Prepis rodičovského domu bez súhlasu súrodencov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Prepis rodičovského domu bez súhlasu súrodencov

Po svadbe som so svojím manželom ostala bývať u rodičov. Dôvodom bol nielen výpomoc pri prácach na rodinnom dome, ale aj spolufinancovanie poplatkov za energie. Žijeme v dvojgeneračnom dome s vlastným vchodom. Máme dve školopovinné deti a už 18 rokov sa staráme o tento dom, postupne ho vylepšujeme a udržiavame. Ja mám dvoch súrodencov, ktorých sme chceli ešte počas života našich rodičov vyplatiť. Naši rodičia plánujú prepísať dom na mňa a na môjho manžela, avšak môj súrodenci výšku ponúkanej sumy považujú za nedostačujúcu. Počas našej spoločnej cesty môj manžel viackrát pomáhal pri stavbe a rekonštrukcii domov oboch mojich súrodencov. Aj keď so svojím manželom pracujeme, sme iba robotníci a nemáme možnosti splácať väčší úver. Chceli by sme vedieť, ako máme v tejto situácii postupovať, pretože nechceme sa súdiť. Je možné, aby rodičia prepísali dom aj bez súhlasu mojich súrodencov?

Odpoveď: Prepis rodičovského domu bez súhlasu súrodencov

Dobrý deň.

Ak som situáciu správne pochopil, Vaši rodičia vlastnia dom (v ktorom spolu s nimi bývate). Vy a Vaši rodičia už myslíte na to, že na predmetnú nehnuteľnosť máte Vy a Vaši 2 súrodenci rovnaký nárok, tj. každému súrodencovi by patrila 1/3 z hodnoty domu (v prípade dedenia).

Pokiaľ sú Vaši rodičia výlučnými vlastníkmi rodinného domu (nehnuteľnosti), v ktorom bývate, môžu s ním nakladať podľa svojej slobodnej vôle. Z tohto dôvodu Vám môžu dom darovať alebo predať, bez toho, aby na to potrebovali súhlas tretej strany (súrodencov).

Pokiaľ však tieto peniaze chcú rodičia dať Vašim súrodencom môžete to urobiť aj tak, že nechát dom oceniť znalcom a z predmetnej ceny odpočítate tretinu, zvyšok zaplatíte Vašim rodičom a tí tieto peniaze prenechajú Vašim dvom súrodencom (znalecký posudok by Vás však stál zrejme nemalú sumu, na druhej strane by Vám mohol pomôcť predísť sporom pre domnelo nízku kúpnu cenu). Samozrejme môže započítavať aj pomoc na stavbe, prípadne iné skutočnosti, rekonštrukcie atď...V zmluve o prevode nehnuteľnosti môžete uviesť, že z kúpnej ceny sa odpočítala suma, o ktorú ste dom zveľadili, môžete tam napr. zriadiť vecné bremeno (spočívajúce v doživotnom užívaní tejto nehnuteľnosti Vašimi rodičmi), čo by tiež mohlo znížiť kúpnu cenu. Toto všetko je však otázka dohody, pretože pokiaľ by rodičia chceli, môžu Vám dom previesť aj za 1,- €.