Prechod cez cudzí pozemok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Prechod cez cudzí pozemok

Dobrý deň, chcem sa opýtať na problém s prechodom cez cudzí pozemok. Spolu s bratom sme vlastnili pozemok, ktorý sme zdedili po rodičoch. Nedávno sme zrušili podielové spoluvlastníctvo zmluvou, v rámci ktorej sme si rozdelili pozemok. Brat však svoju polovicu teraz predal. Nový majteľ, ktorý kúpil jeho časť, kompletné svoj pozemok ohradil, nepochybne bez vedomia, že chcem svoju časť naďalej využívať (teraz je tam len lúka). V súčasnosti by som sa na svoj pozemok dostal len cez susedov pozemok, čo mu však výrazne vadí. Teraz prakticky nemám žiadny prístup na svoj pozemok, hoci predtým som chodil na svoj pozemok cez brata. Ako môžem tento problém vyriešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Prechod cez cudzí pozemok

Dobrý deň,

tak ako uvádza aj nižšie v judikáte R 19/2006, existuje inštitút vecného bremena. Ide o situáciu kedy máte určité právo (vo vašom prípade by to bolo právo prechodu cez susedov pozemok) a druhý subjekt má povinnosť vaše právo strpieť. Tento problém ste mohli riešiť aj v zmluve o zrušení spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnete so susedom, môžete sa obrátiť na súd, pričom súd môže zriadiť vecné bremeno. Vo Vašom prípade by šlo o návrh o zriadenie vecného bremena.

R 19/2006

Súd môže zriadiť vecné bremeno v konaní o zrušenie spoluvlastníctva aj vtedy, ak má toto právo slúžiť inej samostatnej nehnuteľnosti, ku ktorej prístup zabezpečovalo právo vyplývajúce zo spoluvlastníckeho vzťahu.