Zvýšenie výživného na maloleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Zvýšenie výživného na maloleté dieťa

Dobrý deň, mám osemročnú dcéru, od otca ktorej dostávam výživné vo výške 50 eur. S jej otcom sme nikdy neboli manželia a na jej výchove sa ani nejakým spôsobom nepodieľal. Uvedená suma bola stanovená súdom ešte v roku 2007, keď naša dcéra mala dva roky. Vtedy bol nezamestnaný, rovnako ako aj teraz. Nedávno som v obchodnom registri zistila, že je konateľom nejakej s.r.o. firmy, kam mal podľa údajov vložiť základný vklad na imanie vo výške 6640 eur. Chcem sa opýtať, či tento fakt môžem pokladať za vhodný argument na zvýšenie výživného pre dcéru?

Odpoveď: Zvýšenie výživného na maloleté dieťa

Dobrý deň.

Podľa § 62 ods. 2 a 5 Zákona o rodine:
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Podľa § 63 ods. 1Zákona o rodine:

(1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.

V prípade výživného sa o. i. skúmajú objektívne schopnosti a možnosti povinného rodiča, čo znamená, že ak je napr. rodič nezamestnaný z dôvodu, aby na dieťa nemusel platiť vysoké výživné, na túto skutočnosť sa neprihliadne a súd zaviaže rodiča na platenie výživného v takej výške, akú by mu dovolili jeho skutočné možnosti a schopnosti.

Ak by mal otec Vášho dieťaťa príjem z inej ako závislej činnosti, zákon mu ukladá povinnosť preukázať svoje majetkové pomery, pričom ak si túto povinnosť nesplní, bude platiť zákonná domnienka, podľa ktorej je výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima, čo by malo zrejme za následok zvýšenie výživného na Vaše spoločné dieťa.

Pokiaľ by teda otec Vášho dieťaťa bol skutočne konateľom obchodnej spoločnosti išlo by podľa môjho názoru o dobrý argument na zvýšenie výživného na Vašu spoločnú dcéru.

Určite Vám odporúčam podať uvedený návrh. Od posledného určenia výživného totiž uplynulo už 6 rokov. Vaše dieťa má v súčasnosti určite vyššie potreby ako tomu bolo v minulosti. Súd Vám predpokladám výživné zvýši. Odporúčam Vám však pred podaním návrhu krátku konzultáciu s niektorým z našich advokátov, ktorý Vám poradí, ako dosiahnuť, to aby bolo zvýšenie výživného čo najvyššie.