Platenie výživného počas prerušeného štúdia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Platenie výživného počas prerušeného štúdia

Dobrý deň, aktualne študujem na strednej škole, konkrétne som v 4. ročníku a potrebujem prerušiť štúdium. Už v minulosti som mala štúdium prerušené. Rada by som vás teda poprosila o radu ohľadne výživného. Zaujíma ma, či je môj otec stále povinný platiť výživné, aj keď preruším štúdium už po druhýkrát. Ako to funguje s platením výživného počas prerušeného štúdia?

Odpoveď: Platenie výživného počas prerušeného štúdia

Dobrý deň,

pokiaľ ide o platenie výživného počas prerušeného štúdia, tak platí, že pokiaľ ste ako dieťa rodiča schopná sa sama živiť, potom nie je dôvod, aby Vám otec platil výživné počas prerušeného štúdia. Pokiaľ však aj napriek tomu, že máte prerušené štúdium objektívne nie ste schopná si nájsť prácu počas prerušeného štúdia a tak sa starať sama o seba, potom je otec aj naďalej povinný platiť Vám výživné.

Pokiaľ by aj otec podal návrh na súd na zrušenie výživného, pretože nechce platiť výživné počas prerušeného štúdia, tak v súdnom konaní by sa okrem dôvodu prerušenia štúdia skúmalo aj to, či ste schopná sa sama živiť. Dôvod prerušenia štúdia môže mať tiež vplyv na platenie výživného, najmä ak ste prerušili štúdium pre to, aby ste mohli pracovať. V zákone nikde nie je uvedené, ako je to s platením výživného počas prerušeného štúdia, ale pokiaľ vychádzame z podstaty výživného upraveného v Zákone o rodine, tak platí vyššie uvedené. Rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa dovtedy, dokedy nie je objektívne schopné sa samé živiť bez ohľadu na dlžku prerušeného štúdia.