Máte
otázku?

Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

Dobrý deň, mám jednu otázku. Som rozvedený a s bývalou manželkou máme jednu dcéru, pre ktorú pravidelne platím výživné. Minulý mesiac odišla dcéra na prázdniny k strýkovi do Ameriky. Napísala mi, že sa už nemieni vrátiť späť, pretože jej matka dosť pije a nechce u nej žiť. Už pri rozvode som žiadal o zverenie dcéry do mojej opatery, ale súd mi nevyhovel, napriek prosbám mojej dcéry pri pohovore s kurátorkou, že by rada ostala so mnou. Momentálne pracujem vo Francúzsku. Zostáva mi otázka: Som povinný posielať výživné aj naďalej k rukám matky (ako to bolo stanovené v rozsudku), pretože je obava, že tieto peniaze by mohla využiť výhradne vo svoj prospech, teda na nákup alkoholu? Za radu Vám vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

Dobrý deň, pokiaľ ide o platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou, tak platí, že nie je dôvod, aby ste peniaze posielali na účet matke, ak dieťa s ňou nežije a viete, že by peniaze použila výhradne vo svoj prospech a nie v prospech dieťaťa. Nemôžete však len tak prestať platiť. Bude potrebné podať návrh na súd a žiadať zrušiť pôvodný rozsudok, ktorým bolo určené výživné na dcéru

Po dovŕšení plnoletosti peniaze môžete posielať na účet dieťaťa, ak sa stále pripravuje na svoje budúce povolanie. Ak však už neštuduje a nepripravuje sa, tak potom Vaša povinnosť zaniká a súd by Vášmu návrhu vyhovel.

Trápi vás "Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou (Rodinné právo)

Dobrý večer. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Moja bývalá manželka odo mňa žiada výživné cez exekútora. Naša dcéra žije už viac ako tri roky vo Veľkej Británii so svojimi starými rodičmi, no jej matka žije na Slovensku a o dcéru sa vôbec nestará. Rád by som vedel, ako môžem v tejto veci postupovať. Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpoveď: Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou

(odpoveď odoslaná: 01.08.2015)

Dobrý deň, ak dieťa nežije s matkou, ešte neznamená, že nemusíte platiť výživné. Dôležité je, či je dieťa schopné sa samé živiť. Ak nie, potom Vaša povinnosť platiť výživné trvá. Matka je zákonnou zástupkyňou dieťaťa (ak je dieťa ešte maloleté) a preto má právo na vymáhanie výživného od Vás. Peniaze by mala posielať dieťaťu resp. starým rodičom. Ak by však dieťa malo viac ako 18 rokov, peniaze nemusíte posielať na účet matky ale na účet dieťaťa. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Platenie výživného, keď dieťa nebýva s matkou" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.