Máte
otázku?

Stavba domu na pozemku a jeho vlastník


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Zdravim Vas, rodicia na mna prepisali polovicu pozemku (10 arov) na dedine (okr. Pezinok). Mam priatela a chceme si spolu na pozemku postavit dom. Musim na priatela prepisat polku mojho pozemku? Nechystame sa uzavriet manzelsky zvazok, stavbu domu vsak chceme financovat spolocne cez hypotekarny uver. Pytam sa kvoli tomu, ze ak sa nahodou rozideme po postaveni domu, ako by to bolo s pozemkom a domom, keby bol pozemok pisany len na mna. Dakujem krasne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, na Slovensku platí zásada, že vlastník pozemku môže byť odlišnou osobou ako vlastník stavby, ktorá je postavená na pozemku. Tzn. že ak udelíte súhlas Vášmu priateľovi, tak na Vašom pozemku môžete postaviť spoločne dom. Po ukončení stavby, bude pozemok vo Vašom vlastníctve a stavba vo Vašom podielovom spoluvlastníctve s priateľom, ak sa nedohodnete v zmluve inak. Vo Vašej otázke ste uviedli, že Vám rodičia darovali polovicu pozemku (10 árov). K tomu si Vám dovoľujem uviesť, že ak Vám darovali spoluvlastnícky podiel 1/2 na nehnuteľnosti, ktorý má 20 árov, nie je možné tvrdiť, že vlastníte presne vymedzených 10 árov. Podielové spoluvlastníctvo je tzv. ideálne spoluvlastníctvo, na každom 1 m2 máte rovnaký podiel. Spomínaných 10 árov by Vám patrili (vlastnili by ste vo výlučnom vlastníctve), ak by došlo k rozdeleniu nehnuteľnosti podľa veľkosti podielov a každá časť nehnuteľnosti by bola zapísaná na osobitnom liste vlastníctva.  

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Môže ma súd prinútiť predať pozemok?
Zdedila som 50 m2 pozemku s malým domčekom. Celková rozloha pozemku je 1200 m2, ktorý pôvodne mal asi 20 spoluvlastníkov. Jednotlivé podiely poskupoval jeden pán a chce odo mňa kúpiť môj podiel. Domček však kúpiť nechce. Keďže moja časť pozemku sa rovná približne zastavanej ploche, predajom pozemku by som stratila prístup do domu. Chce ma prinútiť predať pozemok súdnou cestou. Je to možné?  Ďakujem za odpoveď. Mária

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 01.02.2022)

Dobrý deň,
z otázky usudzujeme, že pozemok bol a aj je v podielovom spoluvlastníctve, pričom Vy ste spoluvlastníkom v časti 50 m2, na ktorom stojí stavba domu, na ktorý predpokladáme, že máte aj zápis v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva, teda ide o riadne zapísanú stavbu do KNna príslušnom liste vlastníctva.

V otázke uvádzate, že nový podiel. spoluvlastník chce odkúpiť len pozemok bez domu.

Základom odpovede vo Vašom prípade je to, čo chcete dosiahnúť, či chcete predať aj dom na pozemku vrátate pozemku, alebo by ste chceli nadobudnúť podiely na pozemku, keďže predpokladáme, že spoluvlastníci pozemku pred predajom ich podielov Vás neoslovili a neponúkli Vám ich podiely na predaj v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka a teda došlo k porušeniu Vášho predkupného práva :

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

V zmysle tohto zák. ustanovenia by ste sa mohli domáhať vyslovenia neplatnosti kúpnej zmluvy, na základe ktorej nový podiel. spoluvlastník nadobudol podiely ostatných podiel. spoluvlastníkom, pričom tieto Vám neboli ponpúknuté na odkúpenie alebo môžete od nového podiel. spoluvlastníka žiadať, aby Vám predal podiel na pozemku a to v pomere k pozemku, ktorý je vo Vašom vlastníctve.

Pokiaľ ide o súdny spor, kde by nový podiel. spoluvlastník žiadal zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva k pozemku bez domu, sme názoru, že súd by návrh zamietol s poukázaním na Vami uvedneý dôvod Nemožnosť prístupu k domu /, ako aj to, že svojim rozhodnutím by privodil ďalší súdny spor,  ako aj s poukázaním na ust. § 142 ods. 2 Obč. zákonníka :

" Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku."

Vzhľadom an špecifickosť prípadu odporúčam kontaktovať advokáta na konzultáciu.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľom by sme si chceli postaviť dom. Pozemok je ale mojej maminy. Keby mi ten pozemok prepísala, bol by nás. Ale ak by ten pozemok mama neprepisala a nechala by si ho ona, mohli by sme si tam my s priateľom postaviť dom? Nebol by vtedy problém aj s hypotékou? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 22.01.2022)

Dobrý deň,
z pohľadu právnej úpravy nie je vylúčené, aby ste mohli stavať dom na pozemku, ktorý Vám nepatrí. Musíte mať k tomu súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Bez toho Vám nevydajú stavebné povolenie. Čo sa týka banky, tá dá úver na výstavbu domu iba v prípade, že je už vydané stavebné povolenie a zároveň aj so zriadením záložného práva na pozemku. Vaša mama by teda musela v banke podpísať záložnú zmluvu a jej pozemok by bol zaťažený záložným právom. Ak by s tým mama nesúhlasila, hypotéku by ste zrejme nedostali.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
chcel by som sa informovať, ako normálne ošetriť stavbu domu. Ideme stavať bungalov, priateľka dostala pozemok, na ktorom ja ako partner niesom. Hypotéku idem brat ja, kde bude figurovať aj ona na 2 mieste a projekt a stavebné povolenie bude na nás oboch.

Chcel by som vedieť, či stačí pri kolaudaciíí niečo doriešiť, alebo len stačí, aby mi priateľka darovala čiastku pozemku. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 12.07.2021)

Dobrý deň,
ak budete takto postupovať, dom sa zapíše ako 1/2 a 1/2. Ak chcete mať podiel aj na pozemku, to je najlepšie, ak Vám 1/2 podiel na pozemku daruje.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť.
S priateľom ideme stavať dom na jeho pozemku, ale stavbu domu by sme chceli mať v spoluvlastníctve čo preto treba spraviť, aby stavba domu bola písaná na oboch?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 18.05.2021)

Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné medzi sebou spísať dohodu o tom, že idete stavať spoločne stavbu (dom) a tento chcete mať v podielovom spoluvlastníctve po 1/2. Rovnako Vám odporúčam, aby aj všetky žiadosti a dokumenty na stavebnom úrade boli od začiatku písané na oboch. V budúcnosti (keď sa môžu nálady a názory zmeniť) tým predídete možným problémom.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, prebieha stavebné konanie a sused vzniesol námietku, ktorá sa netýka domu, ale pozemku vraj 5 metrov je ich, hoci preukázateľne, podľa LV som vlastníčkou  ja, aj geometrické zameranie bolo vykonné.Aký bude postup úradu? Zastaví konanie?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 01.03.2021)

Dobrý deň,
stav. úrad v stav. konaní nemôže rozhodnúť o námietke suseda, prípadne o hranici pozemku.

Podľa ust. par. 67c/ ods. 5 zákona o katastri nehnuteľností platí, že ak vzniknú rozpory v tvrdení medzi vlastníkmi a inými opráv. osobami o priebehu hraníc pozemkov, rozhodujúci je stav zapísaný v platnom katastrálnom operáte. Zmena takto určenej hranice pozemkov je možná len na základe právoplatného súdneho rozhodnutia.

Stav. úradu je uvedené zákonné ustanovenie zákona o katastri nehnuteľností dobre známe  a preto z dôvodu námietky suseda resp. na základe jeho tvrdenia, že on je vlastníkom pozemku, nemôže stav konanie zastaviť.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
kúpila som si pozemok s chatkou. Priateľ začal chatku prerábať. Ja som financovala materiál, som stavebník aj výlučný vlastník v KN. Po svadbe, už ako manžel, postupne prestal so stavebnými prácami, nadstavba a prístavba zostala nedokončená (chyba malo k dokončeniu poschodia). Naše manželstvo sa fakticky rozpadlo, ale máme stále BSM. Bude stavba patriť do BSM ak ju dokončím bez neho ? Financovala by som to z výťažku z dedičstva. Či bude istejšie ju takúto rozostavanú darovať v rámci rodiny, a tak dokončiť? Cieľom je, aby manžel nemal prístup k týmto nehnuteľnostiam a nárok na časť hodnoty tejto stavby pri delení BSM. O deti sa nestará. Ďakujem za Vás názor.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 27.09.2020)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že pozemok a chatku ste kúpili pred uzatvorením manželstva, takže patria do Vášho výlučného vlastníctva. Uzatvorením manželstva sa nezmenila forma vlastníctva, chatka - stavba a ani pozemok nepatria do BSM, rovnako ani prístavba a nadstavba chatky.

Uvádzate, že prístavbu a nadstavbu ste finančne zabezpečili zo svojich prostriedkov počas trvania manželstva. Musíme uviesť, že príjem manželov počas trvania manželstva všeobecne patrí do BSM. Iné by to bolo v prípade, ak by ste finančné prostriedky na nákup stavebného materiálu nadobudli napr. dedením alebo darovaním výlučne Vám.

Pokiaľ ide o stav. práce vykonávané po uzatvorení manželstva a pokiaľ fin. prostriedky na nákup stavebného materiálu na prístavbu a nadstavbu patria do BSM, v prípade rozvodu platí ust. § 150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že manžel by mal nárok na finančné vyporiadanie investícií do Vašej nehnuteľnosti z prostriedkov patriacich do BSM.

Pýtate sa ďalej, či nehnuteľnosť radšej nepreviesť do vlastníctva rodiny a následne dokončiť. Sme názoru, že toto riešenie nepovažujeme za optimálne, naviac ak by ste následne chceli chatku a pozemok získať späť do svojho vlastníctva. Možnosťou však je, aby ste nehnuteľnosť darovali deťom so zriadením vecného bremena práva doživ. užívania chatky a pozemku. Tento právny krok /darovacia zmluva/ však nemá vplyv na vyporiadanie fin. investícií do nehnuteľnosti v prípade rozvodu. Pre prípad, že by ste sa rozhodli nehnuteľnosť darovať, odporúčame nechať vypracovať znalecký posudok.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Vedľa bytovky máme vybudované detské ihrisko, ktoré nie je oplotené (cca 200m2). Chceli by sme ho oplotiť. Je potrebný písomný súhlas všetkých 35 vlastníkov bytovky, ktorý majú časť vlastníctva ihriska ? Je skoro nemožné dohodnúť sa s toľkými vlastníkmi, keďže veľa ich nebýva na danej adrese, dokonca sú dlhodobo aj mimo SR. Je problém, keď niekto vyslovene nesúhlasí ?
Ďakujeme za radu.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 12.07.2020)

Dobrý deň,

z otázky predpokladáme, že na výstavbu detského ihriska boli použité finančné prostriedky z fondu prevádzky a údržby bytového domu, a že sa nachádza na priľahlom pozemku v podiel. spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov bytov.

Možnosťou ako sa vyhnúť ďalšiemu hlasovaniu o oplotení Vášho detského ihriska je to, aby ste si pozreli predchádzajúce uznesenie zo schôdze vlastníkov bytov, ktorým bolo rozhodnuté o výstavbe detského ihriska, či v tomto je alebo nie je spomenuté oplotenie pozemku po dokončení detského ihriska.

Ak by táto otázka riešená nebola, postačujúcou formou hlasovania je písomné hlasovanie podľa ust. § 14b/ ods. 4 zákona o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov :

"O veciach, ktoré nie sú upravené v odsekoch 1 až 3, je na prijatie rozhodnutia potrebná nadpolovičná väčšina hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí sú prítomní na schôdzi vlastníkov alebo sa zúčastnili písomného hlasovania."

Forma písomného hlasovania je podrobne uvedneá v ust. § 14a/ zákona o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov :

"(1) Schôdzu vlastníkov zvoláva správca alebo rada podľa potreby, najmenej raz za kalendárny rok, alebo keď o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda. Termín konania schôdze vlastníkov musí byť určený tak, aby sa jej mohol zúčastniť čo najväčší počet vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Písomné hlasovanie vyhlasuje správca alebo rada podľa potreby, alebo keď o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda. O písomnom hlasovaní môžu rozhodnúť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome aj hlasovaním na schôdzi vlastníkov. Schôdza vlastníkov alebo začiatok písomného hlasovania sa musí uskutočniť do 15 dní od doručenia žiadosti predsedu alebo aspoň štvrtiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak správca alebo rada v tomto termíne nekoná alebo sa rada podľa § 7c ods. 6 nezriaďuje, právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo vyhlásiť písomné hlasovanie má aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda."

V súlade s ust. § 57  stav. poriadku môžete oplotenie ako drobnú stavbu realizovať len na základe súhlasu stav. úradu :

"Ohlásenie stavebnému úradu
(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.
(2) Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. K písomnému oznámeniu stavebný úrad pripojí overený jednoduchý situačný výkres a ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), k písomnému oznámeniu pripojí overenú projektovú dokumentáciu. Stavebník môže začať uskutočňovať ohlásenú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce do dvoch rokov odo dňa jeho doručenia stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak. Ohlásenú reklamnú stavbu, na ktorej najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2, môže stavebník začať uskutočňovať len do jedného roka odo dňa doručenia oznámenia stavebného úradu stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem. Idem stavať dom na priateľovom pozemku, ja budem na stavebnom povolení a aj na hypotéke vedená, bez neho. On je len vlastník pozemku. Stačí mi len jeho súhlas overený notárom, že tam idem stavať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 26.02.2020)

Dobrý deň, jeho písomný súhlas podľa stavebného zákona nepostačuje. V stavebnom povolení musíte preukázať vlastnícke právo alebo iné právo k nehnuteľnosti, na ktorom sa má dom stavať. Toto iné právo je v zákone definované ako:

a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,

b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,

c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov,

d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.

Najjednoduchším riešením je spísať jednoduchú nájomnú zmluvu na prenájom tohto pozemku, ktorý bude obsahovať minimálne zákonné náležitosti, aby bola platnou. 


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, priateľ vlastní pozemok, kde si chceme postaviť RD ale spoločne. Treba spísať nejakú zmluvu, aby som bola aj ja vlastníkom stavby? A ak áno akú? A ta zmluva bude na pozemok, či už budúcu stavbu? Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 19.02.2020)

Dobrý deň prajem,

v takýchto situáciách je dôležitá vôľa. Ak je vlastníkom pozemku len priateľ a chcete ho vlastniť aj Vy a priateľ s tým súhlasí, môže Vám previesť (za odplatu, alebo bezplatne) určitý podiel na tomto pozemku. Takto sa stanete podielovými spoluvlastníkmi. Ak sa na pozemku stavia stavba, tak hoci ju staviate spoločne a prispievate na ňu tiež spoločne, neznamená to automaticky, že sa stanete spoluvlastníkmi, dôležitá je totiž dohoda medzi stavebníkmi. Vychádza z toho, kto je stavebníkom (ak neexistuje dohoda, tak to môže byť problém pri neskorších nehodách. Odporúčam spísať dohodu, kde sa dohodnete na tom, že daná nehnuteľnosť, ktorá sa postaví na pozemku, bude patriť do Vášho podielového spoluvlastníctva a v akom pomere. Následne táto dohoda bude prílohou návrhu na kataster, keď stavba už bude stáť. Stavebníkmi môžu byť aj dvaja a dokonca podiely môžu byť rôzne (nemusí to byť len 1/2 a 1/2).


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme sa rozhodli stavať dom. Manžel je vlastníkom pozemku, ktorý nadobudol pred manželstvom. Keďže sme chceli urýchliť papierovačky ohľadom stavebného povolenia, všetky papiere sú na neho, rovnako aj stavebné povolenie. Vybavovať sme začali po svadbe. Hrubú stavbu sme financovali pôžičkou, kde som vedená ako spoludlžník, momentálne ideme brat úver, kde som opäť brána ako spoludlžník. Zisťovala som, ako budem vedená v súvislosti s vlastníctvom domu, kde mi bolo odporučené, aby sme po kolaudácii spísali kúpno-predajnú zmluvu, aj napriek tomu, že stavbu budeme financovať z úveru, kde manžel bude hlavný dlžník a ja spoludlžník. Moja otázka smerom k Vám znie, či je takýto postup správny, a či je naozaj potrebné počkať do kolaudácie a riešiť to odkúpením za symbolickú cenu. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 11.09.2019)

Dobrý deň prajem,

neviem, kto Vám tento postup odporučil a ako to presne myslel, no pokiaľ idete stavať dom, tak v zmysle práva nie je podstatné, na koho znie stavebné povolenie, či kolaudačné rozhodnutie. Posudzuje sa to, kedy vznikne vec v právnom zmysle. Pri stavbe domu je to momentom, keď sa postavia prvky dlhodobej životnosti (obvodové múry, schodištia, priečelia). Vy idete stavať dom po svadbe, takže vznikne nová vec - dom a táto vec bude patriť do BSM. Budete teda bezpodielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Predmetná zmluva by aj tak nebola platná, pretože Vy, by ste už vlastníkom podľa zákona boli, a teda by ste ho už nemohli nadobudnúť druhýkrát. Dom bude patriť automaticky aj Vám. Ak by to však nebolo napísané aj na katastri, tak by ste museli požiadať manžela, aby urobil vyhlásenie s úradne overeným podpisom, že súhlasí s tým, že nehnuteľnosť patrí do BSM.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, priateľka vlastní pozemok a ja by som chcel stavať na jej pozemku dom, ktorý budem aj sám financovať, mojou otázkou je kto je vlastník domu, keďže je postavený na priateľkinom pozemku? A druhá otázka by bola keby som vlastník polovici pozemku a priateľka taktiež a takisto je dom vedený na 2 osoby pol na pol je to právneho poriadku, nie sme manželia. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 24.03.2018)

Dobrý deň, podľa práva nie je vylúčené, aby vlastník pozemku bol rozdielny od vlastníka stavby. Tiež môžete byť dvaja vlastníci stavby a ona len jediná vlastníčka pozemku. Dôležité je, aby ste boli aj vy uvedený ako stavebník na stavebnom povolení. Takže žiadosť o stavbu dávajte spolu.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Chcela by som spolu s priateľom stavať RD. Pozemok je v mojom vlastníctve. Určitá časť stavby by mala byť realizovaná z mojich fin. prostriedkov a potom by sme spoločne vzali hypotéku. Otázka znie, či sa dá do etapy financovania výstavby mnou zapísať do katastra vlastníctvo len na mňa a následne od prevzatia hypotéky by bolo spoločné vlastníctvo. Ak taká možnosť nie je, čo iné je riešením? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 24.09.2017)

Dobrý deň, ano, dá sa to. Potom, keď si prevezme hypotéku spíšete dohodu o tom, že aj priateľ sa stane stavebníkom.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Môže mi zakázať stavebný úrad (starosta obce) oplotiť vlastný pozemok na základe územného plánu, ktorý ešte nie je oficiálne schválený? Vlastníci majú poskytnúť časť pozemku na komunikáciu, ktorá tam je, len obec ju chce mať širšiu a o túto časť nechcú dovoliť oplotenie. Nikto z vlastníkov nepodpísal, že časť pozemku predá alebo daruje obci. Ak mi niekto vyhodí nebezpečný odpad na neoplotenu časť pozemku, musím potom znášať náklady ja alebo obec pri likvidácii? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 18.03.2017)

Dobrý deň, oplotenie je drobná stavba, preto je potrebné ohlásenie stavebnému úradu. Pokiaľ stavebný úrad bude mať námietky, musí Vám ich uviesť písomne.

Postupujte tak, že ohláste drobnú stavbu v zmysle stavebného zákona písomne a počkajte na list zo stavebného úradu. Námietky musia buď odôvodnené, nemôže Vám byť nedovolené stavať bezdôvodne.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň! Keď vlastním pozemok a súhlasím s tým, aby na tom pozemku môj brat postavil nehnuteľnosť, akým spôsobom to môže urobiť? Máme napísať o tom zmluvu, keď áno akú?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 05.02.2017)

Dobrý deň, 

V tomto prípade musíte s bratom uzatvárať zmluvu.  Na to aby brat mohol začať stavať potrebuje od Vás súhlas ako vlastníka nehnuteľnosti. Pre stavebný úrad sa často poskytuje zmluva, ktorá mu dovoľuje stavať alebo nájomná zmluva. Dôležite je ale to, čo chcete uchrániť resp. dosiahnuť.

Podľa toho si vyberiete typ zmluvy.

Ak chcete niečo ochrániť (svoj majetok), určite odporúčam nechať si zmluvu vypracovat advokátom.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dakujem za odpoved :) Nebola som uplne jednoznacna, tak posielam pre upresnenie - pozemok je uz na mna prepisany aj v katastri. Je to pozemok za rodicovskym domom aj zahradou. Na pozemku je len trava, ziadna stavba. Mam 2 doplnujuce otazky: 1. V pripade, ak zacneme stavat dom (financovat ho budeme obaja, cez HU) a nasledne sa pri rozostavanom alebo uz postavanom dome rozideme. Budem musiet priatelovi vratit peniaze, ktore vlozil do vystavby domu, resp. bude mat priatel narok na polovicu domu? 2. V pripade ak postavime dom a potom sa vezmeme. Bude dom s pozemkom spadat do BSM? Dakujem velmi pekne za Vase odpovede.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 26.01.2017)

Dobrý deň, ak vezmete spoločne hypotekárny úver a obaja sa budete podieľať na výstavbe domu, budete tento dom vlastniť v podielovom spoluvlastníctve, každý v podiele 1/2. Na hypotekárnom úvere budeme obaja uvedení ako spoludlžníci, ak sa nedohodnete inak tiež rovnakým pomerom 1/2. V prípade rozchodu bude potrebné zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti, ak budete chcieť byť výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. Pri tomto vyporiadaní bude potrebné vziať do úvahy aj spoločnú hypotéku a jeho zostatok. Po zistení hodnoty nehnuteľnosti a zostatku hypotekárneho úveru bude možné zistiť náhradu, ktorú budete musieť vyplatiť Vášmu partnerovi za jeho spoluvlastnícky podiel. Ak postavíte dom predtým než uzavriete manželstvo, táto nehnuteľnosť nebude patriť do Vášho BSM. Do BSM patria iba veci, ktoré niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva. 


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme začali stavať dom, stavala nam ho firma Poľska. Zostali sme dlžni firme nejakú čiastku. Zatiaľ sa nám nepodarilo vybaviť hypotéku. Spísali sme u notára, ze Poliakom vrátime dlžnú sumu do určitého dátumu a dom bude dočasne ako ich. Na ten dom mame jednu hypotéku, ktorú splácame. Chcem sa spytať, ci môžu Poliaci zobrať alebo dat na exekúciu, keď na tej listine nie je ich podpis iba nás? Dakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 17.11.2016)

Dobrý deň, splnenie peňažného záväzku možno zabezpečiť viacerými právnymi inštitútmi, ktoré sa môžu týkať aj nehnuteľnosti vo vlastníctve dlžníka. Nakoľko z Vášho príspevku nie je možné určiť, ktorý zabezpečovací inštitút ste v prospech veriteľa (firma z Poľska) premietli do listiny spísanej v úrade notára, nedokážem sa vyjadriť, aké následky Vám hrozia, ak svoj dlh nesplníte. 


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobry den pan/pani advokat/ka. Rada by som Vas poziadala o informaciu, ci zastupujete aj vo veci riesenia sporu medzi FO a PO dodavatelom stavby na kluc. Nechali sme si s manzelom postavit dom na kluc pricom dodavatel si neplnil svoje povinnosti v terminoch a zaroven sme na stavbe nasli nedostatky, ktore ovplyvnuju kvalitu stavby-napr.zatekanie do domu a mnohe ine. Podali sme reklamaciu formou mailu a zaroven pisomne vsak spolocnost nereaguje. Uz to riesime druhy rok a bez uspechu. Sudny znalec nam odporucil riesit vec s pravnikom a nasledne si vypracovat znalecky posudok na chyby a potom znalecky posudok na ohodnotenie ceny opravy. Vsak do casu sudneho riesenia nemozeme vykonavat ziadne opravy vraj pre kontrolu znaleckeho posudku ak si ho dame urobit pocas procesu. To vsak znamena, ze dom sa nam bude stale znehodnocovat. Aka je pravdepodobnost uspechu sudneho sporu?Z mluva o dielo nie je podpisana u notara. Konatel firmy nam odkazal cez telefon, ze vyhlasi bankrot a nic nevyriesime, ak to budeme riesit aj sudne. Momentalne uz sme na krajnosti a riesime s novou firmou opravu domu pricom uz sme ochotni si zaplatit opravu na vlastne naklady, kedze neradi by sme prisli o dom, ktory budeme splacat este 30 rokov. Vsak zaroven aj nechceme zahrabat hlavu do piesku a neriesit danu vec. Firma si bude nadalej fungovat a ludia ako mi budeme na tom doplacat. Manzel uz zacal s mensimi opravami vsak robi si fotodokumnetaciu v pripade, ze je nejaka sanca to sudne riesit a vymoct aspon nejaku uhradu nakladov na opravu. Obavam sa vsak, ze ak firma vyhlasi bankrot a ukonci podnikanie v SR tak nevymozeme nic a iba si vytvorime dalsie naklady na pravne poradenstvo a sudne konania a nic z toho neziskame. Je teda nejak sanca? Aky postup zvolit a co urobit. Dakujem Vam velmi pekne. S pozdravom

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 05.11.2016)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné uviesť, že tým, že ste čakali ste sa pravdepodobne pripravili o svoje nároky, ktoré ste mohli žiadať. Súdnou cestou nemôžete žiadať nahradiť to, čo zaplatíte opravárovi za to, že Vám opraví chyby po pôvodnom staviteľovi. To by ste na súde so 100 % istotou neuspeli. Žalovať vo Vašom prípade by prichádzalo do úvahy to, že by ste požadovali zľavu z kúpnej ceny. 

Avšak to, že ste čakali a uverili dodávateľovi, že vyhlási osobný bankrot Vám naozaj mohlo spôsobiť to, že sa k zľave nedostanete. Pri zmluvách o dielo je potrebné byť veľmi rýchly a uplatniť si všetky vady a nároky načas. Tiež je dôležité vedieť, či ste boli spotrebiteľ alebo nie a podľa akého zákonníka ste zmluvu uzatvárali.

Toto všetko je skôr na osobné rokovanie s advokátom, ktorý sa zároveň pozrie na zmluvu, ktorú ste uzatvorili. Tvrdenie dodávateľa o bankrote je bežným trikom, verím tomu, že ešte stále funguje. Dnes si môžete dodávateľa overiť cez internet, ako sa mu darí a či funguje a podľa toho sa rozhodnúť, či budete ďalej postupovať. Dokážete zistiť, či sú voči nemu vedené súdne konania, či má exekúcie atď, a podľa toho sa viete s veľkou mierou úspešnosti rozhodnúť, aký bude postup.

Kontaktujte preto advokáta vo svojom okolí, ktorý sa na to pozrie.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Od rodičov som dostala darom rodinný dom. Počas manželstva sme postavili pri ňom samostatne stojace stavby a to pivnicu z garážou a altánok. Ex manžel si podal BSM. Súd určil dokazovanie súdnym znalcom. Chcela by som vedieť, či sa pri posudzovaní znalca berú do úvahy skutočne vynaložené prostriedky v čase stavby, alebo súčasná hodnota stavby. Stavby sme stavali pred 20 rokmi. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 09.06.2016)

Dobrý deň, súd sa v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov zameriava na zistenie ceny vecí, ktoré tvoria predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V tomto zmysle platí zásada, že treba vychádzať z tej ceny, ktorú majú veci v čase vyporiadania. Nie je teda rozhodujúca cena, za ktorú sa vec nadobudla, prípadne cena, ktorú mala vec v čase zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V uvedenom zmysle by mal súd v konaní znaleckým posudkom zisťovať súčasnú hodnotu predmetných nehnuteľností avšak so stavom nehnuteľností ku dňu rozvodu manželstva (to znamená, že ak by bola stavba prerobená po rozvode, tak sa na túto prerábku neprihliada).


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Ako sa dá zrušiť právo doživotného užívania stavby (po dohode) ak je iba na darovacej zmluve a nie je zapísané ako ťarcha na lv. Je potrebný aj vklad do katastra alebo stačí dohoda medzi účastníkmi? Ďakujem

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 04.03.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že ste sa v darovacej zmluve rozhodli vecné bremeno doživotného užívania nezapísať do katastra nehnuteľností, postačuje v súčasnosti písomná dohoda medzi oprávneným z vecného bremena a medzi povinným z vecného bremena. Dohodu (zmluvu) o zrušení vecného bremena je potrebné vyhotoviť v písomnej podobe a podpísať oboma účastníkmi. Nakoľko v katastri nehnuteľnosti toto vecné bremeno zapísanie nie je, nie je ani potrebné podávať návrh na vklad do katastra nehnuteľností. 


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, uzavreli sme zmluvu o dielo vystavby rod. domu s s.r.o. Cena za dielo bola spolocnosti uhradena komplet no spolocnost realizovala dielo len z 50% casti. Spolocnost vo vystavbe nepokracovala a tak sme odstupili z dovodu nedodrzania terminov od zmluvy. Ta cast diela ktora bola hotova bola nacenena sudnym znalcom. Rozdiel v sume uhradenej a nacenenej sud. znalcom sme pozadovali k navrateniu. Spolocnost nic nevratila a tak sme podali navrh na sud na vydanie platobneho prikazu (na ten momentalne cakame). Spolocnost nam vsak dodnes nevystavila faktury a nedodali nam ich ani po nasej ziadosti. Sumu za dielo sme uhradili na zaklade zmluvy bankovym prevodom uz v r. 2014. Podla stranky www.finstat.sk sme zistili ze dana spolocnost nepriznala prijem (trzbu) ktoru od nas v r. 2014 obdrzala. Cim sa podla nas dopustili aj danoveho podvodu neodvedenia dane ci bezdovodneho obohacovania sa. Da sa nejako tato skutocnost pouzit kvazi ako "paka" na spolocnost cim by sme ju vedeli prinutit aby nam vratila rozdiel v sume za ktoru nam nedokoncila dom?? Aky by bol podla Vas najlepsi postup ohladom vymahania takejto pohladavky? Dakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 23.12.2015)

Dobrý deň,

to, že ste podali návrh na súd, bol dobrý krok. Na dlžníka je potrebné ale zatlačiť z viacerých strán. Dlžníci uhradia dlh (resp. nájdu peniaze, aj keď ich nemajú) vtedy, ak sa na nich zatlačí tým správnym spôsobom. Často dlžník uhradí ten dlh, ktorý ho "páli".

Odporúčam Vám dohodnúť si s dlžníkom stretnutie, najlepšie prostredníctvom advokáta a ísť na toto stretnutie s advokátom. Vysvetlíte im, kroky, ktoré mienite urobiť. Ak nepochodíte, alebo nebudú sa Vami chcieť stretnúť, nechajte to na advokáta, nech ich dotlačí k stretnutiu. Ak to nepôjde, podajte trestné oznámenie. 


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dakujem v prvom rade za vas cas a pomoc. Potreboval by som poradit ako postupovat - rekonstruujeme kupelnu cez firmu ale bez relevantneho dovodu sa cas na realizaciu predlzuje - z dohodnutych 3 tyzdnov max su uz 4 a napriek mojim kazdodennym urgenciam stale nevidim, ze by sa k stale posuvanym deadlinom zacali stavat zodpovedne. Takze zvazujem podat reklamaciu a ziadat percentualnu zlavu z ceny prace koli omeskaniu. Povodne dohodnuty termin bol 5. Septembra, bude posunuty minimalne do 11. Septembra. Mohli by ste mi prosim poradit ako postupovat pri reklamacii a odporucit % zlavu, ktoru mam ziadat ? Velmi pekne dakujem, prajem pekny den !

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 10.09.2015)

Dobrý deň, zhotoviteľ, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote, ktorú mu poskytnete, máte právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa Vaše odstúpenie za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.

Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

Takže vo Vašom prípade, ak by ste odstúpili od zmluvy, je potrenbé prihliadnuť na vykonané práce a podľa toho sa určí % zľava z ceny diela. Ak trváte na tom, aby zhotoviteľ dielo vykonal, potom môžete od zhotoviteľa požadovať zákonné uroky z omeškania. Budete však musieť preukázať, dokedy mal dielo vykonať.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať kedy považuje súd stavbu za nedeliteľnú. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 29.04.2015)

Dobrý deň, 

podľa ustálenej judikatúry je stavba nedeliteľná, ak by stavebné úpravy potrebné na rozdelenie veci boli neprimerane vysoké alebo ak žiaden zo spoluvlastníkov nie je ochotný tieto náklady vynaložiť. Druhý prípad opisuje toto rozhodnutie súdu:

R 45/1991

Než súd rozhodne o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k stavbe jej reálnym rozdelením, je povinný zaoberať sa tým, či doterajší spoluvlastníci alebo niektorý z nich (niektorí z nich) sú ochotní hradiť náklady na rozdelenie veci.

 

Ak by žiadny zo spoluvlastníkov nebol ochotný nič vynaložiť na vykonanie nevyhnutných stavebných úprav, stavba by sa z tohto hľadiska musela považovať za nedeliteľnú.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, vlastním pozemok, nadobudla som ho darovaním , na ktorom stojí hospodárska budova na náradie v rozmere cca 15 m2 ktora stojí od hranice suseda necelý meter vyše dvadsať rokov ale nieje zlegalizovana bola ohlásená na obecnom úrade ako drobná stavba a teraz po toľkých rokoch majiteľ susedného pozemku chce aby sme ju odstránili z nášho pozemku ale len z toho dôvodu že nemáme s ním dobre vzťahy , chceme si ohradiť pozemok a v žiadnom pripade mám nechce dať písomný súhlas a v budúcnosti ani na dom. Tak napokon zo stavebného ohlásenia drobnej stavby - oplotenia pozemku je stavebné povolenie na oplotenie lenže sused stale trvá na tom že máme odstránit tu budovu a pritom jeho celý pozemok je orná pôda bez stavieb , tak prosím vás o radu čo ďalej , ďakujem

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 21.08.2014)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odstránenie stavby zo susedného pozemku (hoci len časti), ak táto stavba bola postavená nezákonne, t.j. bez splnenia zákonných náležitostí, je pravdepodobné, že ak sa nedohodnete so susedom, budete musieť stavbu odstrániť. Sused by mohol podať návrh na súd na odstránenie stavby z jeho pozemku.

Pri rozhodovaní sa však pozerá aj to, za akých podmienok a kedy bola postavená. Máte možnosť podať návrh na súd na určenie vlastníckeho práva k pozemku ak prichádza do úvahy vydržanie ako titul nadobudnutia nehnuteľnosti.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku