'

Stavba domu na pozemku a jeho vlastník


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 25. 1. 2017

Otázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Zdravim Vas, rodicia na mna prepisali polovicu pozemku (10 arov) na dedine (okr. Pezinok). Mam priatela a chceme si spolu na pozemku postavit dom. Musim na priatela prepisat polku mojho pozemku? Nechystame sa uzavriet manzelsky zvazok, stavbu domu vsak chceme financovat spolocne cez hypotekarny uver. Pytam sa kvoli tomu, ze ak sa nahodou rozideme po postaveni domu, ako by to bolo s pozemkom a domom, keby bol pozemok pisany len na mna. Dakujem krasne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, na Slovensku platí zásada, že vlastník pozemku môže byť odlišnou osobou ako vlastník stavby, ktorá je postavená na pozemku. Tzn. že ak udelíte súhlas Vášmu priateľovi, tak na Vašom pozemku môžete postaviť spoločne dom. Po ukončení stavby, bude pozemok vo Vašom vlastníctve a stavba vo Vašom podielovom spoluvlastníctve s priateľom, ak sa nedohodnete v zmluve inak. Vo Vašej otázke ste uviedli, že Vám rodičia darovali polovicu pozemku (10 árov). K tomu si Vám dovoľujem uviesť, že ak Vám darovali spoluvlastnícky podiel 1/2 na nehnuteľnosti, ktorý má 20 árov, nie je možné tvrdiť, že vlastníte presne vymedzených 10 árov. Podielové spoluvlastníctvo je tzv. ideálne spoluvlastníctvo, na každom 1 m2 máte rovnaký podiel. Spomínaných 10 árov by Vám patrili (vlastnili by ste vo výlučnom vlastníctve), ak by došlo k rozdeleniu nehnuteľnosti podľa veľkosti podielov a každá časť nehnuteľnosti by bola zapísaná na osobitnom liste vlastníctva.  

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme sa rozhodli stavať dom. Manžel je vlastníkom pozemku, ktorý nadobudol pred manželstvom. Keďže sme chceli urýchliť papierovačky ohľadom stavebného povolenia, všetky papiere sú na neho, rovnako aj stavebné povolenie. Vybavovať sme začali po svadbe. Hrubú stavbu sme financovali pôžičkou, kde som vedená ako spoludlžník, momentálne ideme brat úver, kde som opäť brána ako spoludlžník. Zisťovala som, ako budem vedená v súvislosti s vlastníctvom domu, kde mi bolo odporučené, aby sme po kolaudácii spísali kúpno-predajnú zmluvu, aj napriek tomu, že stavbu budeme financovať z úveru, kde manžel bude hlavný dlžník a ja spoludlžník. Moja otázka smerom k Vám znie, či je takýto postup správny, a či je naozaj potrebné počkať do kolaudácie a riešiť to odkúpením za symbolickú cenu. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.09.2019)

Dobrý deň prajem,

neviem, kto Vám tento postup odporučil a ako to presne myslel, no pokiaľ idete stavať dom, tak v zmysle práva nie je podstatné, na koho znie stavebné povolenie, či kolaudačné rozhodnutie. Posudzuje sa to, kedy vznikne vec v právnom zmysle. Pri stavbe domu je to momentom, keď sa postavia prvky dlhodobej životnosti (obvodové múry, schodištia, priečelia). Vy idete stavať dom po svadbe, takže vznikne nová vec - dom a táto vec bude patriť do BSM. Budete teda bezpodielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Predmetná zmluva by aj tak nebola platná, pretože Vy, by ste už vlastníkom podľa zákona boli, a teda by ste ho už nemohli nadobudnúť druhýkrát. Dom bude patriť automaticky aj Vám. Ak by to však nebolo napísané aj na katastri, tak by ste museli požiadať manžela, aby urobil vyhlásenie s úradne overeným podpisom, že súhlasí s tým, že nehnuteľnosť patrí do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, priateľka vlastní pozemok a ja by som chcel stavať na jej pozemku dom, ktorý budem aj sám financovať, mojou otázkou je kto je vlastník domu, keďže je postavený na priateľkinom pozemku? A druhá otázka by bola keby som vlastník polovici pozemku a priateľka taktiež a takisto je dom vedený na 2 osoby pol na pol je to právneho poriadku, nie sme manželia. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.03.2018)

Dobrý deň, podľa práva nie je vylúčené, aby vlastník pozemku bol rozdielny od vlastníka stavby. Tiež môžete byť dvaja vlastníci stavby a ona len jediná vlastníčka pozemku. Dôležité je, aby ste boli aj vy uvedený ako stavebník na stavebnom povolení. Takže žiadosť o stavbu dávajte spolu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Chcela by som spolu s priateľom stavať RD. Pozemok je v mojom vlastníctve. Určitá časť stavby by mala byť realizovaná z mojich fin. prostriedkov a potom by sme spoločne vzali hypotéku. Otázka znie, či sa dá do etapy financovania výstavby mnou zapísať do katastra vlastníctvo len na mňa a následne od prevzatia hypotéky by bolo spoločné vlastníctvo. Ak taká možnosť nie je, čo iné je riešením? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.09.2017)

Dobrý deň, ano, dá sa to. Potom, keď si prevezme hypotéku spíšete dohodu o tom, že aj priateľ sa stane stavebníkom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dakujem za odpoved :) Nebola som uplne jednoznacna, tak posielam pre upresnenie - pozemok je uz na mna prepisany aj v katastri. Je to pozemok za rodicovskym domom aj zahradou. Na pozemku je len trava, ziadna stavba. Mam 2 doplnujuce otazky: 1. V pripade, ak zacneme stavat dom (financovat ho budeme obaja, cez HU) a nasledne sa pri rozostavanom alebo uz postavanom dome rozideme. Budem musiet priatelovi vratit peniaze, ktore vlozil do vystavby domu, resp. bude mat priatel narok na polovicu domu? 2. V pripade ak postavime dom a potom sa vezmeme. Bude dom s pozemkom spadat do BSM? Dakujem velmi pekne za Vase odpovede.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 26.01.2017)

Dobrý deň, ak vezmete spoločne hypotekárny úver a obaja sa budete podieľať na výstavbe domu, budete tento dom vlastniť v podielovom spoluvlastníctve, každý v podiele 1/2. Na hypotekárnom úvere budeme obaja uvedení ako spoludlžníci, ak sa nedohodnete inak tiež rovnakým pomerom 1/2. V prípade rozchodu bude potrebné zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti, ak budete chcieť byť výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. Pri tomto vyporiadaní bude potrebné vziať do úvahy aj spoločnú hypotéku a jeho zostatok. Po zistení hodnoty nehnuteľnosti a zostatku hypotekárneho úveru bude možné zistiť náhradu, ktorú budete musieť vyplatiť Vášmu partnerovi za jeho spoluvlastnícky podiel. Ak postavíte dom predtým než uzavriete manželstvo, táto nehnuteľnosť nebude patriť do Vášho BSM. Do BSM patria iba veci, ktoré niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk