POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

Dobrý deň, mám jednu otázku. Som rozvedený a s bývalou manželkou máme jednu dcéru, pre ktorú pravidelne platím výživné. Minulý mesiac odišla dcéra na prázdniny k strýkovi do Ameriky. Napísala mi, že sa už nemieni vrátiť späť, pretože jej matka dosť pije a nechce u nej žiť. Už pri rozvode som žiadal o zverenie dcéry do mojej opatery, ale súd mi nevyhovel, napriek prosbám mojej dcéry pri pohovore s kurátorkou, že by rada ostala so mnou. Momentálne pracujem vo Francúzsku. Zostáva mi otázka: Som povinný posielať výživné aj naďalej k rukám matky (ako to bolo stanovené v rozsudku), pretože je obava, že tieto peniaze by mohla využiť výhradne vo svoj prospech, teda na nákup alkoholu? Za radu Vám vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

Dobrý deň, pokiaľ ide o platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou, tak platí, že nie je dôvod, aby ste peniaze posielali na účet matke, ak dieťa s ňou nežije a viete, že by peniaze použila výhradne vo svoj prospech a nie v prospech dieťaťa. Nemôžete však len tak prestať platiť. Bude potrebné podať návrh na súd a žiadať zrušiť pôvodný rozsudok, ktorým bolo určené výživné na dcéru

Po dovŕšení plnoletosti peniaze môžete posielať na účet dieťaťa, ak sa stále pripravuje na svoje budúce povolanie. Ak však už neštuduje a nepripravuje sa, tak potom Vaša povinnosť zaniká a súd by Vášmu návrhu vyhovel.