Dlhy manželky a exekútor

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Dlhy manželky a exekútor

Prosím o radu v súvislosti s dlhmi, ktoré má moja manželka. Momentálne sa nachádzame v rozvodovom konaní a zaujíma ma, či exekútor môže siahnuť na môj účet alebo výplatu v prípade, že ona nebude schopná splácať dlhy. Máme spolu trojročnú dcéru, na ktorú už platím predbežné výživné. Ďakujem.

Odpoveď: Dlhy manželky a exekútor

Dobrý deň,

to záleží na tom, či ide o spoločný dlh z manželstva, alebo len dlh Vašej manželky. Ak ide o dlh Vašej manželky, potom exekútor síce môže siahnuť na majetok, ktorý patrí do BSM, a teda aj na prostriedky na spoločnom účte, avšak nemôže nariadiť priamo zrážky z Vašej výplaty. Aj keď máte vlastný účet, na ktorý Vám chodí výplata, nemá to vplyv na to, že výplata patrí do spoločného majetku. Exekútor by mohol siahnuť aj na Vašu výplatu, potom, čo bola vyplatená na účet. Prioritne by však mal uspokojovať pohľadávku z účtu Vašej manželky, resp. jej osobného majetku.To, čo sa vynaložilo zo spoločného majetku na výlučný majetok Vašej manželky (resp. dlhy) môžete zohľadniť a požadovať pri vyporiadaní BSM.