Máte
otázku?

Dohoda o zvyseni vyzivneho


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Dohoda o zvyseni vyzivneho

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako mám postupovať pri dohode o zvýšení výživného s mojou bývalou partnerkou. Momentálne platím výživné vo výške 130 eur a k tomu som doteraz prispieval ďalších 20 eur na zaplatenie obedov pre našu dcéru. Teraz moja bývalá partnerka požaduje navyše ďalších 30 eur, čiže celkovo 180 eur. S tým súhlasím, ale nechceme sa ťahať po súdoch, takže stačí, ak spíšeme dohodu o zvýšení výživného a oboje ju podpíšeme? Ako by mala presne znieť takáto dohoda? Môžete mi zaslať vzor? Ďakujem.

Odpoveď: Dohoda o zvyseni vyzivneho

Dobrý deň,

v súkromnom práve, a teda aj v rodinnom platí, že sa uprednostňuje dohoda pred súdnym konaním. Súdne konanie je poslednou možnosťou ak zlyhá možnosť a schopnosť dohodnúť sa. Môžete sa samozrejme dohodnúť o výške výživného, avšak v prípade ak nastane nejaký problém, či nezhoda bude dohoda nevykonateľná, pretože nebola schválená súdom. 

Nejaký všeobecný vzor neexistuje. Je potrebné, aby obsahovala údaje o dieťati, Vaše údaje a najmä to, na čom sa chcete dohodnúť a od kedy začína platiť. Musí byť datovaná a podpísaná. 

Uvádzam aj zákonné ustanovenie § 24 ods.3 Zákona o rodine Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.

Trápi vás "Dohoda o zvyseni vyzivneho" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dohoda o zvyseni vyzivneho" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava