Zvýšenie výživného a diéty

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Zvýšenie výživného a diéty

Rád by som sa opýtal, ako sa vypočíta výška výživného z platu. Mám základný plat a navyše dostávam aj diéty. Pri zvýšení výživného sa to vypočíta len zo základného platu, alebo sa zohľadňujú aj diéty? Ďakujem.

Odpoveď: Zvýšenie výživného a diéty

Dobrý deň,

diéty sa poskytujú zamestnancom v súvislosti s ich pracovnou cestou. Diéty preto majú vplyv na určenie vyživovacej povinnosti, nakoľko sa prirátavajú ako príjem k mzde.

Súd pri zvýšení výživného bude požadovať zdokladovať Váš príjem, pričom zamestnávateľ by do potvrdenia mal uviesť aj diéty. Zvýšenie výživného je však možné iba vtedy, ak došlo k podstatnej zmene pomerov. Nemožno teda paušálne tvrdiť, že ak máte diéty, súd Vám automaticky zvýši výživné.

V konaní by ste sa mali zamerať najmä na to, aby ste preukázali, že tieto diéty spotrebujete na konkrétnej pracovnej ceste, najmä s poukazom na vyššie náklady na stravovanie, hygienu, bývanie...atď.

Nárok na zvýšenie výživného vzniká, ak dôjde k zmene pomerov na strane rodičov dieťaťa alebo na strane maloletého dieťaťa. Najčastejšie v prípade, ak ide o zmenu na strane majetkových pomerov, napríklad pri zmene výšky príjmu rodičov alebo výdavkov maloletého dieťaťa.

Zmena pomerov je dôležitá a bez nej nie je možné rozhodnúť o zmene výšky výživného.

Súd vykoná dokazovanie ohľadom príjmov rodičov, výsluchom, listinnými dôkazmi. Súd často kontatkuje daňový úrad, zamestnávateľa rodiča za účelom podania dôkazov o výške príjmu.