Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Dobrý deň, moja mama sa rozhodla darovať svoju polovicu domu a pozemku buď dcére alebo vnukovi, no ešte sa nerozhodla. Chcel by som sa opýtať, ako postupovať v prípade, keď jej manžel ešte žije, ale ona nechce, aby o tom vedel? Ďakujem za odpoveď. Prajem Vám pekný deň.

Odpoveď: Darovanie polovice nehnutelnosti+pozemku

Dobrý deň, Vaša otázka je v časti "jej manžel" trochu neurčitá, nakoľko nie je jasné, či máte na mysli manžela Vašej mamy alebo manžela Vašej sestry. Ak ide o prvý prípad, je potrebné najprv posúdiť to, či Vaša mama vlastní nehnuteľnosť spolu s jej manželom v BSM alebo je výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak vlastnia nehnuteľnosť spolu v BSM, bude potrebné, aby na darovacej zmluve boli obaja manželia uvedený ako darcovia. Inak môže jej manžel zmluvu napadnúť, nakoľko na nakladanie so spoločnou vecou, nie bežným spôsobom je potrebný súhlas oboch manželov. Ak je výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, môže 1/2 domu a pozemku bez akýchkoľvek problémov darovať dcére, resp. vnukovi. Nakoľko je nehnuteľnosť jej výlučným vlastníctvom, iba ona sama rozhoduje akým spôsobom bude nakladať s nehnuteľnosťou. Ak Vaša otázka smerovala na manžela Vašej sestry, tak si Vám dovoľujem uviesť, že v zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka veci nadobudnuté darom počas trvania manželstva, nepatria do BSM. Ak jej manželovi nepoviete, že nadobudla 1/2 domu a pozemku na základe darovacej zmluvy, jediným spôsobom ako sa to môže dozvedieť je kataster nehnuteľností. Prostredníctvom internetového portálu katastra nehnuteľností môže každý vyhľadať konkrétnu nehnuteľnosť (alebo osobu) a zistiť kto je jej vlastníkom (prípadne aké nehnuteľnosti osoba vlastní). Ak nechce Vaša sestra, aby jej manžel zistil, že nadobudla 1/2 domu a pozemku len z dôvodu budúceho vyporiadania BSM, v tomto smere sa nemá čoho obávať, nakoľko v zmysle vyššie uvedeného zákonného ustanovenia veci nadobudnuté počas manželstva darom nepatria do BSM.