Máte
otázku?

Dedenie po smrti manžela a BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina

Otázka: Dedenie po smrti manžela a BSM

Dobrý deň, rada by som sa opýtala nasledovné: mám 36 rokov, môj manžel má 63 rokov. Ja nemám žiadne deti, no môj manžel má z prvého manželstva dve dospelé deti. Spolu máme spoločný majetok a našli sme si aj určitý majetok. Každý z nás má svoj účet v banke. Chcela by som sa spýtať, či v prípade úmrtia môjho manžela budú jeho deti dediť aj financie z môjho účtu, keďže je súčasťou spoločného majetku. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

Dobrý deň, v prípade, keď zanikne manželstvo smrťou jedného z manželov musí dôjsť najprv k vyporiadaniu BSM. Tzn. že sa musí rozhodnúť, čo z BSM patrilo zosnulému manželovi, čo pozostalému manželovi. Napr. v situácii, ktorú ste opísali Vy, by sa najprv vyporiadalo BSM (všetok majetok v rámci BSM by sa vyporiadal v zmysle § 150 OZ, t.j. tak, aby podiely oboch manželov boli rovnaké) a až následne sa majetok, ktorý by pripadol zosnulému manželovi, stane predmetom dedičského konania. Jeho deti nemôžu dediť majetok, ktorý v rámci vyporiadania BSM súd prisúdil Vám. Ak by zosnulý manžel prostredníctvom závetu nedisponoval so svojim majetkom, dedilo by sa zo zákona. V obdobnej situácii ako je Vaša by dedili dedičia prvej zákonnej skupiny (t.j. potomci a manželka).

Peniaze na Vašom účte, ak boli zarobené počas manželstva patria do BSM a preto by boli predmetom vysporiadania a následne predmetom dedenia. Preto je lepšie mať peniaze v hotovosti.

Trápi vás "Dedenie po smrti manžela a BSM" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcela som vás poprosiť o radu. Manžel mal firmu, s.r.o., v ktorej bol konateľom a zároveň aj štatutárom. Manžel ale zomrel, a na jeho podnikateľské účty chodia peniaze od odberateľov. Zatiaľ neprebehlo dedičské konanie. Ja ako jeho manželka môžem s týmito financiami disponovať? Nie sú zablokované bankou kvôli úmrtiu manžela? Prípadne, je možné, aby odberatelia zasielali úhrady faktúr aj na iný ako podnikateľský účet? Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom M.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 26.07.2024)

Dobrý deň, z kontextu otázky predpokladáme, že vy v predmetnej spoločnosti nepracujete a ani nemáte písomné dispozičné oprávnenie na disponovanie s bankovým účtom s.r.o..

Ak je to tak, vy nemôžete s predmetnými bankovými účtami disponovať hoci ste manželkou konateľa spoločnosti. Nie je rovnako právny dôvod na to, aby odberatelia spoločnosti uhradzujúci faktúry, aby tieto uhradzovali na iný bankový účet, ku ktorémumáte vy prístup.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, po úmrtí manželky môžem používať auto, ktoré bolo napísané na manželku?

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 28.06.2024)

Dobrý deň,

ak auto patrilo do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), môžete ho používať aj po smrti manželky, avšak je potrebné zohľadniť rôzne právne aspekty. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka do BSM patrí všetko, čo niektorý z manželov nadobudol počas manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom. Po smrti manželky sa bezpodielové spoluvlastníctvo mení na podielové spoluvlastníctvo. Dedičia musia rozhodnúť o ďalšom použití a vlastníctve automobilu.

O disponovaní s vecou sa rozhoduje podľa veľkosti dedičských podielov aj keď ešte neprebehlo dedičské konanie. Ako manžel máte hneď 1/2 plus podiel na dedičstve. 


Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či sa vkladná knižka vydaná výlučne na meno manželky a peniaze na nej nachádzajúce stávajú predmetom dedenia po úmrtí manžela.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 25.05.2024)

Dobrý deň, áno, vkladná knižka znejúca výlučne na meno manželky a eurá na nej sú predmetom dedenia. V zmysle § 473 Občianskeho zákonníka dedením prechádzajú všetky práva a povinnosti poručiteľa okrem tých, ktoré sú viazané na jeho osobu alebo ktoré prechádzajú na inú osobu podľa osobitných predpisov. Vkladná knižka a eurá na nej nie sú viazané na osobu manželky, a preto prechádzajú na jej dedičov.


Trápi vás "Dedenie po smrti manžela a BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, dobrý večer, mám otázku. Môj manžel zomrel. Pred svadbou vlastnil byt, počas nášho manželstva sme mali spoločné auto a zároveň mu jeho otec daroval ďalší byt. Spoločne máme syna. Manžel mal z predchádzajúceho manželstva tiež dcéru. Rada by som vedela, čo tieto okolnosti znamenajú pre mňa v súvislosti s dedičstvom. Treba tiež povedať, že z manželstva sú nejaké dlhy. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 03.05.2024)

Dobrý deň, môžeme si to rozobrať postupne. 

Pokiaľ ide o veci, ktoré ste naddobudli spolu počas vášho manželstva, tieto sú vo vašom bezdpodielovom spoluvlastníctve, ktoré smrťou vášho manžela zaniklo. Preto ako prvé na dedičskom konaní bude potrebné vyporiadať bezdpodielové spoluvlastníctvo manželov, z ktorého 1/2 patrí výlučne vám a 1/2 pripadne do dedičsva po vašom manželovi a stane sa predmetom dedenia. Uvedené platí aj vo vzťahu k dlhom, .t.j 1/2 dlhov pripadne do dedčistva.  Z tejto jednej polovice budete dediť aj vy spolu so všetkými deťmi manžela (spolu s vašim spoločným synom a dcérou vášho manžela), a to rovným dielom. Každý z Vás 1/3 za predpokladu, že manžel nezanechal závet a bude sa dediť podľa zákona. Rovnako každý budete  zodpovedný za dlhy poručiteľa v rozsahu zdedeného dedičského podielu, a to až do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. 

Pokiaľ ide o byt nadobudnutý pred manželstvom a byt, ktorý dostal manžel darom od svojho otca, tieto oba sú vo výlučnom vlastníctve vášho manžela, nakoľko veci nadobudnuté darom jedným z manželov počas manželstva sa nenadobúdajú do BSM, ale sú z neho vyňaté, ide o tzv. zákonnú výnimku, nadobúda ich manžel, ktorý dar dostal, do svojho výlučného vlastníctva. Čiže oba byty budú predmetom dedenia po vašom manželovi, a to v celku. Na každom byte zdedíte vy 1/3, za predpokladu, že manžel nezanechal závet a bude sa dediť podľa zákona. 


Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to s dedením po manželovi. Má dcéru zo vzťahu pred naším manželstvom, s ktorou nie je v kontakte. V prípade jeho úmrtia by som chcela vedieť, či má aj ona nárok na dedičstvo. Keďže o nej nič nevieme, zaujíma ma, či bude musieť byť súčasťou dedičského konania a na aký podiel má právo.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 02.05.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že dcéra vášho manžela je zákonným dedičom po ňom. To, že nie sú v kontakte nie je pre prípad dedenia podstatné. Dedenie sa tiež nezakladá na princípe zásluhovosti resp. na starostlivosti a záujmu dieťaťa o rodiča.

Podľa ust. § 473 Občianskeho zákonníka platí :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."   Uvádzame, že v  dedičkom konaní sa najprv vyporiada majetok, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a vám ako pozostalej manželke by pripadla jedna polovica a druhá polovica by bola predemtom dedenia a to v rovnakom pomere /t.j. po 1/4 k celku/.

Ak je problém ohľadom majetku, potom riešením, aby dcéra manžela nebola dedičom je darovať majetok manžela napr. na vás ako jeho manželku. Uvedené sa však netýka bezpodielového spoluvlastníctva manželov, lebo manžel vám právne nemôže darovať majetok, ktorý patrí do BSM.

Riešením je však spísanie závetu, na čo odporúčame kontakotovať notára. S/časne mže spísať listinu o vydedení.

Dcéra vášho manžela sa dedičského konania nemusí zúčastniť osobne, môže na uvedené konanie splnomocniť inú osobu, prípadne advokáta.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, pán Ficek, mám takúto otázku: S manželom vlastníme rodinný dom a manželov brat má u nás prihlásený trvalý pobyt, okrem toho máme jedného syna. Je možné, aby manželov brat tiež dedil? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 18.04.2024)

Dobrý deň, vo veci uvdzame, že v prípade, že by došlo k úmrtiu vlastníka domu, ktorý ako vyplýva z otázky, je v bezdpodielovom spoluvlastníctve manželov, zákonnými dedičmi domu budú v zmysle ust. § 473 Občianskeho zákonníka pozostalý manžel a dieťa manželov, teda váš syn. 

Brat vášho manžela nie je zákonným dedičom po vašom manželovi a samozrejme , že nie je ani zákonným dedičom po vás ako manželke. Samotné prihlásenie na trvalý pobyt na adrese nehnuteľnosti nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti a ani k vlastníkovi nehnuteľnosti.


Trápi vás "Dedenie po smrti manžela a BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, môj manžel zomrel pred 27 rokmi a spoločne máme dospelú dcéru. Manželov brat a sestra sa dohodli, že po smrti mojich svokrovcov zdedia byt spoločne - tento by mal pripadnúť žijúcemu synovi, ktorý by sa mal na jeho hodnote polovične vyrovnať s mojou dcérou. Manželova sestra už predtým dostala nejaké majetky. Po smrti svokra umiestnil jeho syn moju svokru do domova dôchodcov a neskôr sme sa dozvedeli, že byt bol za ich života prepísaný na neho. Sľúbil, že sa s mojou dcérou vyrovná, avšak nevedela som o tom a nezamiešala som sa do ich záležitostí. Mužov brat následne byt predal, ale odmietol sa s mojou dcérou po zosnulom bratovi, mojom manželovi, vyrovnať. Dohoda bola len ústna a svokra ešte žije, avšak moja dcéra sa zdá, že po svojom otcovi nezdedí nič. Je možné v tejto situácii podniknúť nejaké právne kroky, keďže celý majetok bol prepísaný na jedného syna?

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 15.04.2024)

 Dobrý deń, vo veci uvádzame, že ak rodičia vášho nebohého manžela nehnuteľnosť - byt - darovali výlučne svojmu synovi,  bolo to ich oprávnenie a nepotrebovali k tomu súhlas svojich budúcich dedičov. Ústny prísľub vyplatenia vašej dcéry ako potomka vášho manžela zo strany brata vášho manžela nemá právne účinky.

Za tohto právneho stavu už teda nemôže vaša dcéra po právnej stránke urobiť nič, žaloba podaná na súd by bola zamietnutá.

Uvádzate v otázke, že matka vášho manžela žije a preto v prípade jej úmrtia zákonným dedičom po vašom manželovi ako jej synovi bude vaša dcéra a to v rozsahu podielu, ktorý by pripadol na vášho manžela ak by žil.

V dedičskom konaní však bude musieť vaša dcéra žiadať, aby darovaný byt bol započítaný na dedičský podiel syna vašej svokry ako zákonného dediča a o toľko bude on menej dediť. Nie je podstatné, že v čase dedičského konania je už byt predaný. Otázkou však je či predmetom dedičského konania bude vôbec nejaký majetok. Syn vašej svokry však zo zákona nie je povinný vašej dcére nič vyplácať, aj keby predmetom dedičského konania nebol žiadny majetok.


Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, ako prebieha dedenie dvoch áut po úmrtí manžela. Je možné prepísať jedno auto na manželku? A zaujímalo by ma, či náklady na pohreb zdedia aj dospelé deti, teda dediči. Ďakujem pekne. S pozdravom, J.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 08.02.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že právne v tom nevidíme problém, aby jedno motor. vozidlo na základe výsledkov dedičského konania pripadlo manželke, keďže v dedičskom konaní sa najprv vyporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, kde manželke pripadne jedna polovica, a druhá polovica bude predmetom dedenia medzi dedičov v rovnakom pomere, teda po 1/6 matka, a po 1/6 deti. Bude teda vecou dohody dedičov ako sa dohodnú ohľadom osob. motor. vozidla, keďže auto nie je deliteľné.

Pokiaľ ide o pohrebné nákaldy, tu platí ust. § 470 Občianskeho zákonníka :

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."

 

 

 

 


Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, s manželkou sme si zakúpili rodinný dom počas trvania bezstrešového manželského bytu (BSMB). Chcel by som sa opýtať, v prípade môjho úmrtia, či by moja manželka po dedičskom konaní musela vyplatiť moje deti z prvého manželstva z ceny rodinného domu. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 01.02.2024)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že rodinný dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak by došlo k vámšu úmrtiu, potom rodinný dom bude predmetom dedenia, kde manželka titulom vyporiadania BSM nadobudne jednu polovicu a druhá polovica bude predmetom dedenia, pričom dedičia -manželka a vaše deti z predcádzajúceho manželstva nadobudnú rovnaké podiely z jednej polovice ak by nedošlo napr. k vydedeniu uvedneých potomkov z vašej strany. Uvedne vyplýva z ust. § 473 Občianskeho zákonníka.

Je možné, aby sa dedičia dohodli na dedičskom konaní aj inak, a to že napr. podiel na dome, ktorý bude predmetom dedenia po vás ako poručiteľovi nadobudne vaša manželka a bude musieť vyplatiť dohodnutú sumu vašim deťom z predchádzajúceho manželstva, prípadne sa dohodnú tak, že vaša manželka nadobudne celý podiel na dome bezodplatne bez povinnosti výplaty ustupujúcich dedičov. Je to teda vec dohody dedičov v zmysle ust. § 482 Obč. zákonníka.

 


Trápi vás "Dedenie po smrti manžela a BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie po smrti manžela a BSM (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, môj manžel kúpil byt na hypotéku krátko pred uzavretím nášho manželstva, a teraz ho počas manželstva splácame z našich spoločných financií. Ako to bude v prípade nášho rozvodu? Budem mať nárok na časť majetku? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

(odpoveď odoslaná: 31.01.2024)

Dobrý deň,
áno, v prípade vášho rozvodu a následného vyporiadania BSM, máte nárok na to, aby manžel nahradil to, čo sa zo spoločného vynaložilo na jeho výlučný majetok, t.j. ak sa zo spoločých peňazí splácal len jeho dlh (hypotéka), je povinný tieto financie nahradiť. Pokiaľ ide o jeho dom, tento nebude predmetom vyporiadania, nakoľko ho váš manžel nadobudol pred manželstvom. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie po smrti manžela a BSM" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.