od exekútora časť bratovej časti, akú čiastku môže žiadať? ĎAKUJEM Vám za pomoc.

Odpoveď: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.08.2018)

Dobrý deň, ak je exekúciou zablokovaný iba spoluvlastnícky podiel Vášho brata, môže Vám mama darovať svoj spoluvlastnícky podiel, ale nemôže zriadiť vecné bremeno práva doživotného užívania a bývania. Na zriadenie vecného bremena je totiž potrebný súhlas všetkých podielových spoluvlastníkov. Tzn. že v tomto prípade by musel so zriadením vecného bremena súhlasiť aj jej brat. Vo vzťahu k odkúpeniu jeho spoluvlastníckeho podielu je nutné vedieť, že ak by chcel jej brat na Vás previesť spoluvlastnícky podiel, musí vyplatiť všetky exekúcie. Majetok človeka, voči ktorému je vedené exekučné konanie nie je možné prevádzať. Ak by tak spravil, bol by tento právny úkon neplatný. V takýchto prípadoch sa väčšinou postupuje tak, že záujemca o kúpu nehnuteľnosti vyplatí priamo súdnemu exekútorovi všetky exekúcie (čo predstavuje časť kúpnej ceny nehnuteľnosti) a zvyšnú časť vyplatí prevodcovi (v závislosti od hodnoty jeho spoluvlastníckeho podielu a výšky exekúcii).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem, som rozvedený a s exmanželkou máme dvojizbový byt, ja svoju 1/2 chcem dať, darovať, prepísať dcére. Aký je prosím najjednoduchší spôsob. Ďakujem, prajem pekný večer. Exmanželka s tým súhlasí.

Odpoveď: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.06.2018)

Dobrý deň,

ak bol byt v bezpodielovom spoluvlastníctve a nedošlo k jeho vyporiadaniu a od rozvodu neuplynuli 3 roky, potom sa na byt stále vzťahuje režim BSM, v takom prípade, ak by ste chceli previesť časť na dcéru, museli by ste určitý podiel previesť obaja. Inak povedané v BSM neexistujú osobitné podiely a osude nehnuteľnosti musia rozhodnúť obaja (aj bývalí) manželia, pretože potom riskujete neplatnosť právneho úkonu.

Ak by bol byt v podielovom spoluvlastníctve, môžete svoj podiel previesť na dcéru bez toho, aby ste ho ponúkali exmanželke.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku