Dobrý deň,
spätne priznať výživné súdom je možné len v prípade maloletých detí a za predpokladu, že existujú prípady hodné osobitného zreteľa, a to iba tri roky spätne od podania návrhu na určenie výživného. Prípadom hodným osobitného zreteľa je napríklad choroba, ktorá obmedzila vás ako dieťa, prípadne rodiča, ktorý bol váš zákonný zástupca a bol oprávnený vo vašom mene podať návrh na určenie výživného v podaní takéhoto návrhu alebo konanie, ktoré malo charakter trestného činu a ktoré spočívalo v bránení uplatnenia takéhoto ároku na súde (napr. vyhrážky, násilie). Prípadnom hodným osobitného zreteľa však nie je neznalosť možnosti uplatňovať si výživné.
Ak vám otec neplatil výživné, potom je ho možné aj trestne stíhať, nakoľko neplnenie si vyživovacej povinnosti je trestným činom.
Ak ste plneleté dieťa, ktoré študuje a nie je ešte schopné samo sa živiť alebo ak máte nejaké zdravotné obmedzenie, ktoré vám znemožňuje zabezpečiť si taký príjem, ktorý by vám pokryl všetky odôvodnené náklady na život, potom môžete aj teraz podať návrh na určenie výživného na plnoleté dieťa voči vášmu otcovi, ktoré vám súd prizná odo dňa podania návrhu. Spätne vám ho však už súd nemôže priznať, nakoľko ste už plnoletý.
Každý rodič je povinný vyživovať svoje dieťa až do času kým to nie je schopné samo sa živiť. Pri zdravých deťoch však najneskôr do času nadobudnutia druhého stupňa vzdelania na VŠ, získaním titulu Mgr. či Ing. a pod., za podmienok, že dieťa sa sústavne pripravuje na svoje budúce povolanie.