POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Čo je dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Čo je dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru?

Dobrý deň, jeden z našich zamestnancov nenastúpil do práce a ani nemá v úmysle tak urobiť. U nás pracuje už sedem rokov. Môžeme mu vzhľadom na porušenie pracovnej disciplíny poskytnúť okamžité ukončenie pracovného pomeru, keďže sa nedostavil do práce? V našich interných podmienkach máme totiž ustanovené, že nepriemerné dochádzanie bez oznámenia automaticky vedie k ukončeniu pracovnej zmluvy. Ďakujem.

Odpoveď: Čo je dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru?

Dobrý deň, podľa § 68 ods. 1 pís. b) Zákonníka práce (ZP), zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu. Kvalifikácia závažného porušenia pracovnej disciplíny zavisí od okolností konkrétneho prípadu, pričom sa prihliada na osobu zamestnanca, pracovnú pozíciu, mieru zavinenia, spôsobu porušenia pracovnej disciplíny. Najčastejšie sa porušenie pracovnej disciplíny hodnotí s ohľadom na porušenie základných povinností zamestnanca uvedených v § 81 ZP. Prítomnosť na pracovisku je však úplne základnou povinnosťou zamestnanca a preto jej porušenie je závažným disciplinárnym prehreškom a dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru