Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie pozemku pod domom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Vysporiadanie pozemku pod domom

Dobrý deň, kúpili sme staršiu rodinnú nehnuteľnosť, ktorá bola postavená v roku 1958. Avšak problematika spočíva v tom, že pozemok, na ktorom stojí, má iných vlastníkov a my tam vlastníme menej než 1 m2. Zaujíma nás, ako sa dá tento prípad vyriešiť. Skúsili sme už zaujímavý krok - kontaktovali sme vlastníkov a ponúkli sme im 7 €/m2. Ich predstava však bola o poznání vyššia, približne medzi 15 a 20 €/m2. Táto cena je pre nás však nad naše možnosti. Existuje iný spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

Dobrý deň, situácia v akej sa nachádzate v súčasnosti vzniká z dôvodu, že podľa Občianskeho zákonníka stavby nie sú súčasťou pozemkov. Tzn. vlastník pozemku môže byť odlišný od vlastníka stavby, ktorá je postavená na pozemku. V tomto prípade Vám nezostáva nič iné ako pozemok pod Vašim domom odkúpiť od vlastníka. Je však potrebné uviesť i to, že vlastnícke právo je chránené ústavou, a tak ako nemôžete nikoho nútiť aby niečo vlastnil, rovnako nemôžete nikoho nútiť aby nejakú vec (pozemok) predal. Jediným východiskom je uzavrieť s vlastníkom pozemku kúpnu zmluvu, pričom sa budete musieť o kúpnej cene dohodnúť. Odporučil by som Vás skúsiť navštíviť s vlastníkom pozemku mediátora, ktorý Vám môže pomôcť dohodnúť sa na kúpnej cene pozemku.

Trápi vás "Vysporiadanie pozemku pod domom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Vlastním dom, ale pozemok pod domom podľa katastra nevlastním, a teraz nastáva otázka, ako postupovať. Mám papier od stavebného povolenia, kde je napísané, že dom sa bude stavať na pozemku našej babky. Viem, že pozemky boli nejako vymenené, ale žijem tam 40 rokov od postavenia domu a neviem, ako postupovať.

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 16.09.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia, kedy vlastníte dom, ale nie pozemok pod ním, môže viesť ku komplikáciám, avšak existuje viacero možných riešení. Najprv je potrebné zistiť, kto je aktuálnym vlastníkom pozemku. Odporúčam preveriť záznamy v katastri nehnuteľností, kde by mal byť uvedený vlastník pozemku.

Jednou z možností je získať súhlas od vlastníka pozemku na odkúpenie pozemku alebo jeho časti. Ak nie je vlastník známy alebo súhlas nedosiahnete, môžete skúsiť vydržanie pozemku. Slovenský právny poriadok umožňuje vydržanie vlastníckeho práva, ak nehnuteľnosť užívate nepretržite po dobu 10 rokov ako oprávnený držiteľ, čo platí vo Vašom prípade, ak ten pozemok užívate v dobrej viere.

Na urýchlenie procesu môžete využiť osvedčenie o vydržaní od notára podľa § 63 zákona č. 323/1992 Zb. Notársky poriadok. Prípadne, ak bolo pozemok prevedený geometrickým plánom, overte, či tieto zmeny sú zaregistrované v katastri.

Myslieť však treba aj na to, či existujú iní dedičia alebo vlastníci, čo komplikuje vec. Alternatívou je vyhľadať právnu pomoc. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, sme vlastníkmi pozemku so starou nehnuteľnosťou. Nikto tam však teraz nebýva. Problém je však v tom, že nový majiteľ susedného pozemku nám posunul plot a zväčšil si svoj pozemok snáď aj o jeden meter na šírku. Ako máme správne postupovať, ak ústne jednanie neprinieslo žiadnu nápravu? Ďakujem pekne

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 11.09.2024)

Dobrý deň,

v situácii, keď sused neoprávnene posunul plot na váš pozemok a ústna dohoda nepriniesla výsledok, máte niekoľko možností, ako postupovať:

1. Písomná výzva: Najprv by som odporúčala zaslať susedovi písomnú výzvu, v ktorej ho upozorníte na neoprávnený zásah do vášho vlastníckeho práva a požiadate ho o nápravu situácie. Môžete tiež uviesť, že ak nedôjde k náprave v určitej lehote, budete nútení pristúpiť k právnym krokov.

2. Kontaktovať advokáta: Ako ďalšiu možnosť môžete skúsiť advokáta. 

Geodetické zameranie: Objednávka geodetického zamerania na presné vymedzenie hraníc pozemkov je kľúčová. Tento dokument bude potrebný ako dôkaz v prípade súdneho sporu.

Súdne riešenie: Ak predchádzajúce kroky neprinesú výsledok, budete sa môcť obrátiť na súd s návrhom na určenie vlastníckeho práva k pozemku a žiadosťou o zriadenie právneho stavu súladného so zisteným geodetickým zameraním. V rámci konania sa budete môcť domáhať odstránenia neoprávnených zásahov.

Pri súdnom konaní je dôležité predložiť všetky relevantné dokumenty, vrátane písomnej výzvy, geodetického zamerania a prípadnej korešpondencie so susedom. Pokiaľ sused nedrží pozemok 10 rokov, nemôže to byť komplikované ho donútiť vypratať pozemok. 


Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, uvažujem nad kúpou rodinného domu, ktorý je čiastočne na obecnom pozemku. Oplatí sa taký dom kupovať alebo sa to nejako rieši?

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 31.08.2024)

Dobrý deň,

kúpa rodinného domu postaveného čiastočne na obecnom pozemku predstavuje komplikovanú situáciu. Podľa platných predpisov, stavby nie sú súčasťou pozemkov, čo znamená, že môžete vlastniť dom, ale nevlastniť pozemok pod ním.

Tento stav býva často riešený kúpou pozemku od obce. Vždy je lepšie, keď je to obec ako nejaká iná fyzická osoba. 

Je dôležité kontaktovať obec a zistiť, či je pripravená predať vám časť pozemku, na ktorom sa nachádza dom. Ak obec nie je ochotná pozemok predať, možnosťou je uzatvorenie nájomnej zmluvy na tento pozemok, čím si zabezpečíte právo užívania.


Trápi vás "Vysporiadanie pozemku pod domom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, dobrý večer. Mám otázku a potrebujem radu. Zdedila som domček po rodičoch, ale bez pozemku. Skúste mi poradiť, ako mám postupovať. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 31.08.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je dôležité uvedomiť si, že podľa slovenského právneho poriadku môže byť vlastník domu odlišný od vlastníka pozemku (superficies solo non cedit). To znamená, že vlastníctvo domu nezahŕňa automaticky vlastníctvo pozemku, na ktorom sa dom nachádza.

Odporúčam Vám preveriť, kto je vlastníkom pozemku pod domom a osloviť ho s ponukou na odkúpenie. Ak sa nedohodnete, môžete zvážiť uzavretie nájomnej zmluvy alebo dohody o zriadení vecného bremena na užívanie pozemku. Ak vlastník neprijme Vašu ponuku, ďalšou možnosťou je obrátiť sa na advokáta na dosiahnutie dohody o cene.

Vlastník pozemku to môže riešiť súdnou cestou. Súdne konanie môže byť časovo a finančne náročné, preto je lepšie pokúsiť sa situáciu vyriešiť mimosúdnou cestou za pomoci odborníka.

Držím Vám palce pri riešení situácie.


Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, bývame v 6-bytovom dome, pod ktorým nie sú vysporiadané pozemky, čiže nie sme vlastníkmi pozemku, len bytov v bytovke. Vlastníkov pozemku je cez 20 a pozemok má 1000 m². Aké máme možnosti a aké majú vlastníci pozemku?

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,

pre váš problém s nevysporiadanými pozemkami pod bytovým domom máte niekoľko možností. Podľa právnych predpisov, konkrétne § 23 ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, vám ako vlastníkom bytov vzniká právo zodpovedajúce vecnému bremenu na pozemok, na ktorom je bytový dom postavený. To znamená, že hoci nie ste vlastníkmi pozemku, máte zákonné právo ho užívať a vlastníci pozemkov to musia strpieť.

Vlastníci pozemku môžu zvážiť jeho predaj buď jednotlivým vlastníkom bytov alebo spoločenstvu vlastníkov, pričom ideálne by bolo, aby ste sa na odkúpení dohodli so všetkými spoluvlastníkmi pozemku. Alternatívne môžu vlastníci pozemku pokračovať v súčasnom stave s tým, že budú musieť strpieť vaše užívanie pozemku na základe zákonného vecného bremena.

Rozhodnutie o kúpe alebo nekúpe pozemku závisí na vašich prioritách a finančných možnostiach. Ak sa rozhodnete nekúpiť pozemok, nemusíte sa obávať právnych problémov, pretože zákonné vecné bremeno chráni vaše užívacie práva k pozemku.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám záujem kúpiť chatu v lokalite R. Chata má súpisné číslo a list vlastníctva. Problém je však v tom, že je postavená cez dve parcely, ktoré predávajúci nevlastní. Na parcelách sú ďalšie nevysporiadané chatky (7x). V podstate celá lokalita je v stave, že 30% vlastní aj pozemok a 70% majiteľov chatiek v tejto lokalite nemajú právny vzťah k pozemku. Obe parcely majú po 50 majiteľov, z toho je asi 40 v správe pozemkového fondu a 10 má ešte žijúcich majiteľov. Každý z nich má podiel od 1500/806400 až max 20000/806400. Aké môžem v budúcnosti očakávať problémy s pozemkom pod/pri chatke? Respektíve, ako sa da niečo také dať do poriadku?

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 21.08.2024)

Dobrý deň,

pri kúpe chaty, ktorá je postavená naprieč dvoma parcelami, ktoré predávajúci nevlastní, sa môže v budúcnosti vyskytnúť niekoľko problémov.

V prvom rade by ste sa spoluvlastníci pozemkov pod chatou mohli domáhať vydania bezdôvodného obohatenia, keďže sa užíva pozemok pre účely chaty bez právneho dôvodu. Podľa ust. § 451 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: "(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2)Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov."

Vlastník pozemku si môže uplatňovať bezdôvodné obohatenie vo výške obvyklého nájomného za taký pozemok v danej lokalite.

Ďalším problémom môže byť domáhanie sa odstránenia stavby podľa ust. § 135c Občianskeho zákonníka: "(1)Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len „vlastník stavby“).

(2)Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3)Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe."

Jedným z riešení je pokúsiť sa odkúpiť podiely na pozemku od pozemkového fondu alebo priamo od spoluvlastníkov. Tento proces však môže byť zdĺhavý a komplikovaný, najmä ak sú spoluvlastníci neznámi alebo nežijúci. Následne je možné zrušiť spoluvlastníctvo a vyporiadať ho. 

Alternatívne môžete získať právo užívať pozemok dohodou o nájme alebo zriadením vecného bremena za odplatu, ktoré by bolo právnym dôvodov pre užívanie pozemku pod chatou. 


Trápi vás "Vysporiadanie pozemku pod domom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám osobné vlastníctvo stavby, ktorá stojí čiastočne na pozemkoch troch rôznych vlastníkov. Spolu sú to asi štyridsiati majitelia, z ktorých mnohí už zomreli a ich podiely nie sú ešte dedičsky vyrovnané. Existuje nejaký jednoduchší spôsob, ako vyriešiť právne vlastníctvo pozemku pod stavbou? Stavbu som zakúpil od štátneho majetku v 90. rokoch a v katastri nehnuteľností je evidovaná len ako zemiakareň, ale nie ako samostatná budova. V jednom rohu pod stavbou som už pozemok vyriešil a bol mi pridelený súpisný číslo stavby. Avšak hovorí sa, že to platí len pre daný roh stavby. Rád by som vedel, aké mám možnosti a ako v tej situácii postupovať. Ďakujem za každú užitočnú radu.

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 16.05.2024)

Dobrý deň, 

v prípade, ak chcete vysporiadať pozemok pod stavbou, ktorá stojí čiastočne na troch cudzích parcelách, je potrebné najskôr zistiť, kto sú vlastníci týchto parciel. Ak sú niektorí vlastníci zomrelí a ich podiely nie sú prededené, je potrebné začať dedičské konanie. Následne je potrebné dohodnúť sa s vlastníkmi parciel na odkúpení ich podielov. Ak sa nedohodnete, môžete sa obrátiť na súd, ktorý rozhodne o vyporiadaní pozemku.

To je štandardná cesta. 

Potom je druhou možnosťou ak tam niečo vlastníte (hoci aj malinký podiel), tak začať konanie o zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva. 

Ďalšou treťou z možností môže byť vydržanie nehnuteľnosti, ak ju užívate po dlhší časový úsek a spĺňate ďalšie zákonom predpísané podmienky. Podľa § 134 Občianskeho zákonníka sa oprávnený držiteľ môže stať vlastníkom veci, ak ju drží nepretržite po dobu 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Dôležité je, že v prípade nehnuteľnosti by ste mali byť dobromyseľný o tom, že vám vec alebo právo patrí.

Nie je to vôbec neriešiteľné. 


Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som vás poprosila o radu. Vlastníme dom, ale časť pozemku pod ním je vo vlastníctve obce. V minulosti sa tieto pozemky pod domami bezplatne prevádzali z obce na majiteľov domov, ale bolo nutné o to formálne požiadať. My sme to však neurobili (teda moji rodičia) a teraz by sme chceli pozemok pod našim domom upraviť a zároveň ho odkúpiť od obce. Chcela by som vedieť, či je potrebné mať pre tento účel znalecký posudok, alebo či postačí dohodnúť sa s obcou na kúpnej cene. Veľmi pekne ďakujem za vašu pomoc. S pozdravom, M.

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 24.04.2024)

Dobrý deň, vo veci odporúčame podať na obec písomnú žiadsoť o odkúpenie pozemku s odvolaním sa na ust. § 9a/ ods. 15  zákona o majetku obcí a to s tým, že zároveň identifikujete svoju nehnuteľnosť /LV, geom. plán/, z ktorého bude jasné, o ktorý pozemok ide. Znalecký posudok nateraz vy nezabezpečujte. Na tomto úkone - znal. posduku sa následne dohodnete s obcou.

Citujeme ust. Zákona o majetku obcí :

" § 9a/ ods. 15 :

Obec nie je povinná vykonať obchodnú verejnú súťaž, dražbu a ani priamy predaj pri prevode

a) nehnuteľného majetku, ktorý je obec povinná previesť podľa osobitného predpisu 22a) alebo ktorým sa realizuje právo na prednostný prevod podľa osobitného predpisu, 22a) b) pozemku zastavaného stavbou vo vlastníctve nadobúdateľa vrátane priľahlej plochy, ktorá svojím umiestnením a využitím tvorí neoddeliteľný celok so stavbou, c) podielu majetku obce, ktorým sa realizuje zákonné predkupné právo, 22f) d) hnuteľnej veci, ktorej zostatková cena je nižšia ako 5 000 eur,

Pokiaľ ide o cenu, platí ust. § 9a/ ods. 16 zákona o majetku obcí, pričom uvádzame, že všeobecná hodnota majaetku je trhová cena podľa znaleckého posudku :

"Pri prevode majetku obce podľa odseku 15 je obec povinná dohodnúť kúpnu cenu najmenej vo výške všeobecnej hodnoty majetku,22d) okrem prevodu majetku obce podľa odseku 15 písm. e) a f), kedy je obec oprávnená dohodnúť nižšiu kúpnu cenu než je všeobecná hodnota majetku alebo hodnota majetku obce zistená na základe porovnateľného porovnania podľa odseku 15 písm. f) tretieho bodu. Pri prevode majetku obce podľa odseku 15 sa ustanovenia odsekov 13 a 14 nepoužijú."


Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi môžu vziať dom, ak som jeho vlastníčkou, ale je postavený na parcele, ktorá mi nepatrí.

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Vo vašej situácii je dôležité rozlišovať medzi vlastníctvom domu a vlastníctvom pozemku, na ktorom je dom postavený. V zásade, v prípade, že časť rodinného domu, napríklad strechu, presahuje na susedný pozemok, ktorý vám nepatrí, súd nemusí automaticky nariadiť odstránenie tejto časti stavby, pokiaľ by odstránenie nebolo hospodársky účelné a objektívne možné. Navyše, v takomto prípade, namiesto odstránenia môže súd zriadiť vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe a umožní vám v budúcnosti takúto časť stavby obhospodarovať. To znamená, že vlastníctvo domu vám nemusí byť odňaté kvôli tomu, že je postavený čiastočne na cudzej parcele, ak sa dá vzťah medzi vami ako vlastníkom stavby a vlastníkom pozemku inak usporiadať.


Trápi vás "Vysporiadanie pozemku pod domom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie pozemku pod domom (Občianske právo)

Dobrý večer, môj známy má zakúpený dom, ale pozemok pod ním nie. Môže tento pozemok odkúpiť niekto iný a tým pádom nárokovať si aj dom?

Odpoveď: Vysporiadanie pozemku pod domom

(odpoveď odoslaná: 02.05.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že teoreticky pozemok pod domom môže kúpiť aj iná osoba, lebo vlastník domu nemá zo zákona predkupné právo na pozemok pod domom.

Uvádzame, že v zmysle ust. § 120 ods. 2 Obč. zákonníka stavby nie sú súčasťou pozemku, z čoho následne vyplýva, že aj keby pozemok kúpila iná osoba nemôže si v žiadnom prípade nárokovať na vlastníctvo domu.


Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta na vyporiadanie pozemku, keďže toto bude zrejme hlavne otázky ceny za pozemok.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie pozemku pod domom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.