Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2020)
Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že máte súdnym rozhodnutím zrušení BSM.
V otázke však neuvádzate, či BSM zrušené súdnym rozhodnutím počas trvania manželstva bola aj vyporiadané v zmysle ust. § 149 a nasl. Obč. zákonníka.
Ak vyporiadané nebolo, a neuplynula ani lehota na vyporiadanie v zmysle ust. § 149 ods. 4 Obč. zákonníka, potom v prípade úmrtia jedného z manželov v rámci dedičského konania sa najprv vyporiada BSM zrušené súdnym rozhodnutím s ust. § 195 a 196 Civil. mimospor. poriadku :
" § 195 :
(1) Ak zaniklo manželstvo poručiteľa jeho smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho, vyporiada sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v konaní o dedičstve po poručiteľovi.
(2) Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi, uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice, ktorá podlieha schváleniu súdom. Ak nedôjde k dohode, rozhodne o vyporiadaní súd.
(3) Ak sú medzi účastníkmi sporné skutočnosti o rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, na sporný majetok sa neprihliada. Ustanovenie § 198 ods. 2 sa použije primerane.
(4) Dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo rozhodnutie súdu o vyporiadaní obsahuje vymedzenie rozsahu majetku poručiteľa a jeho dlhov s údajom o hodnote majetku a určenie, čo z tohto majetku patrí do dedičstva a čo patrí pozostalému manželovi.
(5) Ak sa pred skončením konania zistí ďalší majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, pri jeho vyporiadaní sa postupuje podľa odseku 2.
§ 196 : Ak zaniklo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov za života poručiteľa, vyporiada sa podľa § 195, ak toto spoluvlastníctvo nebolo ku dňu smrti poručiteľa vyporiadané a ak sa o jeho vyporiadaní nezačalo za života poručiteľa konanie na súde na základe žaloby."
V prípade nevyporiadania zaniknutého BSM, ktoré bolo zrušené súdnym rozhodnutím, dedičom po vyporiadaní BSM v dedičskom konaní bude manželka a dcéra rovnakým dielom.
Ak BSM zrušené súdnym rozhodnutím bolo vyporiadané, potom dedičom po Vás, ak nespíšete listinu o vydedení alebo nespíšete ani závet, bude Vaša manželka a dcéra v súlade s ust. § 473 Obč. zákonníka :
" (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."
Poznamenávame, že podľa ust. § 479 Obč. zákonníka platí, že "maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Súčasne uvádzame, že manželku vydediť nemôžete, lebo vydediť môžete len potomka, môžete však spísať závet.
JUDr. Milan Ficek, advokát