Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Nitra

Otázka: Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ?

Dobrý deň, v roku 2004 sme od neho dostali na dar nehnuteľnosť - byt. Na darovacej zmluve sme spolu s manželom. Táto nehnuteľnosť bola prenajímaná, no neuplatňovali sme odpisy do daňových výdajov. V tomto roku plánujeme byt darovať synovi. Chcela by som sa opýtať, či je v tomto prípade darovanie oslobodené od dane z príjmu? Ďakujem.

Odpoveď: Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ?

Dobrý deň, darovanie má v našom právnom poriadku bezplatný charakter. Darca obdarovanému bezplatne prenecháva vec a obdarovaný ju prijíma. Daň z príjmu sa platí len z odplatného prevodu nehnuteľnosti (v zmysle zákona č. 554/2003 Z. z.). Z toho vychádzajúc z darovania nehnuteľnosti sa neplatí daň z príjmu.