Dedenie po smrti manžela a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina

Otázka: Dedenie po smrti manžela a BSM

Dobrý deň, rada by som sa opýtala nasledovné: mám 36 rokov, môj manžel má 63 rokov. Ja nemám žiadne deti, no môj manžel má z prvého manželstva dve dospelé deti. Spolu máme spoločný majetok a našli sme si aj určitý majetok. Každý z nás má svoj účet v banke. Chcela by som sa spýtať, či v prípade úmrtia môjho manžela budú jeho deti dediť aj financie z môjho účtu, keďže je súčasťou spoločného majetku. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM

Dobrý deň, v prípade, keď zanikne manželstvo smrťou jedného z manželov musí dôjsť najprv k vyporiadaniu BSM. Tzn. že sa musí rozhodnúť, čo z BSM patrilo zosnulému manželovi, čo pozostalému manželovi. Napr. v situácii, ktorú ste opísali Vy, by sa najprv vyporiadalo BSM (všetok majetok v rámci BSM by sa vyporiadal v zmysle § 150 OZ, t.j. tak, aby podiely oboch manželov boli rovnaké) a až následne sa majetok, ktorý by pripadol zosnulému manželovi, stane predmetom dedičského konania. Jeho deti nemôžu dediť majetok, ktorý v rámci vyporiadania BSM súd prisúdil Vám. Ak by zosnulý manžel prostredníctvom závetu nedisponoval so svojim majetkom, dedilo by sa zo zákona. V obdobnej situácii ako je Vaša by dedili dedičia prvej zákonnej skupiny (t.j. potomci a manželka).

Peniaze na Vašom účte, ak boli zarobené počas manželstva patria do BSM a preto by boli predmetom vysporiadania a následne predmetom dedenia. Preto je lepšie mať peniaze v hotovosti.