Koľko mám právo na výživné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trnava

Otázka: Koľko mám právo na výživné?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, môj ex-partner a otec mojej dcéry pracuje v Rakúsku. Predtým mi platil výživné vo výške 100 eur, ale teraz zvýšil sumu na 150 eur. Ak zarobí 2000 eur alebo viac, zdá sa mi, že táto suma je stále veľmi nízka, vzhľadom na to, že naša dcéra má 16 rokov. Na internete som našla tabuľku, ktorá uvádza, že by mal platiť výživné vo výške 24 % z jeho platu. Ako mám, prosím, postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Koľko mám právo na výživné?

Dobrý deň,
ak sa Vám javí výživné, ktoré otec na mal. uhrádza nízke, potom podajte ako matka za mal. dieťa na súd návrh na zvýšenie výživného. Ak doposiaľ súdom výživné určené nebolo, potom podajte návrh na určenie výživného. V návrhu treba súdu opísať a preukázať mesačné náklady na 16- ročné mal. dieťa, a to najmä strava, ošatenie, hygiena, hobby, internát, náklady na štúdium, kultúrne podujatia a pod. Rovnako treba poukázať na to, že podľa vašej vedomosti otec mal. dcéry pracuje v Rakúsku a má min. mesačný príjem vo výške 2.000,- EUR. Súd bude v konaní skúmať majetkové pomery povinného rodiča a odôvodnené potreby mal. dieťať a vzhaľom na to určí výšku mesačného výživného.

Terajšie výživné vo výške 150,- EUR, ktoré otec na 16-ročné mal. dieťa uhrádza, je skutočne nízke, ak otec zarába min. 2.000,- EUR mesačne, a to aj s ohľadom na fakt, že v Rakúsku má otec dieťaťa predpokladáme, že vyššie náklady na život. Výživné žiadajte určiť odo dňa podnia návrhu na súd.

A áno máte pravdu, vyšla už aj metodika na určovanie výživného, ktorá má slúžiť na zjednotenie súdnej praxe v rámci jednotlivých oblastí Slovenska a podľa tejto si viete vypočítať (s ohľadom na počet vyživovacách povinností povinného rodiča) výšku výživného na mal. 16 ročné dieťa. Na toto môžete v návrhu taktiež poukázať.

Ak by ste s vypracovaním návrhu potrebovali pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta.