Máte
otázku?

Aké mám právo na dom a na pozemok?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Aké mám právo na dom a na pozemok?

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Ja a moj priatel nie sme zobraty a ani v buducnosti neplanujeme svadbu. Chceli by sme stavat dom. Budeme si brat hypoteku. Dom by sme stavali na pozemku, ktory prepise mama mojho priatela, ale pozemok bude napisany vyslovene len na meno mojho priatela. Chcela by som sa spytat na moje prava a moznost, pripadne ohrozenia mojho vlastnictva, kedze budeme stavat dom na tomto pozemku, hypoteku budeme brat spolocne na obe mena, dom bude na obe mena, ale pozemok bude len na meno mojho priatela a on to neplanuje zmenit. Ake su moje prava na tento dom, kedze pozemok mi nebude nikdy patrit. Za Vase rady vopred dakujem

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

Dobrý deň, v slovenskom právnom poriadku platí zásada, že vlastník pozemku môže byť odlišnou osobou od vlastníka stavby, ktorá na pozemku stojí (superficies solo non cedit). Nie je ničím výnimočným, keď je vlastník stavby rozdielnou osobou od vlastníka pozemku, na ktorom stojí. V takom prípade sa však musí preukazovať oprávnenie stavať na pozemku (vo Vašom prípade nie je potrebné, nakoľko vlastník pozemku bude jedným z vlastníkov stavby). Stavbu aj hypotéku nadobudnete s priateľom do podielového spoluvlastníctva (každý v podiele 1/2). Vaše vlastnícke právo k 1/2 podielu na dome nebude žiadnym spôsobom obmedzené alebo dotknuté tým, že Váš priateľ je vlastníkom pozemku. Ak by v budúcnosti došlo k zrušeniu a vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti, súdy v takýchto prípadoch (ako je Váš) uprednostňujú taký spôsob vyporiadania, aby sa výlučným vlastníkom stavby stal vlastník nehnuteľnosti (aby nevzniklo rozdielne vlastníctvo dvoch osôb). Ak by ste chceli dom nadobudnúť v budúcnosti do výlučného vlastníctva Vy, museli (mali) by ste od Vášho priateľa odkúpiť aj pozemok. Žiadnym spôsobom však nebudete ukrátená na svojom 1/2 podiele na stavbe.

Trápi vás "Aké mám právo na dom a na pozemok?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, mám otázku, som vlastník domu, ale čo sa týka nádvoria a prístupovej cesty k domu tak nie som majiteľom, a súčasný majiteľ pýta peniaze za nájom. Niesom si istí, ale súčasný majiteľ mi musí prístupovú cestu ku domu nechať. Dnes som prevzial list od, že mám zaplatiť nájom 2450 eur. Čo vlastne mám robiť ? Ďakujem.

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 24.01.2023)

Dobrý deň, ak nie ste vlastníkom ani spoluvlastníkom prístupovej cesty k domu, ako aj nádvoria, v podstate v zmysle práva má vlastník tohto pozemku oprávnenie s Vami uzatvoriť nájomnú zmluvu ohľadom príslušnej časti pozemku na základe dohodnutého nájmu.Z otázky vyplýva, že žiadna nájomná zmluva neexistuje a vlastník pozemku len žiada uhradiť sumu 2450 €, čo je veľmi veľa. Keďže však nájomná zmluve neexistuje, nie je právny dôvod aby ste nájom 2450 € uhradzovali.

Vec má však riešenie a to podanie žaloby na súd o zriadenie vecného bremena spočívajúceho v práve prechodu a prejazdu Vami v zmysle ust. § 151o/ ods. 3 Obč. zákonníka :

"Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok."

Možnosťou na Vašej strane za podmienky súhlasu vlastníka pozemku je aj, aby ste uzatvorili zmluvu, ktorou by Vám časť pozemku predal a pozemky /nádvorie, prístup. cesta/ by boli v podielovom spoluvlastníctve.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta s dokladmi. Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Potrebujem poradiť, zdedila som pozemok po otcovi. Aké mám práva? Môže mi niekto do toho hovoriť a kázať si môžem zem obrábať a čo zo susedmi, keď majú prepusť na trativod na tom pozemku ďakujem.

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 28.05.2022)

Dobrý deň,
ak otec nemal uzatvorenú nájomnú zmluvu na tento pozemok, tak iba Vy ste oprávnená rozhodovať o tom ako bude nakladané s majetkom, či sa tam bude pestovať, sadiť stromky... Nikto iný nemá oprávnenie rozhodovať o týchto otázkach. Zároveň, ak máte podozrenie, že má niekto čiernu stavbu na Vašom pozemku, môžete to nahlásiť stavebnému úradu, aby vykonali tzv. štátny stavebný dohľad.


Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím Vás, som majiteľkou rodinného domu, ale len 1/3 pozemku pod ním. Má majiteľ 2/3 pozemku právo zasahovať do domu alebo nám brániť v prerábaní? Ďakujem.

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 16.06.2020)

Dobrý deň,
náš právny poriadok umožňuje, aby vlastník pozemku bol odlišnou osobou, než vlastník stavby, ktorá je na tomto pozemku postavená. Z toho vyplýva, že vlastník pozemku nemá žiadne užívacie, vlastnícke, ani rozhodovacie právo voči stavbe (napríklad nemôže vyjadriť nesúhlas s rekonštrukciou stavby).

Iná je však situácia, ak rekonštrukcia má byť takého rozsahu, že sa bude meniť zastavaná plocha pozemku. Tzn. ak sa bude realizovať napríklad prístavba a bude sa meniť pôvodná rozloha stavby. V takom prípade o tejto veci budete musieť ako spoluvlastníci pozemku rozhodnúť spoločne na základe dohody alebo hlasovaním.


Trápi vás "Aké mám právo na dom a na pozemok?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Spolu s bratom a sestrou vlastníme rodný dom. Brat 1/2 a ja, aj sestra po 1/4.V dome býva ďalší brat, ktorý nie je spoluvlastníkom, ale má v dome trvalý pobyt. Brat, ktorý vlastní 1/2 nám neustále zabraňuje vstupu do domu a to buď nás osobne ohrozuje alebo vymieňa zámok vo vchodových dverách a vyhráža sa, že ak tam vstúpime, tak nás pozabíja. Nevieme si so sestrou rady. Do domu však chodiť chceme. Postavili ho naši rodičia a prežili sme tam celé detstvo a mladosť. Prosím Vás, poraďte čo môžme robiť, ako postupovať? Ďakujem Vám veľmi pekne.

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 24.03.2016)

Dobrý deň, v prvom rade si Vás dovoľujem upozorniť, že akýkoľvek fyzický útok na Vašu osobu alebo Vášho súrodenca je protiprávnym konaním a môže zakladať trestnoprávnu zodpovednosť. Rovnako tak vyhrážanie sa inému smrťou. Odporúčam Vám kontaktovať políciu alebo prokurátora s trestným oznámením. V prípade obmedzovanie Vašich vlastníckych práv máte niekoľko možností. S Vašim bratom, ktorý vlastní polovičný spoluvlastnícky podiel, sa môžete dohodnúť na vysporiadaní spoločného domu. Ak nedospejete k dohode, obráťte sa na súd s návrhom na vysporiadanie. Taktiež máte právo požadovať od brata náhradu za znemožnenie užívania spoločného majetku, a to z titulu bezdôvodného obohatenia alebo navrhnúť, aby rozsah a spôsob užívania spoločného domu určil súd. 


Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, chcem sa este spytat, keby v buducnosti sa nikdy nezoberieme, ale jeden z nas sa pominie je nejaky dovod akym by mala jeho rodina vacsie pravo na ten dom alebo sa so mnou sudili keby mi pozemok stale nepatril? Komu by pripadol vtedy pozemok a jeho cast domu?

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 23.03.2016)

Dobrý deň, v prípade úmrtia fyzickej osoby sa jeho právnymi nástupcami stávajú jeho dedičia (môže ísť o jedného, dvoch alebo aj viacerých, záleží na spôsobe vyporiadania dedičstva). Po ukončení dedičského konania budete vlastniť v podielovom spoluvlastníctve dom s dedičmi. Pozemok bude rovnako patriť dedičom. Ak budete chcieť i naďalej bývať v nehnuteľnosti, bude potrebné podielové spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať tak, že sa výlučným vlastníkom domu stanete Vy a druhému spoluvlastníkovi vyplatíte  primeranú náhradu. Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je možné na základe dohody spoluvlastníkov alebo na základe súdneho rozhodnutia. Ak budete chcieť nadobudnúť aj pozemok do svojho vlastníctva, tento pozemok budete musieť od dediča odkúpiť. Ako som už uviedol v predchádzajúcej odpovedi. Váš podiel o veľkosti 1/2 zostane vždy Vašim (prípadne Vašich dedičov).


Podotázka: Aké mám právo na dom a na pozemok? (Spoluvlastníctvo)

SME SPOLOCENSTVO VLASTNIKOV BYTOV A NEVIEME UZ NA KOHO SA MAME S NASIM PROBLEMOM OBRATIT. MAME NEPLATICKU, KTORA PRI DEDICSKOM KONANI PREPISALA BYT NA SVOJHO MALOLETEHO SYNA, KTOREMU ZAROVEN USTANOVILA OPATROVNIKA-SVOJU SESTRU A ZAROVEN SI DALA ZAPISAT VECNE BREMENO V PROSPECH SVOJEJ OSOBY NA DOZIVOTNE PRAVO UZIVAT BYT. CIAStka,ktoru nam dlhuje uz presahuje 4000 eur.Byt isiel do drazby,ale pre vecne bremeno nam to drazobna spol. vratila spat. Prosime Vas velmi pekne o radu, ako dostat nase peniaze spat, alebo ako zrusit vecne bremeno v tomto pripade. Rozmyslali sme aj nad moznostou odpojit jej byt od teplej a studenej vody, len nevieme, ci to nie je protipravne. Plyn a elektrinu si ona plati osobitne. Dufame, ze aspon Vy nam pomozete najst nejake kladne riesenie ako postupovat v tejto zlozitej zalezitosti. Vopred Vam velmi pekne dakujeme.

Odpoveď: Aké mám právo na dom a na pozemok?

(odpoveď odoslaná: 14.03.2016)

Dobrý deň, v prvom rade Vám navrhujem zvážiť možnosť odstaviť vlastníka bytu od tých plnení, ktorých dodávku do bytu spoločenstvo zabezpečuje a za ktoré Vám nie je zaplatené. Nemôže z Vašej strany ísť o protiprávne konanie ak odmietnete podľa zmluvy plniť z dôvodu, že Vám protistrana za Vaše služby neplatí. Zároveň Vám odporúčam obrátiť sa s Vaším nárok na zaplatenie peňažného záväzku na súd a po nadobudnutí vykonateľnosti rozsudku, domáhať sa zaplatenia v exekučnom konaní. Vzhľadom na skutočnosť, že vlastníkom bytu je maloletý, na zváženie Vám dávam postup na menovanie majetkového opatrovníka resp. pozbavenie doterajšieho majetkového opatrovníka tejto funkcie súdom, keďže je zrejmé, že zástupca maloletého vo veciach jeho majetku nepostupuje s odbornou starostlivosťou a svojou nedbalosťou spôsobuje vznik dlhov pre maloletého resp. iného zaťaženia majetku, ktorý spravuje. V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Aké mám právo na dom a na pozemok?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku