Podotázka: Spoločný dvor a predkupné právo
(Spoluvlastníctvo)
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na pravidlá užívania spoločného pozemku, ktorý podľa zákona patrí mestu, avšak môže byť využívaný oboma rodinami, ktoré tu bývajú. Je možné, aby sme susedkine položené veci odstránili? Môžeme sa dotýkať jej predmetov, ktoré sú na spoločnom pozemku, ako napríklad kamenov, ktoré nám prekážajú kvôli bezpečnosti našich malých detí, kvetov, súd, vedier a iných vecí, ktoré si tam nechala bez povolenia alebo opýtania sa nás alebo mesta?
Pri našej bytovke sa nachádza spoločný pozemok, ktorý máme oplotený, hoci patrí mestu. Susedka, ktorá býva nad nami, a my sme teda dve rodiny, ktoré by mali spoločne užívať tento mestský pozemok, teda spoločný dvor. Avšak naša suseda nám v tom bráni. Položila všade kamienky, pestuje si tu zeleninu, upravuje trávnik a nám vôbec nedovoľuje tento dvor využívať.
Chcem sa teda spýtať, čo sa stane, keď odtrhnem paradajky alebo inú zeleninu, ktorú vypestovala susedka, v spoločnej záhrade? Ako sa máme správať, keď nám suseda úplne bráni prístup na spoločný pozemok, na ktorom môžeme využívať aj parkovanie, pretože tam má rozhádzané svoje veci? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: Spoločný dvor a predkupné právo
(odpoveď odoslaná: 06.04.2020)
Dobrý deň,
nepoznáme umiestnenie bytovej stavby ani pozemku, ale z otázky usudzujeme, že Vy a ani sused nemá s vlastníkom pozemku podpísanú aspoň nájomnú zmluvu.
Pokiaľ suseda nemá uzatvorenú nájomnú zmluvu s vlastníkom pozemku, ide o neoprávnené užívanie pozemku a branie úžitkov /záhrada/.
Otázkou je či pozemok pod bytovými domami je majetkoprávne vyporiadaný.
Vo veci Vám odporúčame, aby ste sa obrátili priamo na vlastníka pozemku a žiadali jeho odkúpenie resp. aspoň uzatvorenie nájomnej zmluvy.
Vo veci posúdenia zmluvy resp. majetkoprávneho vyporiadania sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu, prípadne vec konzultovať priamo telefonicky prípadne cez videohovor.